•  

Zaczynam mieć dochód, który pozwala mi na stosunkowo (jak na polskie warunki) przyzwoite życie i chciałbym część pieniędzy przeznaczać na coś, co sprawi, że zacznę zarabiać jakieś dodatkowe drobne sumy. Słyszałem wiele o bitcoinach, kopaniu kryptowalut, akcjach, niestety nie mam wielkiego pojęcia na ten temat i moja finansowa zaradność kończy się na tym, że umiem oszczędzać póki co pieniądze. Co wiąże się z początkowym niewielkim ryzykiem, stosunkowo niedużymi inwestycjami w to i małym zyskiem? Nie jestem łapczywy i na samym początku zadowoliły by mnie niewielkie kwoty. Załóżmy, że miesięcznie chcę przeznaczać na to do 500 złotych. Pewnie mnóstwo wykopków mnie tu wyśmieje (pozdrowienia dla #programista15k ) ale od czegoś trzeba chyba zacząć ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chciałbym uczyć się na "żywym finansowym organizmie" i zastanawiam się czy konieczne będzie odesłanie mnie do książek

#inwestycje #inwestowanie #kryptowaluty #gielda #bitcoin #finanse

•  

@rysiekryszard: Czy inwestycja tylko w Bitcoina, czy inne kryptowaluty też mają znaczenie? Czytałem coś o Ethereum

•  

@Kosciotrup:

1. kupujesz Bitcoin
      2. czekasz 2-10 lat
      3. o, poszło w górę x10 - x100 - sprzedajesz 1/3 a pozostałę 2/3 czeka następne 5-10 lat

źródło: bitcoin-2012-2021-coin.png

•  

@Kosciotrup: jak stracić kasę:

- komp słabo zabezpieczony, zhackowany. więc kup hardware wallet jak Trezor
      - komp za silnie zabezpieczony: zapomnisz hasła do dysku lub backupy, a Trezora kartkę backupu (te seed words) nie zapisałeś albo zgubiłeś. Robić wiele backupów i regularnie sprawdzać
      - zrobisz głupio backupy i ktoś je ukradnie i zabierze cały hajs. Więc: backupy szyfrować i na CD lub USB (nie na internet!). Mieć 2 lokalizacje tak że obie trzeba okraść aby zabrać hajs.
      - pożar i spali się jedna z lokalizacji. z tego powodu lepiej mieć jednak 3-4, albo też, lub dodatkowo, zapamiętać to hasło które otwiera backupy na których jest cały hajs

- kupisz jakieś shitcoiny i one spadną i w przeciwieństwie do BTC już się nie podniosą; Nie kupować, lub bardzo niewiele typu 1-5%

- nie trzymaj na giełdzie bo padnie i zabierze wszystko
      - nie dawaj wszystkieo na raz na giełdę tylko w transzach np wypłata lub zakup

•  

@Kosciotrup: bardzo dobrze ze bedziesz sie uczyl na malych sumach. Najwazniejsze nauczyc sie panowac nad emocjami.
      Musisz sobie zaplanowac strategie.
      Jesli wierzysz ze btc to dobry projekt i kupisz po obecnych cenach. Moze sie okazac ze btc jest na gorce. Ktoregos dnia zacznie leciec w dol. Jesli spanikunesz i sprzedasz to odrazu widzisz ile straciles. Jesli wierzysz ze btc nie straci swojej popularnosci to bedziesz trzymal do nastepnej pompy. Tylko ze nikt nie wie czy taka jeszcze bedzie. Nikt tez nie wie czy nie lepiej wejsc jak juz banka peknie i wtedy spokojnie czekac do nastepnej. Rozne rzeczy moga sie wydarzyc. Czy np w 2019 spodziewales sie epidemi covid19? No wlasnie.
      Ja nie mam zupelnie do tego glowy. Przewidywalem ze wszystko spadnie pod koniec 2020 roku, sprzedalem ze strata bo ktoregos dnia po przebudzeniu, zobaczylem ze caly moj profit poszedl sie je... Gdybym wierzyl ze kryptowaluty predzej czy pozniej beda mialy kolejna banke to bym trzymal a obecnie bylbym jakies 15k zielonych do przodu. ¯\_(ツ)_/¯

Z technicznych spraw to musisz zalozyc konto na ktorejs gieldzie kryptowalu. Przejsc weryfikacje i przelac tam pieniadze ktore bedziesz mogl zamienic na krypto.

