Wpis z mikrobloga

Kurde. Zrobiłem riff na #bas #gitara i chciałbym go sobie wyrównać i poćwiczyć, grając z metronomem. I mam lipę, bo jak ustawiam metronom na 4/4 i okolice 120 to po którymś razie łapię się na tym, że jestem z riffem przesunięty względem taktu. Może więc ten riff siedzi w innym metrum. Próbowałem go przepisać do Muse, ale jestem w tym cienki, nie wiem za bardzo gdzie dać pauzę, a gdzie triolę żeby brzmiało to tak, jak to słyszę w głowie.

Jest jakiś program/apka do ćwiczenia słuchu rytmicznego albo rozpoznawania z nagrania?
  • 9
@Gorejacy_krzak_agrestu: jeśli masz jakiś DAW, to spróbuj ustawić tempo w programie i nagrać gitarę. będziesz widział w którym momencie nie trzymasz tempa/ brakuje pauzy.

co do samej nauki rytmiki, to może znajdź na yt proste drum beaty i spróbuj się dogrywać. wydaje mi się, że łatwiej będzie Ci pilnować najbardziej podstawowej perki niż metronomu, a po kilku dniach metrum 4/4 powinno samo Ci się liczyć w głowie (jeśli 4/4 sprawia Ci
@Zohan517 Mam nagrane i właśnie miejscami przyspieszam. Możliwości są dwie:
- może gram pewne części w różnych tempach (są tam pauzy i pozostawienie dźwięku na podciągnięciu do wybrzmiewania)
- może ten podział jest mniej regularny niż klasyczne 4/4 i stąd im dłużej go gram, tym dalej od szosy jestem :)
@paniefranku Tempo w rodzaju 120 BPM to nie problem, bardziej chodzi o nieregularny rytm (chyba). Jak pisałem, z metronomem jest ten kłopot, że sam riff również jest dość niejednolity rytmicznie i jak gram pod metro 4/4, 90-120 BPM, to ląduje na aucie po chwili.

Jest jeszcze taka opcja, że może w DAW bym odpalił wirtualny instrument i w nim ustawił akordy pod ten riff. Te przejścia lepiej by mnie naprowadzały niż pingpong
@Gorejacy_krzak_agrestu: Duża część muzyki składa się z fraz o długości 2 taktów. 7 dźwięków w takcie to nie jest coś nadzwyczajnego, wystarczy ci "drone" na basowej co ćwierćnutę, to już masz 4 dźwięki, dodaj do tego ósemki i triolę pomiędzy i już masz 7+ dźwięków.

Fakt, że riff składa się z 14 dźwięków, nie oznacza, że w jego połowie nie zaczyna się drugi takt.
Masz dziwne problemy :D

Właściwie, to ten