Wpis z mikrobloga

Siemanko, chciałbym sobie kupić lornetkę 15x70 + statyw i adapter. Lornetka delta optical starlight, statyw niestety nie wiem, adapter nawet nie wiem jak podłączyć tylko wyczytałem taką informację, że jest potrzebny( ͡° ͜ʖ ͡°) więc jak ktoś jest chętny mi pomóc to poproszę. Pytanka:

1) Czy obserwacje są mocno utrudnione dla kogoś kto nosi okulary?
2) Czy na takim sprzęcie można w dobrą pogodę zobaczyć pierścienie saturna? chociaż ich zarys
3) Istnieje jakiś poradnik dla totalnych laików? na razie wiem, gdzie znaleźć wenus wiosną a teraz sobie obserwuję nieuzbrojonym okiem pas oriona (mój ulubiony ziomowy asteryzm), plejady i marsa.

No i jak ktoś sobie szuka astrokumpla amatora to ja chętny jestem

#kosmos
  • 4
2) Czy na takim sprzęcie można w dobrą pogodę zobaczyć pierścienie saturna? chociaż ich zarys

@Kukoldzik: Powinieneś zauważyć, że kształt planety jest "inny" ale wyraźnie dostrzec pierścienie może być ciężko. Jesteś za to w stanie wypatrzeć księżyce Jowisza. Tutaj masz porównanie dla tego modelu lornetki, plus dla różnych teleskopów: https://youtu.be/aKhm-950ig8

3) Istnieje jakiś poradnik dla totalnych laików?

@Kukoldzik: Zależy czego potrzebujesz ale jestem przekonany, że bezproblemowo znajdziesz mnóstwo filmików i