Wpis z mikrobloga

Zwykła żarówka – co się w niej wyprawia i jaką ma historię? - Znalezisko

Część artykułu publikowałem już na tagu #electromeissner. Jeżeli ktoś jest ciekawy części, co dzieję się w żarówce a nie czytał jej wcześniej - zapraszam na blog

Praktycznego wykorzystania zjawiska polegającego na wytwarzaniu światła z energii elektrycznej podjęło się wielu wynalazców. Początek XIX wieku był czasem bogatym w coraz to nowe pomysły budowy tego typu urządzeń. Konstrukcje te opierały się na wykorzystaniu szklanej bańki, w której znajdował się żarnik, to jest drucik wykonany z metalu o wysokiej temperaturze topnienia.

Jedną z pierwszych żarówek, która się nie przepalała w szybkim czasie, była konstrukcją Warrena De la Rue, brytyjskiego wynalazcy. W 1840 roku skonstruował żarówkę zbudowaną z platynowego żarnika umieszczonego w szklanej, próżniowej bańce. Jego konstrukcja opierała się na platynie, ponieważ ta ma bardzo wysoką temperaturę topnienia, co pozwalało na dłuższą pracę. Takie zadanie miało również zastosowanie próżni, która nie pozwalała platynie zachodzić w reakcję z pierwiastkami znajdującymi się w powietrzu.

Żarówka Warrena de la Rue działała już nawet kilkanaście godzin, co było czymś niezwykłym jak na tamte czasy, jednak ze względu na zastosowanie platyny była bardzo droga w produkcji, a przez to niepraktyczna. Problem wydłużenia działania żarówki rozwiązali niezależnie dwaj panowie, którzy są obecnie uważani za wynalazców żarówki – Thomas Alva Edison oraz Joseph Wilson Swan.

Jako pierwszy przełomu dokonał Joseph Swan, który w swojej koncepcji jako żarnika nie zastosował drogiej platyny, ale tani, zwęglony papier. Ponadto z biegiem czasu pojawiły się lepsze pompy, które umożliwiały mu wytworzenie próżni o lepszej jakości. Kwintesencją jego pracy było zaprezentowanie wynalazku w 1878 roku w Newcastle. Żarówka Swana została opatentowana w 1880 roku na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie następnie została wprowadzona do użytku.

Przenosząc się ze starego kontynentu do Ameryki, spotykamy Edisona, który swoje badania nad żarówkami rozpoczął w 1878 roku i od razu dążył do opatentowania swojego wynalazku, wydłużenia czasu pracy i komercjalizacji urządzenia. Jego konstrukcja nie różniła się w sposób znaczący od prac konkurentów, ale między innymi zastosował trwalszy żarnik węglowy, który umożliwiał pracę nawet przez kilkaset godzin. Innowacyjnym pomysłem Edisona nie była jednak konstrukcja żarnika ani zastosowanie próżni. Zauważył on jeszcze jeden problem, jakim była trudność w znalezieniu odpowiedniego zasilania. Edison stworzył specjalny system zasilania zbudowany z generatora i sieci dystrybucyjnej, pozwalało to na łatwiejszą komercjalizację wynalazku, ale też zapewniało odpowiednio stabilne źródło zasilania, co korzystnie wpływało na żywotność żarówki.

Z biegiem czasu konstrukcje żarówek zostały jeszcze bardziej udoskonalone. Między innymi został zastosowany trwalszy drut żarnikowy, który tak jak w obecnie wykorzystywanych żarówkach jest wykonany z wolframu. Ponadto zmieniono podejście do wypełnienia szklanej bańki, nie wykorzystuje się już próżni, ale mieszankę argonu oraz azotu. Obecnie rynek żarówek się kurczy. Ze względu na ich bardzo małą sprawność zostają wycofywane z rynku, a ich miejsce zastępują LEDY.

W tym miejscu warto zauważyć, że LEDY są błędnie nazywane żarówkami ledowymi. Jak wskazuje sama nazwa, żarówki w swojej konstrukcji posiadają żarnik, natomiast LEDY w swojej budowie nie mają żarnika i wykorzystują inne zjawisko emisji światła, to jest elektroluminescjencję.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OFF-TOP

Przez jakiś czas pod moim tagiem #electromeissner publikowałem popularnonaukowe mini artykuły związane z elektrotechniką. Chcę odświeżyć moje hobby i poświęcić więcej czasu na blogowanie. W związku z tym założyłem blog pod nazwą „Notes Elektrotechnika”. Jeżeli jesteście dalej zainteresowani taką tematyką, zapraszam do śledzenia tego minibloga, mojej strony internetowej oraz strony na facebooku.

W związku z tym postem chciałem również prosić o "wykopanie" tego artykułu - jeżeli Ci się spodobał.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/6015339

Bezpośredni link do artykułu: Notes Elektrotechnika

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

#elektryka #oswietlenie #led #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #elektrotechnika #nauka #inzynieria #technologia #gruparatowaniapoziomu
M.....r - Zwykła żarówka – co się w niej wyprawia i jaką ma historię? - Znalezisko

...

źródło: comment_16163154529se7ixRMx6IGmwHldrttZd.jpg

Pobierz
  • 3