Wpis z mikrobloga

Kurier dostarczył mi meble, i przy okazji podczas wnoszenia rozwalił sufit podwieszany na parterze bloku, o czym do tej pory nie widziałem. Dzisiaj administracja dzwoni do mnie, że ja mam ponieść koszty naprawy, bo to do mnie byli kurierzy. Jest wszystko zapisane na monitoringu. Wydaje mi się, że to tylko głupie straszenie, ale bez problemu mogę podać firmę, nr przewozowy itd. Czy ja powinienem w ogóle brać udział w sporze, czy niech administracja się tym zajmuje?

#pytanie #prawo
  • 58
@mentos90: tak na chlopski rozum, kurier cofajac uszkodzil slupek przed klatka bloku. Masz naprawiac z wlasnej kasy bo kurier w zasadzie byl do Ciebie?( ͡° ͜ʖ ͡°)


@BillyGugu: To by był jeszcze ciekawszy przypadek, bo kurier prawdopodobnie był do więcej niż jedej osoby i w momencie powstania szkody nie szedł do jednej konkretnej z paczką, tylko miał na kipie paczki dla wielu XD
@mentos90:

Szanowny kolego, zapraszam do lektury:

Art. 429. KC
[Odpowiedzialność za osoby, którym powierzono wykonanie czynności - wina w wyborze]

Kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności.

Zakład kurierski jest przedsiębiorstwem trudniącym