Wpis z mikrobloga

DZIŚ NOWY ROK NA BALI

Dziś na Bali jest Nowy Rok według kalendarza balijskiego - Nyepi czyli tzw. Dzień Ciszy. Obowiązuje zakaz rozpalania ognia, podróżowania (nie można wychodzić na ulicę) i pracy od godziny 6 rano do 6 rano dnia następnego, a w domach można zapalić tylko trochę światła. Nie działa internet mobilny, żaden sklep czy dostawa jedzenia, a międzynarodowe lotnisko jest zamknięte. Nawet bankomaty nie wydają pieniędzy! Normalnie w dzień poprzedzający Nyepi odbywają się głośne procesje, a wierni noszą ogromne wizerunki demonów, ale ze względu na covid, w tym roku takowe wydarzenia nie mają miejsca.

Według wierzeń, po 2 dniach głośnych parad i celebracji, trzeci dzień (Nyepi) ma stworzyć wrażenie, że wyspa jest opuszczona i dzięki temu złe duchy nie będą nawiedzać wyspy, ponieważ będą myślały, że jest niezamieszkała.

Dzień po Nyepi, znanym jako Ngembak Geni, rodziny i znajomi spotykają się aby prosić siebie nawzajem o wybaczenie.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #baliwpjoterze oraz pierdół na Insta

Pobierz piotrek39 - DZIŚ NOWY ROK NA BALI

Dziś na Bali jest Nowy Rok według kalendarza bal...
źródło: comment_1615724742PDDKfBs6TI8TxyA6xRxrFB.jpg
  • 4
@piotrek39: Od siebie dodam, że chociaż Nyepi jest celebrowany tylko na Bali to jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy w całym kraju. Więc nawet w Dżakarcie w tym dniu są zamknięte szkoły i urzędy (jeżeli akurat Nyepi nie wypada w weekend). Kilka lat temu musiałem coś załatwić w ambasadzie Indonezji w Singapurze i pocałowałem klamkę, bo z powodu Nyepi ambasada była zamknięta.
@piotrek39: Dalej da się wjechać na biznesową? Znasz może jakieś pewne źrodło informacji? Siedzę właśnie na Dominikanie i zastanawiam się czy nie wracać czy wrócić i lecieć do Azji ( ͡° ͜ʖ ͡°)