Wpis z mikrobloga

  • 7
633 + 1 = 634

Tytuł: Afekt
Autor: Remigiusz Mróz
Gatunek: kryminał
Ocena: ★★★★★

Poprzednia książka z serii o Chyłce podobała mi się chyba najbardziej ze wszystkich trzynastu części. Była interesująca od strony prawnej, wątki nie zostały rozwleczone bez sensu, a relacje między bohaterami wydawały się naturalne i angażujące. Nie oczekiwałem utrzymania tego poziomu, jednak nie sądziłem też, że aż tak się na "Afekcie" zawiodę.

Jedno się nie zmienia - powieści z Chyłką w roli głównej czyta się lekko i szybko. Niestety ta część zalicza się do tych książek Mroza, w których pełno jest "ciekawostek" i złotych myśli przekazywanych ustami bohaterów. Większość takich anegdot powoduje ciarki żenady i wybija z rytmu czytania. "Afekt" byłby również doskonałym przykładem, którym mogliby się posłużyć antyfani autora, zarzucający mu grafomanię. Kolejnym rozdziałom brakuje spójności, a cała fabuła jest poszatkowana. Niektóre fragmenty są naprawdę w porządku, przez część chce się po prostu szybko przejść, reszta zaś jest zwyczajnie przeciętna. Sam wątek główny jest interesujący, jednak dookoła niego wciąż pojawia się mnóstwo rozmywającego go szumu. Wydarzenia są przejaskrawione, bohaterowie karykaturalni, a relacje między nimi nienaturalne - w "Afekcie" jest to moim zdaniem odczuwalne bardziej niż zwykle. Formuła całości nieco się zużyła, a kolejne zwroty akcji stały się przewidywalne.

Trzynasta część serii zawiera w sobie bardzo dużo nawiązań do postaci i wydarzeń z poprzednich książek, co z jednej strony jest zrozumiałe, z drugiej jednak sprawia, że miejscami można się zagubić albo nie zrozumieć w pełni danej sytuacji. Przydałoby się jakieś zdanie przypomnienia, kontekst wpleciony choćby w dialog. Trudno nie odnieść wrażenia, że "Afekt" jest bardziej odcinaniem kuponów niż faktyczną kontynuacją historii, która powstała naturalnie. Odniosłem wrażenie, że gdyby w połowie książki podmienić ją na inną powieść z Chyłką, to czytelnik mógłby tego nie zauważyć. Następnym razem chciałbym przeczytać coś, co nie jest wtórne i nijakie - taki niestety był "Afekt".

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #kryminal #mroz #remigiuszmroz
zranoI - 633 + 1 = 634

Tytuł: Afekt
Autor: Remigiusz Mróz
Gatunek: kryminał
Ocena: ★...

źródło: comment_1617128474ykyDktqv3CdUPCDD2fIbtb.jpg

Pobierz
  • 2