Wpis z mikrobloga

update #zbieramnatesle. Nieco inny format... bo akcja w sumie tak jakby się zakończyła(?). Zapraszam do czytania.

W ostatnim czasie wartość mojej inwestycji spadła poniżej 100% szacowanej przeze mnie kwoty do zakupu Modelu Y o parametrach, które by mnie ewentualnie interesowały. Tak jak wspominałem wielokrotnie... nawet nie rozważałem wyciągania tej kwoty wcześniej, zanim to auto będzie oficjalnie dostępne w Polsce.

Obecnie w akcjach Tesli Tesli mam ok 364.461,79 PLN, co daje mniej więcej 276.512,61 PLN na plus...

Miałem jednak ponad miesiąc rozmyślania, dysponując wedle szacunków wystarczającą kwotą... czy naprawdę chciałbym tę inwestycję zakończyć by kupić sobie ową Tesle.

TL;DR; Prawdopodobnie tej Tesli w najbliższym czasie (2-3 lat) nie kupię.

Wszystko sprowadza sie do następujących faktów/argumentów:

- auto zajebiście mi się podoba i nadal sądzę, że to była by dla mnie najlepsza opcja
- możliwość kupienia tego auta z fabryki z Berlina, z nowymi bateriami 4680, megacastingiem, lakierem w nowej technologii... i wieloma usprawnieniami... jeszcze bardziej utrudniało mi tę decyzję...
- faktem nadal jest, że nadal pracuje zdalnie i to się raczej nie zmieni w najbliższych 2-3 latach. Podobna sytuacja tyczy się mojej żony. Obecnie robie swoim atem jakieś 100-200km miesięcznie... więc, jak widać kupno nowego auta nie jest tutaj zbyt ekonomiczną opcją

Co jednak skłania mnie najbardziej do tego by odsunąć w czasie zakup?

Tesla Full Self Driving - czyli o tym, jak (serio) Tesla uczy swoje auta przewidywać przyszłość

Na sam research tego tematu myślę, że poświęciłem co najmniej 100 godzin. To właśnie z tego powodu, postanowiłem swoją serię postów pod tagiem #teslaresearch zacząć właśnie wspominając o miejscu, gdzie na każdego czeka ponad 16 godzin wiedzy na dokładnie ten temat.

Śledzę na bieżąco wiele kanałów, które publikują nagrania z Bety FSD Tesli. To właśnie słowo Beta ma tutaj kolosalne znaczenie, gdybyście sami zaczeli robić research na ten temat. Obecnie do tego builda ma dostęp około 2000 osób na świecie, z czego znacząca część osób to mali YouTuberzy (nie przez przypadek).

Moim zdaniem na 99% Tesla w ciągu dekady nie tylko opanuję technologię autonomicznych aut, ale też do tego czasu zbuduje ogromną flotę własnych aut, które będą jeździć jako autonomiczne taksówki. I według mnie w ciągu dekady te auta będą jeździć po polskich drogach, dużych i średnich miast.

Dużo, dużo szybciej jednak to wszystko powinno się wydarzyć choćby w USA czy nawet Chinach.

To czego większość osób nie wie i po prostu nie rozumie, to że Auta Tesli nie są programowane, a w większości uczone jazdy autonomicznej. Sieć neuronowa zaprojektowana przez Tesle jest karmiona starannie wyselekcjonowanymi danymi, za pomocą których owa się jest uczona/trenowana, co pozwala jej się stawać coraz lepszą.

To jak bardzo Tesla dobrze jeździ sama, nie zależy już w głównej mierze od tego co zaprogramuje dany programista Tesli, lecz od tego, jakimi danymi nakarmi zespół Tesli swoją sieć neuronową. Andrej Karpathy w swoim ostatnim wywiadzie tłumaczy, że najważniejsze zadanie zespołu FSD Tesli to wynajdywanie odpowiednich przypadków, w których Tesla sobie nie poradziła i dorzucanie ich do danych, za pomocą których jest uczona ich sieć neuronowa.

Rewolucja w tym, jak Tesla uczy swoją sieć neuronową

Dotychczas, do uczenia Tesli, tj. do mówienia Tesli jak dokładnie powinna się zachować, byli potrzebni ludzie, którzy byli odpowiedzialni za "etykietowanie" tego co jest widoczne na obrazach, którymi ona jest uczona. Tzn siedziało takich kilkaset osób i na zdjęciach zaznaczało "to jest znak stopu", "to jest samochód", "to jest rower", etc. Posiadając te dane Tesla uczyła się, jak owe rzeczy poruszają się czasie.

