Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Warszawa
  Bistro Karafka
  19,99zl zamiast 60,00zl paczka pizza w ramach 2good2go XD

  #heheszki #takbylo #oswiadczenie #pizza #warszawa #zalesie

  odpowiedzi (47)

 • avatar

  halo? to ty miałeś nick kułacyja na wykopie? hehe tu wojtek gola mam płopozycję nie do odrzucenia...
  #danielmagical #heheszki #rafonix #famemma #hypemma

  odpowiedzi (3)

 • avatar

  No i nadszedł ostatni odcinek ciekawostek o XX-wiecznych papieżach. Dziś oczywiście Jan Paweł II.
  Jako że postać ta jest wszystkim znana i każdy zna wiele ciekawostek i anegdot o papieżu-Polaku, wybrałem te, które - moim zdaniem - są raczej mało znane. Zapraszam do lektury. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  PS. To, że zakończyłem serię ciekawostek o papieżach XX wieku nie oznacza, że rezygnuję z obecności na tagu. Jak już pisałem wcześniej, na temat papiestwa jest tak dużo ciekawych informacji, że będę tu publikował dalsze ciekawostki na temat biskupów Rzymu.
  ---------------------------------
  1. Jan Paweł II, wł. Karol Wojtyła. Ur. 18 maja 1920, zm. 2 kwietnia 2005. Papież od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005. Dewiza: Totus Tuus (Cały Twój).
  2. Wszyscy wiemy, że był pierwszym papieżem nie-Włochem od ponad czterystu lat, pierwszym (i jedynym) papieżem Polakiem. Ale nie każdy wie, że był to pierwszy papież, który swoje przemówienie tuż po wyborze rozpoczął od "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Poprzedni Ojcowie Święci nie używali tego zwrotu.
  4. Wszyscy też wiemy, że Jan Paweł II padł ofiarą zamachu na Placu Świętego Piotra w 1981 roku. Ale rok później doszło do kolejnego, mniej znanego zamachu. Belgijski prawnik y Krohn zaatakował Ojca Świętego bagnetem (prawdopodobnie belgijskim, nie francuskim #pdk) - udało mu się go niegroźnie ranić, choć rana krwawiła obficie. Wydarzenie miało miejsce 12 maja 1982 roku w Portugalii.
  3. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II odbyła się do Meksyku, w czasie, kiedy prześladowano tam katolików. Ponieważ papież był w stroju duchownym, władze nałożyły na niego grzywnę w wysokości 250 pesos. Był zatem pierwszym papieżem, na którego nałożono karę finansową.
  4. Na początku pontyfikatu kazał wybudować basen. W 1980 doszło do pewnej afery - ktoś nielegalnie sfotografował papieża pływającego w basenie. Zaoferowano ich publikację za 300 milionów lirów, ale redakcja odrzuciła ofertę. W sprawę zaangażował się nawet premier Włoch, który usilnie starał się zablokować ich publikację.
  5. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża Józef Mackiewicz zaproponował w paryskiej „Kulturze”, by papież odprawił mszę za polskich oficerów i intelektualistów pomordowanych w 1940 roku. Polacy w Ameryce zebrali nawet na ten cel pieniądze, które zostały przesłane w ofierze do Rzymu. Jan Paweł II jednak odmówił, a władze kościelne zerwały dotychczasowe kontakty z Mackiewiczem.
  6. Był pierwszym papieżem, który nosił zegarek na ręce.
  7. Będąc w Mikronezji, wypił napój zwany kava (nie chodzi tu o kawę), wyciąg z pieprzu metystynowego. Substancja ta jest uznawana za narkotyk, do niedawna była w Polsce nielegalna.
  8. W 1996 promulgował konstytucję Universi Dominici Gregis, mającą regulować konklawe. Zakazał w niej np. fotografowania czy filmowania papieża chorego w łóżku, jak również zmarłego, do tego zakazano nagrywania jego słów, gdyby umierał.
  9. Jako student UJ nie musiał odbywać normalnej służby wojskowej, ale w 1938 został powołany do Legii Akademickiej, by odbyć służbę zastępczą. W lipcu 1939 wyjechał na obóz Legii pod Lwów, gdzie ćwiczył musztrę z bronią, ćwiczenia taktyczne oraz strzelanie (w komentarzu zdjęcie Karola Wojtyły w mundurze).
  10. W 2002 roku rozważał abdykację. Ostatecznie do niej nie doszło, gdyż papież nie chciał tworzyć precedensu, poza tym obawiał się, że kolejni papieże będą rezygnować po osiągnięciu pewnego wieku.

  Poprzednie odcinki znajdują się na tagu #papieze - zachęcam do obserwowania!
  #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
  pokaż całość

  odpowiedzi (24)