Wpis z mikrobloga

605 + 1 = 606

Tytuł: Gra o Tron (słuchowisko)
Autor: George R. R. Martin
Gatunek: fantasy
Ocena: ★★★★★★★

W kwestii samej powieści, wszystkim świetnie znanej. Solidna, wielowątkowa historia stanowiąca dobry wstęp do całej sagi. Po przeczytaniu śmiało mogę stwierdzić, że pierwszy sezon serialu jest stworzony po mistrzowsku i w niemalże perfekcyjnej zgodzie z powieścią, co rzadko się zdarza - bo większość odstępstw jest bezpośrednio podyktowana potrzebą wyciśnięcia maksimum treści w dość ciasnym miedium, jakim jest srebrny ekran. Ale nie o serialu miałem pisać.

Od wersji książkowej odbijałem się już dwa razy ze względu na mało wyszukany, żeby nie powiedzieć infantylny język jakim posługuje się autor. Nie wiem na ile jest to wina samego Martina, a na ile tłumacza, ale pamiętam że mocno mi to przeszkadzało. Język stwarzał nieco poczucie, że czyta się mało rozgarnięte, taśmowo produkowane generyczne fantasy autora, którego nazwiska i tak nie zapamiętasz. Ciężko przez to było wczuć się w klimat tego solidnego, jakby nie patrzeć, dzieła.

Audiobooka słucha się lepiej.

Było to pierwsze słuchowisko z jakim miałem do czynienia, i o ile na samym początku ciężko było mi się przyzwyczaić do takiej formy przyswajania książki, to po przesłuchaniu muszę stwierdzić, że "wchodzi" to dużo przyjemniej, niż zwykły audiobook. Dobór aktorów fenomenalny poza dwoma wyjątkami (Tyrion i Jon Snow w mojej ocenie nietrafieni). Cała oprawa dźwiękowa nadaje książce genialnego klimatu. Ostatnie rozdziały potrafiły wywołać gęsią skórkę.

Słuchowisko na pewno nie wpływa tak na wyobraźnię jak słowo pisane, bo jednak zostają nam narzucone głosy postaci, sposoby w jaki wypowiadają swoje kwestie i większość dynamiki dialogów - jednak zdecydowanie polecam taką formę przyswajania książek w ramach spacerów czy jazdy samochodem. To trochę jak oglądanie filmu bez potrzeby spoglądania w ekran. Bardzo miło spędzone trzydzieści godzin i naprawdę szkoda, że kolejne tomy nie zostały zrealizowane w ten sam sposób.

Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki #audiobook
thePiter - 605 + 1 = 606

Tytuł: Gra o Tron (słuchowisko)
Autor: George R. R. Martin
...

źródło: comment_1616792964NoCoFNEs1kTavYNV92j5ZJ.jpg

Pobierz
  • 5
@thePiter to dziwne że tak odbierasz styl autora. Przeczytałem wiele książek, dużo Kinga, mastertona, fantasy d&d, potem Kapuścińskiego, Sapkowskiego, i gdy zacząłem czytać Martina, nie odczulem różnicy względem 2 przedostatnich, natomiast ogromna jest przypaść względem Kinga i mastertona, na plus dla Martina. Świetnie się go czyta
@TheOneWhoKnocks: Jak dla mnie przepaść pomiędzy Sapkowskim i Martinem jest ogromna, na korzyść Sapka. Należy jednak wziąć pod uwagę że de facto nie oceniamy tutaj zasobu słownictwa i kunsztu samego autora, a autora wraz z tłumaczem (chyba żeby czytać w oryginale). Polski i angielski to jednak dwa kompletnie różne języki i podejrzewam że przekłady Sapkowskiego na angielski również nie oddają w całości jego kunsztu, bo angielski jest jednak dużo uboższy.

U
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (5 recenzji)
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2020-04-14 - Użytkownik panpikuss ocenił na: ★★★★★★★★★ - Link do recenzji
2\. 2019-04-09 - Użytkownik Gjt1337 ocenił na: ★★★★★★★★★ - Link do recenzji
3\. 2017-06-07 - Użytkownik kizimajaro ocenił na: ★★★★★★★★★★ - Link do recenzji
4\. 2017-05-24 - Użytkownik grosheck ocenił na: ★★★★★★