Takie uczenie jest nazywane "Supervised training" (Szkolenie nadzorowane), gdzie to człowiek jest ostatecznym decydującym, czego sieć ma się nauczyć. Taki typ szkolenia sieci neuronowej ma poważne wady, a największą jest koszt zależy od kosztu setki pracowników etykietujących obrazy. (Swoją drogą, jaka taka praca musi być nudna...)

Tesla jednak obecnie wdraża "Self-supervised training" (szkolenie samodzielne). Takie szkolenie sieci odbywa się za pomocą innych danych, do których sieć ma też dostęp. By to było możliwe i efektywne, Tesla przestaje analizować serie pojedynczych obrazków w odpowiedniej sekwencji, lecz obraz z 8-kamer połączony w jedno 3 wymiarowe video, mogąc jednocześnie analizować to z wymiarem czasowym. Czyli zamiast 2,5D, Tesla teraz zaczyna analizować 360st 4D.

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że Tesla w końcu ma analizować dane powiazane czasem i z ich pomocą przewidywać przyszłość (tak, serio!). A jak to jest możliwe? Otóż auta Tesli analizując takie nagrania, mają wszakże dostęp do przyszłości, względem danego momentu, który obecnie jest analizowany.

Innymi słowy, sieć neuronowa Tesli, ucząc się z nagrania jakiejś jazdy... na podstawie tego co widzi, ma za zadanie przewidzieć, np. jak zachowa się pieszy przy przejściu dla pieszych. Czy wejdzie na ulice, czy nie. Albo czy auto, które miga tobie światłami, czy zwalnia by Cię wpuścić, czy nie. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że tym razem to nie człowiek musi postawić odpowiedź na to pytanie... bo po prostu może to zrobić sam algorytm, bo po prostu spojrzy w przyszłość, tzn. kilka sekund dalej na nagraniu.

Jeżeli myślisz, że programiści Tesli będą musieli zakodować Tesli "jeżeli ktoś Ci mruga, to jest szansa, że ktoś Cię puszcza", to jesteś w ogromnym błędzie. Sieć nauczy się tego sama, na podstawie tego jak jeżdżą inne auta, oraz auta Tesli, w których już obecnie jeździ ponad milion kierowców.

Przewaga Tesli w tym przypadku wynika przede wszystkim z dostępu do danych. Których ma o prawie 2 rzędy wielkości więcej niż cała ich konkurencja. A ten tręd tylko się pogłębia. A to nawet nie wszystko.

W większości przypadków większa sieć neuronowa radzi sobie dużo lepiej. Uczenie takiej sieci jednak trwa dłużej. Tesla obecnie buduje swój superkomputer (a raczej cały klaster komputerów) pod nazwą kodową Dojo, których jedynym dedykowanym zadaniem będzie skrócenie czasu potrzebnego na trening sieci neuronowych. Generalnie szacuje się, że koszt treningu sieci neuronowej będzie nadal spadał o 50% co 16 miesięcy.

Tesla już teraz posiada w setkach tysięcy aut swój najnowszy chip FSD własnego projektu (tzw. v.3.0), który będąc zoptymalizowany pod to czego potrzebuje Tesla... jest dzieki temu 21 razy szybszy niż chipy konkurencji. Ten chip jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji jak ma się zachować auto podczas autonomicznej jazdy, bazując na "wiedzy", jaka została mu wgrana z daną siecią neuronową. Dzięki temu, że ten chip jest szybszy, te decyzje mogą być podejmowane/aktualizowane dużo częściej, co daje większą dokładność i płynność jazdy.

A Tesla już 2 lata temu podczas Autonomy Day, mówiła, że już rozpoczeła prace na kolejną wersją chipa, który będzie kolejno 3 razy szybszy od ich chipa w wersji 3.0.

Po tym jak ostatnio rozszerzono dostęp do bety z 1000 do 2000 osób, Elon Musk zapowiedział także, że w ciągu miesiąca, powinna pojawić się wersja 9.0 FSD Tesli (tzw. beta), do której będą mieli dostęp wszyscy, którzy wykupili wcześniej pakiet FSD (obecna cena to 10k USD, tj. ~40 000 PLN).

Trwają też pracę, by w tym kwartale wdrożyć możliwość subskrybcji FSD (w cenie ~150-300 USD na miesiąc), co najprawdopodobniej wiązało by się z możliwością zrobienia darmowego triala. To wszystko sprowadza się do tego, że setki tysięcy osób w ciągu kilku miesięcy będą miały okazję doświadczyć tego, jak Tesla sama jeździ już nie tylko po autostradach, ale także ulicach miast, przez skrzyżowania, ronda i tym podobne.

I powiem tak... i może to się nie zdaży jak jaśnie panujący nam Elon Musk ma nadzieję, w przeciągu miesiaca czy dwóch. Jeżeli to się wydarzy w ciągu najbliższych 1-2 lat, to Tesla i tak pozamiata.

