Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,

Może ktoś ma jakieś większe doświadczenie z #ac #ubezpieczenia #samochody i #motoryzacja coś doradzi. Kilka dni temu na drodze miałem niestety bliskie spotkanie z sarną i mimo niewielkiej prędkości przód auta trochę oberwał. Najmocniej dostała maska, grill i zderzak, do tego jest pęknięcie na pasie przednim, powyginane lamelki na chłodnicy i tablica.

Wydaje mi się, że ubezpieczalnia zaniżyła kosztorys (3-letni samochód), bo całość wyceniła na ~3 200.00zł, gdzie chyba tyle to może kosztować wymiana maski + zderzaka, lakierowanie i robocizna.

Moje pytania i wątpliwości są następujące:

- Jak to rozwiązać? Nie akceptować tego, ale co dalej? Warto jechać do mechanika/ASO, który to obejrzy, wyceni osobno i kłócić się z nimi na podstawie tego?

- Chciałbym wymienić wszystko na oryginalne elementy, bo po to wykupywałem AC, ale czy w razie czego po wypłacie z AC można pójść w naprawę tych elementów, a nie wymianę? Nie chciałbym skończyć płacąc za to wszystko dwa razy tyle, co dostanę z ubezpieczalni, a auto bardziej ucierpiało wizualnie, bo poza tym jest raczej w pełni sprawne. W OWU jest, że ubezpieczalnia może zażadać weryfikacji czy szkoda została naprawiona. Czy ktoś to faktycznie sprawdza przy takich małych uszkodzeniach i czy naprawa zamiast wymiany się kwalifikuje?

- Jak ktoś miał doświadczenie z prostowaniem/lakierowaniem to te uszkodzenia są do ogarnięcia? Zderzak domyślam się, że bez problemu, a maska? Da się to wyprostować i pomalować, żeby wyglądało to jak należy?

I taka nauczka na kolejny rok... Trzeba chyba brać AC serwisowe i się nie przejmować, a nie kosztorysowe. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Wołam @mfind, bo może coś doradzicie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz a-kow - Cześć Mirki, 

Może ktoś ma jakieś większe doświadczenie z #ac #ubezpieczen...
źródło: comment_1614514391OUOliFnvBdSeKdcGQWXnoZ.jpg
  • 19
Chciałbym wymienić wszystko na oryginalne elementy, bo po to wykupywałem AC, ale czy w razie czego po wypłacie z AC można pójść w naprawę tych elementów, a nie wymianę?


@a-kow: wszystko zależy od OWU czyli od tego jaką opcję AC kupiłeś. Jeśli OWU Twojego AC dopuszcza stosowanie zamienników to nic nie ugrasz, dobrze mu napisałem @mfind?
@aarahon: Sprawdziłem i dopuszcza części zamienne. Nie wiem czy masz jakieś doświadczenie przy jakiejś wymianie całej części i lakierowaniu, ale czy to nadal nie jest niska wycena? Tym bardziej, że ona jeszcze uwzględnia grill, chłodnicę i tablicę. Możliwe, że też pas przedni, ale czekam jeszcze na szczegółową listę, bo nie wiem czy ostatecznie to ujęli.
Nie wiem czy masz jakieś doświadczenie przy jakiejś wymianie całej części i lakierowaniu, ale czy to nadal nie jest niska wycena?


@a-kow: jakbym robił dla siebie to bym dał radę zejść poniżej 2200 zł ale dla kogoś to by mi się nie chciało xD Ogólnie to trzeba ocenić co z chłodnicą - jak jest szczelna to bym zostawił.
@aarahon: Okej, dzięki, ( ͡° ͜ʖ ͡°) A kojarzysz czy przy AC po wypłacie faktycznie ktoś może próbować zweryfikować czy wszystko zostało wymienione zgodnie z tym, co było w kosztorysie? Przy OC to pewnie 95% napraw nie jest robionych albo w niepełnym zakresie, a przy AC mogą być jakieś problemy?
A kojarzysz czy przy AC po wypłacie faktycznie ktoś może próbować zweryfikować czy wszystko zostało wymienione zgodnie z tym, co było w kosztorysie?


@a-kow: Nie mam pojęcia.
@a-kow: Zadzwoń jutro do pośrednika który sprzedał Ci polisę AC na kosztorysie - niech Ci teraz pomoże. Nawet na 12 letnie auto nie opłaca się brać kosztorysu a co dopiero na 3 letnią Skodę. Nie wiem kto Ci podsunął taką ofertę...
@Jestem_Tutaj, @AlNeri No niestety, nie byłem zorientowany w ubezpieczeniach dopóki nie przyszło starać się o odszkodowanie i przez to stanęło na kosztorysie, a teraz szybko się zorientowałem, że to był błąd. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ok, w takim razie przedzwonię jutro do agenta, który to ogarniał i podpytam o te rzeczy.
@a-kow: Masakra... Aż do teraz nie chce mi się wierzyć, że ktoś coś takiego mógł Ci zaproponować.
Jeśli rzeczywiście chciałeś mieć możliwość naprawy w ASO a pośrednik wcisnął Ci kosztorys to możesz próbować ugrać z jego OC. Następnym razem bierz po prostu wariant serwisowy i wtedy po takim zdarzeniu dajesz auto do ASO i wymieniają Ci te wszystkie elementy na nowe i masz temat z głowy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AlNeri:

Aż do teraz nie chce mi się wierzyć, że ktoś coś takiego mógł Ci zaproponować.


Nie żeby coś, ale nie wiemy jak wygląda rozmowa. Różne są agenty i różne są klienty

( ͜͡ʖ ͡€)
@Pangia: Okej, myślałem, że może dla jakiegoś magika blacharstwa i lakiernictwa jest to do wyprostowania. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chociaż i tak pewnie będę szedł od razu w stronę wymiany całego elementu.
@a-kow: nie ma to sensu, maska jest dość konkretnie spasowanym elementem, to nie jest błotnik że go młotkiem poprawisz
zwłaszcza że masz wgnieciony środek tj. tam gdzie jest zamek
@a-kow: możesz ewentualnie powołać niezależnego rzeczoznawcę, ale sam będziesz musiał go opłacić, a też nie wiadomo, czy towarzystwo ubezpieczeniowe zgodzi się z jego opinią i czy podniesie sumę odszkodowania. Przede wszystkim odwołaj się początkowo od decyzji, być może uda Ci się coś jeszcze ugrać.
@mfind: Dzięki, w takim razie pierwsze co zrobię to się odwołam. Niezależnego rzeczoznawcę chyba sobie odpuszczę przy tej kwocie jak może to nic nie zmienić, a skończy się dodatkowymi wydatkami i kupą poświęconego czasu.

Jedno pytanko, czy w razie czego jakby skończyło się na zaniżonym odszkodowaniu to mogę przy AC załatwić to np. przez wymianę maski, a zderzak ogarnąć przez naprawę, a nie wymianę? Mogą być z tego jakieś problemy?