•  

  Hej,

  w sierpniu 2020 roku zdiagnozowano u mnie cukrzyce typu 1. Od tamtej pory jestem na leczeniu penami. Generalnie cukry mam w miare w porządku, wystarczają mi niewielkie dawki insuliny (w szpitalu deklarowali np. od 8-10 dawek do obiadów, kiedy w rzeczywistości biore 4 max.). Mimo wszystko jem dosyć spore posiłki - i co ważne jem często. Zdarzają sie również przypadki gdzie cukry potrafią skakać wieczorami do 200/250 i nieraz nie chcą spadać mimo ciągłego podawania insuliny. Do tego przez fakt, że jem często, bardzo dużą ilość razy musze sie nakłuwać, przez co boli mnie dosłownie cały brzuch. Nurtuje mnie od początku wystąpienia tej choroby myśl o przejściu na leczenie za pomocą pompy insulinowej. I do tego głównie chce odnieść swój wpis - czy ktoś, kto posiada doświadczenie i z pompami i z penami mógłby sie wypowiedzieć jak wygląda użytkowanie tego na codzień? Głównie nurtują mnie pytania takie jak:

  1.Chyba najważniejsze - czy pompa insulinowa jest wygodna? Kiedy teraz o tym myśle to wydaje mi sie to cholernie niewygodne mieć podpięte jakieś urządzenie do spodni i jeszcze kabelki podchodzące w miejsce igły.. Nie plącze sie to? Nie irytuje podczas spacerów?

  2. Czy pompa insulinowa bardzo ułatwie życie cukrzykowi? Czytałem wiele artykułów w których podkreślana jest precyzyjność działania tego urządzenia i można praktycznie "jeść co sie chce" oczywiście mówiąc nadwyraz poważnie.

  3. Trzeba mieć to cały czas podpięte? Często to zdejmujecie?

  4. Prosiłbym też o jakieś ogólne odczucie oraz wady i zalety jednej formy leczenia jak i drugiej. Byłbym bardzo wdzięczny z góry za jakiekolwiek odpowiedzi.

  #cukrzyca #pompainsulinowa

  •  

   @Majos
   1. Niewygodne. Do drenu często dostaje się powietrze i trzeba to kontrolować.
   2. Mój syn ma dosłownie mikro dawki insuliny. Do obiadu dostaje np. 0.125j.
   Tak, dobrze widzisz. Precyzja jest do 0.025j.
   Co do tego, że możesz jeść co chcesz to nie przesadzał bym. Insulina krótko działająca w pompie działa identycznie jak ta z penów.
   3. Możesz odpinać np na czas pływania na basenie. Wszystko zależy od organizmu.
   4. Na czwarte nie odpowiem.

   Nie musisz rezygnować z penów, żeby żyć trochę wygodniej.
   Sprawdź to:https://diabetyk24.pl/port-iniekcyjny-iport-advance

   Może Ci wystarczyć.
   Pompa bywa zawodna. I jest generalnie droga -nie mówię o zakupie ale o późniejszym utrzymaniu.

  •  

   @inny_89: Co masz na myśli pisząc, że pompa bywa zawodna?

   @Majos: Najlepiej zrób ten sam wpis na grupach cukrzycowych na FB i jakiejś od pompy. Dostaniesz mnóstwo odpowiedzi i myślę, że 90% będzie o tym, że jakość życia ludzi, którzy przeszli z penów na pompę zmieniła się o 180°.

   Córka też przeszła z penów na pompę, to był pierwszy skok, teraz do tego założyliśmy jej pętlę i to jest drugi niesamowity skok.

   Masz jakiś CGM? Najważniejszy tak naprawdę jest TIR, ma na pompie i teraz na pętli zaczynamy być 75-89% w zakresie, a to właśnie jest najważniejsze. Do tego noce bez hipo i hiper, a więc bez pobudek.

   Oczywiście pompa ma minusy, tj. noszenie przy sobie urządzenia i wiem, że niektórym to przeszkadza i wracają do penów. Niemniej sporo ludzi się po prostu przyzwyczaja.