Jeżeli zapytać przeciętnego Kowalskiego, to obecnie nikt w autonomiczne auta w najbliższej dekadzie nie wierzy. To wbrew pozorom dobrze, bo zdanie Kowalskiego ma się nijak do tego, co auta Tesli już potrafią i czego się jeszcze nauczą w najbliższym czasie. Ludzie do tej pory powątpiewają czy auta elektryczne faktycznie staną się powszechnością, gdzie każdy CEO firmy automotive (może oprócz CEO Toyoty), dawno zdał już sobie z tego sprawę, i do czego większość się już przyznała publicznie.

Każda próba wyceny Tesli jako tradycyjnej firmy automotive jest moim zdaniem kompletnym nieporozumieniem. To tak jakby Amazona wyceniać nadal tylko jako internetowy sklep z książkami.

Przez ostatnie miesiące, wiele osób pisało pod moimi postami, że wycena Tesli jest absurdalna. Pisali tak, gdy cena (split-adjusted) była w okolicach $60, $80, $100... pisali tak przy $150, $200 i $300, $600 i przy rekordowej cenie ze stycznia $900.

W krótkim terminie osobiście nie zdziwiło by mnie też to, że Tesla mogła by zanurkować do $500 czy nawet do $300... nie mniej jednak, mam przekonanie graniczące z pewnością, że szansa na to, że TSLA będzie w tej samej lub niższej cenie za 5 lat... jest bardzo, bardzo mała.

I wygląda na to, że jestem w stanie na to postawić jakieś 364.568,21 PLN... i najzwyczajniej w świecie, wiedząc to wszystko, nie wiem, czy bym sobie wybaczył kupienie auta, którego nie potrzebuje, kosztem zmarnowania okazji, która się stworzyła.

Generalnie, jeżeli ktoś ciekaw, od mojego ostatniego wpisu, dokupiłem dodatkowo ~7,26 akcji Tesli, za łączną kwotę 19.984,88 PLN. Obecnie posiadam 135,8840656 akcji Tesli.

Logi

Poprzednie zestawienia: 2021-01-09, 2020-11-25, 2020-09-09, 2020-08-20, 2020-07-13, 2020-06-09, 2020-04-28, 2020-04-05, 2020-03-05, 2020-02-03, 2020-01-01, 2019-12-04, 2019-11-06, 2019-10-25, 2019-07-24, 2019-07-03, 2019-06-05, 2019-05-24

#tesla #samochody #elonmusk #modely #gielda #januszemotoryzacji #januszeinwestowania
anonimowy_programista - update #zbieramnatesle. Nieco inny format... bo akcja w sumie...

źródło: comment_161726916579eFP2E5PqcPAWI9owF5z3.jpg

Pobierz
  • 62
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Z racji, że oficjalnie już wcześniej uzbierałem, oraz że wszystko wskazuje na to, że akcji raczej szybko nie sprzedam (szczegóły w poście), a raczej będę dalej dokupywać... nie obrażę się, jeżeli wypiszesz się z listy ;) By to zrobić, zaplusuj ten komentarz.

@dawidekaa, @disnemar, @dlazi, @dosjaa, @DragonMati, @Dumdeedum, @Dzikopiryna, @Efilnikufesin, @Ennox,
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Z racji, że oficjalnie już wcześniej uzbierałem, oraz że wszystko wskazuje na to, że akcji raczej szybko nie sprzedam (szczegóły w poście), a raczej będę dalej dokupywać... nie obrażę się, jeżeli wypiszesz się z listy ;) By to zrobić, zaplusuj ten komentarz.

@hihi_jery, @icsont, @Init0, @istp, @janosik9, @Javkens, @kajtom, @karmet3, @Kerchak,
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Z racji, że oficjalnie już wcześniej uzbierałem, oraz że wszystko wskazuje na to, że akcji raczej szybko nie sprzedam (szczegóły w poście), a raczej będę dalej dokupywać... nie obrażę się, jeżeli wypiszesz się z listy ;) By to zrobić, zaplusuj ten komentarz.

@kudlaty321, @Kukeiro, @Kukimen7, @Kuork, @latko, @leazyer, @levil, @Line-Storm, @linijkana20cm,
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Z racji, że oficjalnie już wcześniej uzbierałem, oraz że wszystko wskazuje na to, że akcji raczej szybko nie sprzedam (szczegóły w poście), a raczej będę dalej dokupywać... nie obrażę się, jeżeli wypiszesz się z listy ;) By to zrobić, zaplusuj ten komentarz.

