•  

643 + 1 = 644

Tytuł: Droga królów
    Autor: Brandon Sanderson
    Gatunek: fantasy
    Ocena: ★★★★★★★★★★

Książka skupia się na 4 postaciach:
    Kaladin - synu chirurga, który nie mógł oficjalnie iśc w ślady ojca i ostatecznie skończył jako mostowy w krwawej bitwie na Strzaskanych Równinach
    Szeth - skrytobójca w bieli, który eliminuje władców na całym kontynencie
    Shallan - świetna rysowniczka, której calej jest kradzież dusznika jej pani Jasnah, co umożliwiłoby jej uratowanie ojca
    Dalinar - Arcyksiąże walczący na Strzaskanych Równinach

Każdy z bohaterów jest bardzo charakterystyczny, każdy ma za sobą świetną historię i każdy dąży z uporem do swojego celu. Największa część książki poświęcona jest Kaladinowi i był to świetny zabieg, bo jest on fantastycznym bohaterem. Wszystkie jego przygody czyta się z zapartym tchem mocno mu kibicując. Stawia czoło przeciwnościom losu i nawet z pozycji mięsa armatniego armii, skazanego na śmierć w każdej bitwie, potrafi stać się ważnym strategicznie dowódcą, dalej ratując życie innych. Jest bardzo charyzmatyczny i szybko zaczyna otaczać go grono osób chcących za nim podążać niemal w ciemno wiedząc, że jest ich jedyną nadzieją na przeżycie. Shallan jest natomiast najmniej lubianą przeze mnie postacią, sam zamysł fabularny wydawał mi się bardzo dobry, zakończenie jej wątku też bardzo mi się podobało, natomiast treść między początkiem, a zakończenim już zdecydowanie mniej.

Sanderson jest dla mnie mistrzem kreowania świata i wszystkie pomysły, jakie zrealizował w "Drodze królów" bardzo mi się pdoobały. Co kilka dni świat nawiedzają arcyburze, których w teorii nie da się przetrwać bez schronienia, a w trakcie których burzowym światłem napełnia się klejnoty. Same klejnoty też są jednocześnie walutą i zródłem mocy. Gdy zaczynamy analizować ten świat i mechaniki nim rządzące widzimy jak dokładnie przemyślał ten świat i dlaczego ta książka jest tak opasłym tomiszczem - wersja papierowa ma ponad 1100 stron, a wersja Legimi ponad 1500.

Rewelacyjna książka, której rozmiar może przytłaczać i zniechęcać wielu czytelników, ale zdecydowanie warto. Niestety ta książka ma 1 wadę, każda kolejna książka fantasy będzie już zawsze do niej porównywana i w przerażąjącej większości będą od niej gorsze ;)

Świetna rozrywka na około 20 godzin ;)

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
    26/100
    #bookmeter #czytamzwykopem #ksiazki #legimi

źródło: droga-krolow-archiwum-burzowego-swiatla-tom-1-b-iext57017804.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h