Ludzie polecaja transferowac swoje kryptowaluty na zewnetrzne porfele. Ja sie nigdy w to nie bawilem to nie pomoge.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Kosciotrup:

Poleciłby mi ktoś prosze jeszcze jakieś podstawowe materiały albo kanał na yt który przybliży mi w minimalnym stopniu podstawy kryptowalut?

Wysil się trochę opie! Z takim podejściem daleko nie zajedziesz. Na polskim yt jest tego na kilogramy. Poszukaj.

Jeśli chodzi Ci o inwestowanie/handel na giełdach to musisz ogarnąć podstawy:

- formacji cenowych wykresów
      - typy pozycji, otwieranie, zamykanie
      - podstawy analizy technicznej i fundamentalnej
      ZARZĄDZANIE RYZYKIEM I KAPITAŁEM!(<--- jak tego nie ogarniesz na początku to stracisz potencjalnie wszystko)

oprócz tego:

Psychologia, ekonomia i ciężka praca nad swoim charakterem.

te książki to złota wiedza w temacie:

klick oczywiście nie wszystkie, wybierasz te które potrzebujesz. Na początek polecam "Trader VIC"

Jak Cię zniechęciłem to po prostu dokupuj BTC co jakiś czas na dołkach tak jak dzisiaj na przykład i trzymaj na swoim bezp. portfelu i zapomnij na kilka - kilkanaście lat.

I najważniejsze! Po przeczytaniu tego postu, nigdy więcej nie szukaj pomocy czy porady inwestycyjnej na Wykopie! W szczególności #btc #kryptowaluty itp...

•  

@Kosciotrup: To zależy na co chcesz zbierać. Jeżeli masz małe kwoty i chcesz inwestować bezpiecznie w bardzo długim okresie to polecam obligacje skarbu państwa.

•  

@yggdrasil: A co w tym przypadku oznacza bardzo długi okres? To chyba dosyć często wykorzystywane określenie.

•  

@Kosciotrup: Długi okres czyli zbieranie na emeryturę, ponad 10 lat.

•  

@Kosciotrup Zacznij od edukacji. Nie inwestuj w coś czego nie rozumiesz. Przykładowo nawet inwestowanie w fundusze inwestycyjne nie ma sensu gdy nie rozumiesz podstaw inwestowania w akcje (kupisz na górce, sprzedasz na dołku ( ͡º ͜ʖ͡º)

Dywersyfikuj. Określ jaki masz horyzont inwestycyjny, na ile akceptujesz zmienność i ryzyko. Na tej podstawie dostosuj udział aktywów w twoim portfelu.

Jeśli chodzi o inwestowanie w akcje to polecam klasykę Inteligenty inwestor Benjamina Grahama na początek. Mnie przekonała ta książka do inwestowania dywidendowego i pasywnego. Możesz spróbować też coś o psychologii inwestowania, przykładowo Pułapki myślenia Kahnemana. Jest trochę o inwestowaniu, a poza tym to kawał dobrej literatury faktu :-) Nie ma drogi na skróty, trzeba trochę włożyć czasu i wysiłku w zbudowaniu podstaw.

P. S. Nie daj się tak naganiać na krypto. Nie mówię że nie warto, ale włóż tam kawałek portfela. No i oprócz w co inwestować, ważne jest kiedy inwestować. Aktualny moment na wejście jest bardzo ryzykowny.

Życzę cierpliwości i szczęścia w inwestycjach.

