Wpis z mikrobloga

@Kempes: Chyba nie czytałeś i liczysz na mirków-pelikanów. To jest art po wywiadzie u Mazurka jaki był rano i tam padło pytanie i odpowiedź. To że będzie drożał to kwestia drożejących uprawnień do emisji CO2 wprowadzonych przez UE. Cały wywiad u Mazurka do obejrzenia tutaj O budowie el. jądrowej, technologiach i regulacjach prawnych utrudniających kupno technologii można poczytać na innych tagach na wykopie czy na profesjonalnych blogach.
via Android
  • 0
@kopyrta A mówiono też o wstrzymaniu przez rząd PiS na kilka lat inwestycji w OZE? A przy okazji tego wstrzymania inwestycji było wiadomo, że prąd pójdzie w górę, w związku z wyższymi kosztami emisji CO2, ale tym podwyżkom miano przeciwdziałać właśnie dopłatami do rachunków za ee.
@Kempes: było dużo hałasu w mediach o 10H ALE trzeba być nie wiem kim żeby myśleć ze w PL taka gęstość zabudowy że nie znajdzie się kawałek ziemi bez domów w okolicy. Z Najnowszych inwestycji to 14 turbin na dniach jest oddawane do użytku w Kołaczkowie. Można? Można, tylko dalej od ludzi. https://letmegooglethat.com/?q=farma+wiatrowa+kołaczkowo Z PV jest kilkudziesięciokrotnie wzrost mocy w porównaniu z tym co łącznie wybudowano do 2015... Także są fakty
via Android
  • 0
@kopyrta Ale nadal to nie zaprzeczą temu, że na kilka lat inwestycje OZE całkowicie wstrzymano i w zamian utopiono ponad miliard złotych w Ostrołękę, która to budowa była przez PO wstrzymana jako nie opłacalna. Jedyne co w Ostrołęce się nadaje na przyszłą inwestycję pod wodór to drogi dojazdowe do budowy.
@kopyrta: @Kempes ma dużo racji. Ustawa 10H całkowicie zablokowała rozwój energetyki wiatrowej. To co teraz powstaje to projekty, które miały już prawomocną decyzję o lokalizacji przed wejściem tej ustawy w życie. Te wiatraki, które powstają są też technologicznie zacofane i mają niską moc. Obecnie produkowane są 2-3 razy większe turbiny, które mają znacznie wyższą efektywność i obniżają koszty farmy, ale one w Polsce nie mają szans na powstanie.
@Kempes: w Ostrołęce C będzie turbina gazowa zamiast pieca węglowego, sprawa jest bardziej skomplikowana niż wungiel uga buga... Cały czas jest walka o utrzymanie jak najwyższych mocy wytwórczych...
@meetu27: pisałem daaawno na wykopie... 10H nie jest problemem... problemem jest dostępność sieci SN i WN... a te idą do terenów zabudowanych... Duże farmy muszą być przyłączane do WN bo SN nie ma mocy przesyłowych. Tak np. wspomniane nowe Kołaczkowo, jest na
@kopyrta: Turbiny 2MW to były już 10 lat temu - to staroć montowany wyłącznie w Polsce. Na świecie już wchodzą do użytku turbiny 6 MW (na lądzie), bo na morzu to koło 15 MW. Turbina 6 MW ma w najwyższym punkcie ponad 200 m, więc wymagana odległość to ponad 2 km.
@kopyrta: Turbina gazowa, a w przyszłości wodór. Taki plan ma Orlen. A wungiel uga-buga to konsekwencją jest zakup kotła do Ostrołęki, za okrągłe 100mln dolarów, który swoją droga został wykonany w słynnym Wuhan, który teraz można zezłomować, bo nikt na świecie takiego nie potrzebuje.