Wpis z mikrobloga

414 + 1 = 415

Tytuł: Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy
Autor: Sergiusz Piasecki
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★

Sergiusz Piasecki poza pisarstwem, zajmował się pracą dla wywiadu polskiego na terenie bolszewików. Został zwolniony po uzależnieniu się od kokainy i awanturniczym stylu życia. Rozpoczął życie przestępcy- po napaści pod wpływem narkotyków na kupców, wymierzono mu karę śmierci- zamienioną, dzięki wywiadowczej przeszłości, na 15 lat więzienia. Więzienia ciężkiego, w którym mnóstwo czasu spędził w izolatce przez swój brak pokory. Tam napisał, początkowo do konkursu, Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy. Ogromny odzew świata literackiego wymusił przedwczesne zwolnienie Piaseckiego z więzienia przez prezydenta RP.

Jego Kochanek… to sfabularyzowana transformacja jego przeżyć i przygód na pograniczu. Dzieje się dużo, dzieje się ciągle. Polecam na samym początku sięgnąć do słowniczka na samym końcu, żeby niektóre słowa, takie jak podpolnik czy chutor zapadły w pamięci i nie trzeba było się wybijać z rytmu w trakcie czytania (aczkolwiek z kontekstu też łatwo się domyślić). Pióro Piasecki ma genialne, jest stworzony do opowiadania takich historii. Poza samymi przygodami mamy kilka motywów- przemianę głównego bohatera, Władka; przemijanie i upływ czasu w danym środowisku; obraz skrzywionej moralności pograniczników i osób z nimi obcujących; zakorzenianie indywidualizmu w głównym bohaterze, nie z wyboru; relacje z kobietami i to jak postrzega je przeciętny przemytnik.

Zawiódł mnie koniec jednego wątku, pewnego antagonisty, ale Piasecki nie jest raczej zwolennikiem kończenia wątków z hukiem- raczej odchodzą one z wolna ustępując miejsca nowym dylematom i problemom protagonisty.

Polecam serdecznie bo nie da się na tej lekturze zawieść. Osobiście uważam, że „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” były lepszą książką, ale niewiele. Inne gatunki.

#ksiazki #czytajzwykopem #bookchallenge 13/24 #wykopkindleclub

Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
FormalinK - 414 + 1 = 415

Tytuł: Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy
Autor: Sergiusz Pia...

źródło: comment_1614161134XEhbd4dG6rZJfz2otfTw4A.jpg

Pobierz
  • 12
@qmox: świetna książka o świecie pogranicznego przemytnictwa lat 20' który przeminął. Tak jak nie lubię opisów przyrody to uwielbiam je w wykonaniu Piaseckiego. Opis burzy śnieżnej to mistrzostwo świata, czuć jakby się tam było. Czuć że przeżył to o czym pisze i umie to robić. Ogólnie Piasecki jest kozacki. Polecam też jego 5 etap i trylogię złodziejską Jabłuszko.
o, a już myślałem że nie napiszesz jak ją zobaczyłem u ciebie na insta, miałem się dopominać. Sprawdzę czy mi podejdzie :D.


@qmox: wcześniej wrzucałem na fb a z insta zrezygnowałem na parę miesięcy, ale wolę odwrotnie- fb i system reklam jest obrzydliwy. Znajomi nie są czytelnikami. Bezsens. Zacznę wrzucać to samo na ig, lc, gr i wykop.
Że mi się chce to hit xD Ciekawe na jak długo( ͡°
5 etap właśnie chce sięgnąć ze względu na tematykę jeszcze. I zgadzam się, opisy przyrody, fauny i flory Piaseckiego są takim opisem prosto z duszy takiego pogranicznika, który umie literacko wyrazić swoje odczucia.


@FormalinK: 5 etapem na pewno się nie zawiedziesz. Być może jest nawet ciekawszy niż Niedźwiedzica :)