•  
      B.....r

+2

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@Burglar: Czyli jeszcze czekać troszkę? Kupiłem kiedyś dawno temu część btc za jakieś 250 zł, teraz chciałbym gdzieś w przeciągu paru miesięcy wydać na to koło 1000 zł. Jeśli by tak śmigało dalej w dół, to chciałbym kupić i w międzyczasie się dokształcać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Kosciotrup: a nie lepiej sobie strzelić 3 bąbelki, będziesz miał pasywny dochód z 500+ , kartę dużej rodziny a na starość opiekę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  
      B.....r

0

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@Kosciotrup: kurwa opie pójdź do kogoś kto się na tym zna a nie na wykopie piszesz. Wjebią cię tylko w jakieś drogie popularne aktywa i tyle z tych pieniędzy będzie.

•  

@grzegorz8: Nawet jak wejdzie teraz to jak historia pokazuje za 10lat BTC może być wart nawet 10x tyle.
      Każdy moment jest dobry żeby zacząć. Prawdziwego HODL'era poznasz po tym jak skończy (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

@Kosciotrup: Słuchać porad wykopu, to tak jak włożyć pieniądze do niszczarki.

•  

@Burglar:
      Zależy z tymi prowizjami. Na coinbase pro wychodzi dość opłacalnie. Przy BTC - 0.5% za kupno i jakieś grosze za wypłatę.
      Z ETH jest gorzej (przeładowana sieć...), trzeba po prostu sprawdzać, dzisiaj rano patrzyłem to prowizja za wypłatę 0.002 ETH. Przy piku chciało ode mnie nawet 50$ za przelew (╯°□°)╯︵ ┻━┻ Generalnie ETH dość marnie wypada. Jeśli ETH 2.0 nie wypali to zwiastuje powolny upadek.
      Ja generalnie mam zasadę że wypłacam z giełdy jak prowizja jest poniżej 1%.

•  

Co wiąże się z początkowym niewielkim ryzykiem, stosunkowo niedużymi inwestycjami w to i małym zyskiem

@Kosciotrup: jakiś ETF wypłacający dywidendy?

Jak chcesz nad tym spędzać nie więcej niż 15 minut miesięcznie to kupuj za 500 zł co miesiąc . Imho dobrym balansem między dywidendą a wzrostami jest VYM https://investor.vanguard.com/etf/profile/vym

Natomiast uwaga: wszystko wskazuje na to że amerykańska giełda jest nagrzana, istnieje ryzyko głębokiej korekty

Nastaw się więc psychicznie: tak, oszczędności mogą stopnieć. Nie, nie sprzedajesz wtedy tylko dalej kupujesz po 500 zł miesięcznie. Na tym polega cała strategia regularnego dokupywania żeby załapać się też na akcje kupowane po taniości podczas kryzysów.

Ale dowiedz się najpierw jak wygląda temat podatków od dywidend u twojego brokera, żeby ci przypadkiem nie dowalili 30% https://www.fxmag.pl/artykul/jak-rozliczyc-dywidende-z-usa-i-nie-tylko-podatek-od-zagranicznej-dywidendy

•  

@Burglar @Kosciotrup Nie kupuj teraz akcji. Nie chodzi o to czy teraz jest dobry moment czy zły, tylko o to czy jesteś w stanie samodzielnie mniej więcej określić czy spółka jest dobra, czy rozumiesz czym się zajmuje, czy potrafisz określić czy nie jest przewartościowana?
      Jak jesteś leniem to zacznij od: https://www.youtube.com/watch?v=kCl1ysZ2Ba8&list=PLpM5Pe0dMFikn6fbt8_jhUqyhLRKjFVjX :P

A co do bitcoina to jak bardzo chcesz to kupuj, ale rozłóż kasę za którą chcesz wejść na kilka transakcji rozłożonych w czasie.

•  

@Kosciotrup: kup trochę akcji txn w skali roku dostaniesz 2.3% dywidendy i akcje stabilnie rosną

•  

Jeżeli masz małe kwoty i chcesz inwestować bezpiecznie w bardzo długim okresie to polecam obligacje skarbu państwa.

