Wpis z mikrobloga

Pytanko do oglądających #znachor . Czy znane są powody, dla których w wersji Hoffmana zakończenie dość istotnie odbiega od pierwowzoru i przedwojennej ekranizacji?


Czy Jerzy Hoffman tłumaczył może tę zmianę? Wydaje mi się, że w pierwowzorze jest jeszcze więcej dramatyzmu i scena finałowa miałaby jeszcze większy potencjał niż ta, którą znamy z powojennej ekranizacji.
#znachor #film #kinematografia #polska
Rino91 - Pytanko do oglądających #znachor . Czy znane są powody, dla których w wersji...

źródło: comment_1617547139DG6hmA9ZNcp7lNylygsdzC.jpg

Pobierz
  • 5
@MarianoaItaliano: Warto dodać, że "Znachor" Hoffmana to jedynie pewien wycinek oryginału. Sama książka Dołęgi-Mostowicza miała dwie części, a przed wojną nakręcono trzy filmy: dwa oparte na obu częściach książki ("Znachor" i "Profesor Wilczur") oraz spin-off "Testament profesora Wilczura", gdzie autorem scenariusza był Dołęga-Mostowicz. Druga część opowiada o powrocie Wilczura do Warszawy. Okazuje się, że w szpitalu utworzyła się cała masa układów i układzików, teraz wszystkim trzęsie Dobraniecki i totalnie nie w
Trzecia część opowiada już o dalszych losach kliniki w Radoliszkach, po śmierci Wilczura. Wyjaśnia też parę historii pobocznych bohaterów.


@SP_Alfa_Kilo: ale trzecia część (powstał tylko film?) nie przetrwała do dzisiejszych czasów ( ͡° ʖ̯ ͡°) chyba, że można gdzieś znaleźć jej scenariusz?