•  

  450 + 1 = 451

  Tytuł: Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie
  Autor: Dariusz Libionla
  Gatunek: historyczna
  Ocena: 8/10

  Książka Libionki to wartościowa pozycja dla wszystkich, którzy szukają lektury, która wprowadzi lub usystematyzuje wiedzę na temat holocaustu na ziemiach polskich, które weszły w skład GG. Warto ją przeczytać również dlatego że porusza temat, który ciągle znajduje się na marginesie badań nad zbrodniami niemieckimi (dopiero od niedawna podjęto próby godnego upamiętnienia ofiar chociażby Bełżca czy Sobiboru).
  Treść książki ułożona jest w porządku chronologiczno-rzeczowym. Autor zaczyna od pierwszych restrykcji niemieckich w stosunku do ludności żydowskiej i po kolei opisuje kolejne fazy prześladowań od utworzenia pierwszych gett aż do powstania obozów zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze. Przedstawione zostały dość dokładnie kolejne etapy likwidacji poszczególnych społeczności. Holocaust na ziemiach poza GG raczej nie pojawia się w książce, chyba że w kontekście blisko związanym z akcją Rienhard. Stąd też chociażby Chełmno czy Auschwitz wzmiankowane są zupełnie marginalnie.
  Wybrany przez autora układ treści nieco utrudnia odbiór treści (opisy poszczególnych obozów na różnych etapach ich działania przeplatane są relacjami na temat wysiedleń w gettach). Również dość suchy i bezosobowy styl nie każdemu może przypaść do gustu. W tym przypadku poleciłbym krótszą i bardziej eseistyczną w formie książkę S. Lahnstaedta "Czas zabijania". Książka Libionki jest wartościowa przede wszystkim z uwagi na to, że zbiera w jednym miejscu i podsumowuje dostępne wyniki badań nad tym problemem i daje liczne odnośniki do dalszej lektury.

  Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter #historia #iiwojnaswiatowa #holocaust

  źródło: ecsmedia.pl

  +: B............a, Scot +15 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Czekam na program o wykopie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #reddit #wykop #bekazlewactwa #internet #moderacja

  odpowiedzi (22)

 • avatar

  Przypominam, że frajerzy z Ukrainy w 1994 roku w ramach umowy z USA, UK i Rosją zrezygnowali ze swojego całego arsenału atomowego w zamian za zapewnienie im bezpieczeństwa przez te 3 kraje XDDDD

  Co się działo i dzieje na Ukrainie każdy widzi

  Trochę śmieszne, że ktokolwiek wierzy, że UK i USA pomogą nam w ramach napaści

  Jesteśmy w głębokiej dupie
  #4konserwy #neuropa #ukraina pokaż całość

  odpowiedzi (39)

 • avatar

  W nawale zrzutek samotnych i biednych matek, ukazało mi się dziś to ogłoszenie i najzwyczajniej zrobiło mi się przykro. Facet wygląda na uczciwego i dobrego człowieka, a przy tym zajebistego ojca. Życie pisze różne scenariusze i nie każdemu jest dane mieszkać w apartamencie, choćby pewnie chciał tego dla siebie, a przede wszystkim dla córki.
  Nie umniejszam żadnej zrzutce czy szukaniu pomocy, ale jednak o mężczyznach tyle się nie mówi. Faceci przecież nie płaczą, muszą być silni i niezależni finansowo, a faceci też mają uczucia i też im życie płata figle.

  Mam nadzieje, że znajdą fajny pokój i jakoś im się ułoży.

  #niebieskiepaski #rozowepaski #dzieci #niebieskipasek #zycie #mieszkanie
  pokaż całość

  odpowiedzi (23)