@yggdrasil: xxddddd

•  

@Kosciotrup: nie podałes wieku natomiast przypuszczam ze na pewno jestes przed 40 wiec masz dalej niz blizej do emerytury w takim wypadku poleca sie inwestowac w akcje gdzie stopy zwrotu sa wyzsze niz np z obligacji natomiast wiaza sie z wyzsza zmiennoscia.

wiec ja bym kupował za te 500zl regularnie etfa na akcje z całego świata np. https://www.ishares.com/us/products/239696/ishares-msci-world-etf

•  

@Kosciotrup: nie czytałem całości tego wpisu, ale nie sugeruj się tym, że bitcoinowi maksymaliści z gwoździem w mózgu piszą o Ethereum, że to scam.

Generalnie jeśli chcesz wejść w krypto to poczekaj aż ceny spadną, wg mnie aktualna cena za Bitcoina czy Ethereum jest za droga. Gdy Bitcoin osiągnie 20k - 30k$, a Ether 500 - 750$ to wtedy bym zaczął ładowanie się w nie. Czyli na razie lepiej Ci akumulować te złotówki, a gdy kryptowaluty stanieją to warto zacząć zamieniać te zakumulowane złotówki na krypto i wtedy już mógłbyś co miesiąć te 500zł wpłacać.
      Oczywiście jest ryzyko, że Bitcoin już nigdy nie spadnie do 30k, a Ether do 750$, wielu z tagu #kryptowaluty mnie wyśmieje, ale to jednak ja się mogłem pośmiać gdy ludzie kupowali Bitcoina na górce po 15 000$ w 2017 albo alty, które potem spadły o 90% (choćby popularny na tagu LISK).

Jeśli chodzi o inne inwestycje - złoto, srebro - ostatnio zacząłem się interesować tematem, więc jestem laikiem, ale kupowanie złota poniżej 1 uncji jest bez sensu. A srebra nie opłaca się za bardzo kupować ze względu na VAT, poza tym srebro stosunkowo mocno podrożało w poprzednim roku.

•  

Zaczynam mieć dochód, który pozwala mi na stosunkowo (jak na polskie warunki) przyzwoite życie i chciałbym część pieniędzy przeznaczać na coś, co sprawi, że zacznę zarabiać jakieś dodatkowe drobne sumy.

@Kosciotrup: ETF na SP500 (500 największych spółek w USA), nawet jeśli jutro wybuchnie kryzys finansowy i będziesz 50% na minusie, historia pokazuje że w długim horyzoncie można tylko zarobić. Żadne krypto czy inne śmieci jak nie oczkujesz milionowych zwrotów i nie chcesz ryzykować. Stawiaj na gospodarkę USA.

Najlepiej taki ETF który reinwestuje dywidendy.

•  

@decentralizacja: Masz jakiś argument? Poza xxxddddd?

+: gupio
    •  

@decentralizacja: Masz jakiś argument? Poza xxxddddd?

@yggdrasil: obligacje, w zakresie generowania dużych przychodów to jest "xd"

ufanie państwom w dłuim okresie czasu (np że nie rozwalą gospodarki) to "xxddd"

a ufanie państwo i to jeszcze w postaci akurat Polski, że przez długi czas będzie się super rozwijać a nie będzie recesji hyperinflacji lub w ogóle jakiegoś bankructwa - to xxxddddd.