@Mogard, @MojHonorToWiernosc, @mprzemo, @mr_Dawid, @myster007, @Ndvd, @Need, @NieUsune, @niewidzialnywszechmogacy,
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Z racji, że oficjalnie już wcześniej uzbierałem, oraz że wszystko wskazuje na to, że akcji raczej szybko nie sprzedam (szczegóły w poście), a raczej będę dalej dokupywać... nie obrażę się, jeżeli wypiszesz się z listy ;) By to zrobić, zaplusuj ten komentarz.

@ponownie, @ponury_kotlet, @porque, @POW_WOW, @praise_it, @PuDZ, @pyatek, @qmox, @qopeq,
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Z racji, że oficjalnie już wcześniej uzbierałem, oraz że wszystko wskazuje na to, że akcji raczej szybko nie sprzedam (szczegóły w poście), a raczej będę dalej dokupywać... nie obrażę się, jeżeli wypiszesz się z listy ;) By to zrobić, zaplusuj ten komentarz.

@ShamerOC, @Shamson, @shaphiro95, @Sharq00, @Sildu, @Sindarin, @size, @soszka2000, @SpaceShifter,
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Z racji, że oficjalnie już wcześniej uzbierałem, oraz że wszystko wskazuje na to, że akcji raczej szybko nie sprzedam (szczegóły w poście), a raczej będę dalej dokupywać... nie obrażę się, jeżeli wypiszesz się z listy ;) By to zrobić, zaplusuj ten komentarz.

@Ug8ybzzpvPQQKq3BfDes, @uirapuru, @uncovered, @unster, @Vab3R, @vasper, @vito_corleone, @w__w, @websterpl1,
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Z racji, że oficjalnie już wcześniej uzbierałem, oraz że wszystko wskazuje na to, że akcji raczej szybko nie sprzedam (szczegóły w poście), a raczej będę dalej dokupywać... nie obrażę się, jeżeli wypiszesz się z listy ;) By to zrobić, zaplusuj ten komentarz.

@Xaroks, @Xazez, @xPanicz, @xxii, @Yamikaze, @yolonoskopia, @ZapomnialemNiezapomniec, @Zydomasoneria
@anonimowy_programista: Prędzej uwierzę w 5 elektrowni atomowych w Polsce za 10 lat niż w masową autonomiczną jazdę. Nawet w Stanach przez pół roku dobijają do ledwie tysiąca beta testerów, a od tego do masowego releasu wciąż droga daleka.

No i nie zapominajmy, że według Muska już parę lat temu powinniśmy byli móc spać w samochodzie podczas jazdy. Ta autonomiczna jazda to największy obecnie punkt marketingowy, ale efekty mizerne
@Anien: i dokładnie dzieki takim panom jak Ty, wiem, że moja inwestycja nie jest przeszacowana :) Bo po ponad 100 godzin poświęconych na zrozumienie tematu, mam przekonanie graniczące z pewnością, że to jest nieuniknione. Więc fakt, że większość osób się z tym nie zgadza, a jeżeli faktycznie mam rację, świadczy, że jeszcze spora liczba osób w przyszłości może stwierdzić, że to jednak dobra inwestycja.

No ale oczywiście mogę się mylić
@anonimowy_programista: Ale jak ty zrozumiałeś temat? Nie znasz ich modeli, nie znasz ich datasetu, opierasz się tak naprawdę tylko na obietnicach. Które już raz zawiodły spektakularnie, więc wiarygodności zbyt dużej nie mają, tym bardziej, że Tesla aktywnie korzysta z wysokiej ceny akcji, emitując nowe, więc podbijanie ceny marketingiem jest im jak najbardziej na rękę.

Nie bierzesz pod uwagę porządnej konkurencji. Google ma większy kapitał inżynierski i finansowy niż Tesla, Nvidia ma
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@anonimowy_programista: a UBER tez Cie interesuje? Oni są troszkę za Tesla jeśli chodzi o FSD ale niedaleko, rozwijają trochę inna gałąź, bo liczą w 3D. Nie wiem czy Tesla to ma ale UBER ma testy jednostkowe. Na podstawie jednego groźnego przypadku drogowego są w stanie stworzyć w dość łatwy sposób setki przykładów tej sytuacji w różnych warunkach/miejscach. Ogólnie to takie corner casy to glowne prace obecnie. Walka toczy się o 1%
Nie znasz ich modeli, nie znasz ich datasetu, opierasz się tak naprawdę tylko na obietnicach. Które już raz zawiodły spektakularnie


W jaki sposób działą ich algorytm dokładnie opisywał Andrej Kartapthy. Datasetu nie znam, ale faktem jest to, że ich team ma największe możliwości budowania dokładnie takiego datasetu jak potrzebują. Jeżeli Tesla będzie chciała nauczyć swoje auta, jak wyglądają auta spadające z bagażnika ciężarówki, to tesla z pomocą swojej floty najszybciej jest w