Wpis z mikrobloga

Mireczki, za około 2 miesiące odbieram mieszkanie od dewelopera i zaczynam myśleć nad refinansowaniem kredytu. Aktualny kredyt mam na oprocentowaniu stałym 3,91% na 25 lat na kwotę 275000zł przy wartości nieruchomości 349000zł. Czy refinansowanie będzie dla mnie opłacalne? W mieszkanie planuje włożyć jeszcze około 100000zł na wykończenie, a także moje wynagrodzenie wzrosło o 1000zł miesięcznie w stosunku do okresu w którym brałem obecny kredyt. Czy te dwie sytuacje wpływają jakoś na możliwość negocjacji oprocentowania w banku? I czy myślicie że warto iść dalej w oprocentowanie stałe czy jednak zmienne? Dodam że wolałbym zmniejszyć okres kredytowania niż wysokość raty kredytu i jeszcze jedno czy w przypadku refinansowania kredytu przy liczenia zdolności uwzględnia się obecną rate kredytu? No bo jednak gdy kredyt zostanie refinansowany tej raty nie będzie.

#kredythipoteczny
  • 6
@Kr896: Z tego co patrzę teraz to w ING obecnie miałbyś ofertę 3,88% plus jakieś ubezpieczenia. W PKO są jakieś prowizje groszowe za wcześniejszą nadpłatę. To może się nie opłacić. Jak zarabiasz 1000 zł więcej i tyle możesz nadpłacić to przez 5 lat stałego wiboru nadpłacisz 60 tys. zł. Jak dla mnie nie warto przechodzić na zmienny wibor. Wolałbym spiąć dupę i nadpłacać póki mam gwarancję, że kredyt nie zdrożeje. Kredyt
@dociekliwyobserwator: Dzięki za odpowiedz. Kredyt brałem styczeń 2020 więc jeszcze według starych stóp procentowych i dlatego myślałem że będzie większa różnica w oprocentowaniu stałym. Generalnie bardzo dobry pomysł żeby poczekać na jakieś informacje aż WIBOR zacznie rosnąć i wtedy dopiero refinansować kredyt na oprocentowanie stałe(o tym nie pomyślałem), bo w sumie i tak z tym oprocentowaniem mam jeszcze niecałe 4 lata więc warto przynajmniej rok poczekać może coś zacznie się zmieniać.
@dociekliwyobserwator zastanawialem sie nad tym ostatnio wlasnie. Przecież przy nadplatach splaca się tylko kapitał, wiec jaka jest roznica kiedy stopy są wyzsze? Wiadomo ze liczone sa wyzsze odsetki, ale jaki wplyw konkretnie na nadplaty maja niskie stopy?
@kfffasny: Przy wzroście stóp mocno urośnie rata. Są symulatory, gdzie można sobie przyjąć wibor 3, czy 5%. Przy takim wiborze rata z obecnej wzrosła by pewnie z 2 razy. Jak kogoś stać to spłacać to fajnie. Ale dla większości ludzi może być problem z wzrostem raty z np: 800 do 1600. Jak jest niski wibor obecnie i ktoś ma ratę 200 zł niższą to całkiem logiczne jest nadpłacanie tych 200 zł.