•  

obligacje, w zakresie generowania dużych przychodów to jest "xd"

@decentralizacja: Albo masz w miarę bezpieczne lokowanie kapitału albo duże przychody.

ufanie państwom w dłuim okresie czasu (np że nie rozwalą gospodarki) to "xxddd"

@decentralizacja: Ok, kasę w banku trzymasz? Kasa w banku jest zabezpieczona przez państwo Polskie tak samo jak obligacje. Myślisz, że jak wszystko jebnie to nie wykupią obligacji, a lokaty zostaną? No taki Cypr obligacje wykupuje, a kasę z lokat zabrali. ;) Masz mieszkanie? To znaczy, że ufasz państwu, że Ci własności nie zabierze. Poza tym jak będzie problem z wykupem obligacji to na pewno będziesz miał bardziej palące problemy, np. napalm o poranku. ;)

a ufanie państwo i to jeszcze w postaci akurat Polski, że przez długi czas będzie się super rozwijać a nie będzie recesji hyperinflacji lub w ogóle jakiegoś bankructwa - to xxxddddd.

@decentralizacja: Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem. Moim zdaniem obligacje rozwiniętego, europejskiego państwa, członka NATO, UE leżącego w pierwszym świecie mają niski poziom ryzyka. Na pewno niższy niż giełda czy kryptowanuty.

Oczywiście to moje zdanie. Każdy ze swoimi pieniędzmi robi co chce. Wydaje mi się jednak, że nie ma super inwestycji dających kilkanaście procent rocznie przez dłuższy czas, które mają niskie ryzyko. Nie każdy ma czas i chęci, żeby siedzieć całymi dniami i sprawdzać kursy. Ja na przykład mam zdywersyfikowane portfele, wrzucam sobie kasę i zapominam.

+: gupio
    •  

obligacje, w zakresie generowania dużych przychodów to jest "xd"
      @decentralizacja: Albo masz w miarę bezpieczne lokowanie kapitału albo duże przychody.

Albo to i to - używając Bitcoina :D

ufanie państwom w dłuim okresie czasu (np że nie rozwalą gospodarki) to "xxddd"
      @decentralizacja: Ok, kasę w banku trzymasz?

Nie

Kasa w banku jest zabezpieczona przez państwo Polskie tak samo jak obligacje.

Dlatego jej tam nie trzymam :)

Masz mieszkanie?

Z tego powodu nie chciałbym posiadać w PL nieruchomości, albo dopiero wówczas gdy to będzie nie za duża część majątku (np 30%).

@decentralizacja: Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem. Moim zdaniem obligacje rozwiniętego, europejskiego państwa, członka NATO, UE leżącego w pierwszym świecie mają niski poziom ryzyka. Na pewno niższy niż giełda czy kryptowanuty.

Dla mnie to wyższy, w tym kraju z dykty i kartonu gdzie kradną 70 mln czy 140 mln i śmieją się nam w twarz (respiratory, wybory, szpitale narodowe, strefy relaksu i cały ten bajzel rządowy).
      Było bardzo źle (dziura ZUS) a po tragicznym lockdownie z d*py jest tylko znacznie gorzej.

Oczywiście to moje zdanie. Każdy ze swoimi pieniędzmi robi co chce. Wydaje mi się jednak, że nie ma super inwestycji dających kilkanaście procent rocznie przez dłuższy czas, które mają niskie ryzyko. Nie każdy ma czas i chęci, żeby siedzieć całymi dniami i sprawdzać kursy. Ja na przykład mam zdywersyfikowane portfele, wrzucam sobie kasę i zapominam.

@yggdrasil:

W Bitcoin proponuję dać tak 50-80% z kasy którą ktoś jest gotów stracić. Z 0-5% w shitcoiny, trochę w złoto lub srebro.

Wiele osób jest w Bitcoin bo wie że fiatom, oraz państwu, nie należy ufać. Picrel ogólnie ;)

źródło: deusex_economy_pills.png

•  

Dobra, przeczytałem sobie wasze wypowiedzi i narodziło się pytanie:

Czy obligacje skarbowe związane są tylko z Polską? Co, jeśli chciałbym na przykład Czechy? Albo Niemcy?

•  

@Kosciotrup: Zrób flipa na #nieruchomosci
      Nie wiem czy wiesz, ale tag #programista15k powoli ustępuje miejsca #posrednik30k ( ͡° ͜ʖ ͡°)