•  

  452 + 1 = 453

  Tytuł: Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL
  Autor: Filip Springer
  Gatunek: Literatura faktu, reportaż
  ISBN: 9788362376124
  Ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

  Po świetnej "Miedziance" delikatne rozczarowanie.

  Po sukcesie debiutu Springer zdecydowanie nie poszedł na łatwiznę. Po pierwsze, dlatego, że architektura to nie jest u nas temat specjalnie nośny. Po drugie, architektura PRLu to dla wielu osób zło wcielone, często pogardliwie nazywana "klockami". Dodając do tego architektoniczną i przestrzenną ignorancję Polaków "Źle urodzone" mogły być przeciwwagą dla tych często przesadzonych opinii. Niestety ten cel nie został w pełni zrealizowany.
  Poniekąd dlatego, że w tej książce więcej jest o architektach aniżeli o architekturze. Historie ciekawe, niestety często mające wspólny mianownik, przez co po pewnym czasie nudzą. A i sami bohaterowi często wydają się być odklejeni od otaczającej ich rzeczywistości.

  Książka jest ładnie wydana, ale brakuje powiązania jej treści z przedstawionymi fotografiami. Zdjęcia nie ułatwiają jej odbioru (zwłaszcza gdy trafiamy na opis detali danego budynku) - mimo że wydaje się, że książka była przeznaczona raczej dla początkujących fanów architektury.

  Do tego mamy też nierówny poziom reportaży (co było też widoczne w przypadku "Miedzianki"), końcówka jest już dosyć męcząca, a przedstawionych bohaterów jest chyba nieco za dużo.

  Mimo tych wszystkich wad, warto poczytać. Zwłaszcza, że książka zachęca do dyskusji, refleksji i chęci poszerzania wiedzy.

  Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #architektura

  źródło: 352x500.jpg