•  

  552 + 1 = 553

  Tytuł: Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje
  Autor: Bogdan Góralczyk
  Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
  ISBN: 9788380027626
  Ocena: ★★★★★★★★★☆

  Wielki renesans jest to książka przedstawiająca najnowszą historię Chin, począwszy od epoki Mao aż do czasów współczesnych czyli rządów Xi Jinpinga opisująca "drogę" jaką przebył ten kraj by znaleźć się tam gdzie jest obecnie czyli wśród największych potęg na globie.

  Po pierwsze chciałbym pochwalić autora za dużą obiektywność w podejściu do tematu, co na pewno musi być sporym wyzwaniem dla sinologa z 30-letnim doświadczeniem. Brak tu wybiórczego doboru faktów pod z góry założoną tezę a jedynie bardzo solidna dawka wiedzy o współczesnych Chinach.
  Dr Góralczyk nie tylko opisuje same przemiany ekonomiczne wraz z zarysem historycznym, ale także skupia dużą uwagę na tym by rzetelnie opowiedzieć o tym jak myślą Chińczycy a przede wszystkim ich władze, co wspaniale uwypukla różnice kulturowe między państwem środka a światem zachodnim.

  Samą książkę czytało mi się bardzo dobrze, jednak trzeba pamiętać, że duży nacisk położony jest tu na przemianę ekonomiczną kraju, co skutkuje np. sporą ilością przytaczanych danych statystycznych, które to mogą wręcz nużyć poszczególnych czytelników (w moim odczuciu zdrowe proporcje zostały jak najbardziej zachowane). Ogromną zaletą samej książki jest także jej aktualność, bo wydana została w październiku 2018 roku a czasom współczesnym poświęcona została prawie połowa z 600 stron.

  Podsumowując, jest to świetna książka szczególnie pod względem merytorycznym, która dogłębnie zaspokoiła mój głód wiedzy o współczesnych Chinach - chyba jedynym w tej chwili państwie aspirującym do pozycji światowego hegemona, któremu jednak poświęca się tak mało uwagi w naszym kraju.

  Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter #ksiazki

  źródło: cdn-lubimyczytac.pl