Wpis z mikrobloga

https://www.wykop.pl/link/5991435/zrob-to-sam-czyszczenie-gpu-i-ponowne-nalozenie-pasty-termoprzewodzacej/

Spece z Gamers Nexus pokazują jak prawidłowo wyczyścić GPU i nałożyć pastę termoprzewodzącą tak aby odświeżyć kartę i podnieść jej wydajność. Jak zwykle sporo wykresów i fachowych porad w przystępnym materiale.

Sam niedawno byłem zmuszony reanimować kartę graficzną, która odmówiła posłuszeństwa, a system nawet nie POST-ował. Spróbowałem metody "piekarnikowej", a właściwie opalarkowej (heatgunowej), bo i tak nie miałem nic do stracenia i ku mojemu zaskoczeniu karta wstała. Dzieje się tak dlatego, że z czasem połączenia lutownicze GPU pod wpływem temperatury zostają przerwane (zimne luty) i po podgrzaniu do temperatury 200-235 stopni Celsjusza stop lutowniczy spływa w swoje pierwotne miejsce tworząc znów trwałe połączenie.

Przy okazji dokładnie oczyściłem kartę graficzną metodą pokazaną wyżej (zrobiłem to tydzień temu gdyby ktoś się zastanawiał), pędzlem do golenia usunąłem kurz z radiatorów i wentylatorów, a alkoholem izopropylowym usunąłem starą pastę z GPU i nałożyłem nową i karta śmiga aż miło. Działa równie dobrze jak w dniu zakupu i polecam to każdemu kto zauważył pogorszenie kultury pracy, wyższe temperatury i głośniejszą pracę.

Poniżej zamieszczam jak wyglądała karta bez mojej ingerencji (producenci nie żałowali pasty termoprzewodzącej przez co rozlała się również na PCB, a usunięcie jej byłoby możliwe tylko za pomocą skrobaczki, dlatego olałem to i karta i tak działa elegancko).

#technologia #komputery #pcmasterrace #kartygraficzne #zrobtosam #majsterkowanie #elektronika #lutowanie #amd #gruparatowaniapoziomu
Bethesda_sucks - https://www.wykop.pl/link/5991435/zrob-to-sam-czyszczenie-gpu-i-pono...

źródło: comment_161510480214oCNrgmUyuHibuM0N5XVx.jpg

Pobierz
  • 11
@Bethesda_sucks: no właśnie, temp potrafią dojśc do 80 stopni ale gram na full detalach więc troszkę dostaje w dupsko, natomiast z pasty w lapkach wiem ze co 2-3 lata powinno się ją zmienić bo jest skamieniała
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bethesda_sucks: z całym szacunkiem, polecenie tej metody każdemu, a w szczególności w kartach z serii 9XX i nowszej oraz w radeonach 5XXX i nowszych jest bardzo niebezpieczne; wymienione karty są już bardzo skomplikowane konstrukcyjnie i zwykłe pieczenie częściej może im zaszkodzić niż pomóc i uniemożliwić profesjonalną naprawę w serwisie, bo np poddamy kartę tak wysokiej temperaturze, że rdzeń pęknie