   No i jeszcze kwestia pieniędzy, jak Ci zależy to możesz kupić pompę bezdrenową, wtedy nie będzie kabelków. ;)

   Generalnie nie szukałbym takich informacji na wykopie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Witeeek powietrze w drenie, zagięte wklucie, wyrobimy mechanizm tłoka, pompa Veo z cgm i hipoblokada nie u każdego działa (problem słabych sensorów i złych odczytów), pompa medtronic 640 potrafi się zablokować że względu na zbyt duża ilość alertów i "zapchanie pamięci"...itp itd

   Generalnie to jest tylko elektroniczne ustrojstwo, które zgodzę się że ułatwia życie ale jednak bywa zawodne i łatwiej popsuć niż pen lub strzykawki insulinowe.

   Nie chciałbym przejść z synem na peny ale też nie dyskredytujmy peny bo jednak dla niektórych komfort może być lepszy z penami. Zwłaszcza z tym portem, który podlinkowalem.

   A co do pętli to też nie każda pompa się do tego nadaje - to oo musi mieć na uwadze.
   @Majos

  •  

   @inny_89:
   Tylko uważam, że Twoja odpowiedź jest trochę uprzedzona. W sensie, pytanie było o pompy generalnie, a Ty piszesz, że jest średnio, a używasz akurat jednej z bardziej psujących się pomp na rynku. I nie traktuj tego proszę jako zarzutu, czy coś, 640 jest i była ważnym krokiem, niestety Medtronic ma problemy z jakością wykonania i sensorami. Starsze pompy VEO albo Akku-Check Combo są bardzo dobrymi i niezawodnymi pompami. ;)

   Do tego podobnie jest z CGM, Enlite są bardzo średnie, ale Libra 2/3 albo Dexcom G5/G6 są już naprawdę świetne. G6 używamy przez 20 dni (przedłużamy) i naprawdę różnice między CGM, a glukometrem są pomijalnie małe. ;)

   Podsumowując, w mojej opinii pompy nie są takie i są niezawodne, tylko to jest tak samo jak z samochodami, telefonami, komputerami i wszystkim innym, są lepsze i gorsze, są bardziej i mniej dopracowane, i po prostu trzeba więcej poczytać jak się kupuje samemu. :)

  •  

   @Witeeek nie używam 640. Nigdzie tego nie napisałem.
   Nie jestem uprzedzony do pomp - tak jak napisałem nie zamieniłbym na peny.
   Twierdzę, że można używać penów i mieć podobny komfort życia.
   Skupiłeś się na wyszukiwaniu w mojej wypowiedzi czegoś czego tam nie ma zamiast pomóc OPowi rozwiązać jego problem.

   Przede wszystkim napisał, że ciągle kłucie go drażni - ten problem bezpośrednio i tanio rozwiązuje port, który zalinkowalem.

   Pozostałe problemy \ pytania opa nie są rozwiązywane przez pompy.

   Cgm używam dexcom g5 i wychodzi tanio i precyzyjnie. Do tego pilot medlink i Nightscout plus xdrip gdzie się tylko da. Nawet na zegarku z Chin za 9.99$.

   To co opisałem to tylko przykład co się dzieje z pompami. I dokładnie jest tak jak opisałeś: to jest jak z samochodami - im nowszy i bardziej skomplikowany tym większa szansa, że jakiś element jednak zawiedzie.

   A zdjęcie jedynie żeby udowodnić i pokazać jak fajny może być CGM - i nie trzeba do niego pompy - możesz z penami, a nawet nie musisz mieć cukrzycy :)

   CC.@Majos

   źródło: JPEG_20210311_102933_3549175170605130710.jpg

  •  

   @Majos: W szpitalu ustawili Ci sztywne dawki zamiast przeliczniki na WW?

  •  

   @Emulsja: Nie kojarze żadnych przeliczników - za to dobrze kojarze że na papierze miałem zapisane: śniadanie 4-6 dawek, obiad 8-10, kolacja 6-8

  •  

   @Majos: Jeżeli chcesz przejść na pompę będziesz musiał przejść na przeliczniki. Pomagają one lepiej kontrolować cukrzyce. Polecam znaleźć ogarniętego diabetologa który pomoże Ci w tym.