•  

  659 + 1 = 660

  Tytuł: Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka
  Autor: Swietłana Aleksijewicz
  Gatunek: reportaż
  ISBN: 9788375368505
  Ocena: ★★★★★★★★★★

  Autorka podejmuje się niełatwego zadania, zapisania historii opowiadanych jej przez Rosjan. Poznajemy ludzi związanych z Związkiem Radzieckim, zarówno tych, którzy spędzili w nim całe życie jak i tych którzy urodzili się u schyłku albo już po upadku tego reżimu. Takich, którzy go nienawidzą, jak i tych, którzy mimo upływu lat wciąż do niego wzdychają, poznajemy opowieści ludzi kochających Rosję oraz tych którzy jej nienawidzą. W każdym aspekcie życia widać piętno odciśnięte na tym kraju przez lata panowania nieludzkiego ustroju.

  Niesamowita książka będąca zbiorem bardzo osobistych wyznań. Autorka nie ocenia, nie usprawiedliwia, ani w żaden sposób nie stara się wpłynąć na czytelnika. Słowa wypowiedziane przez kolejnych narratorów są namacalnymi świadectwami ich życia, opowiedzianymi tak jak oni je widzieli. Kolejne przedstawione opowieści oddają to, jak tragiczna i pełna cierpienia jest historia Rosji. Kraj pełen skrajności, sprzeczności, różnorodności. Dumna i potężna, a jednocześnie słaba i bezradna Rosja, dla jednych jest ukochaną ojczyzną, a dla innych to nic nie znacząca nazwa.

  Książka bardzo wciąga, dzięki specyficznej narracji można odnieść wrażenie, że osobiście wysłuchujemy historie kolejnych bohaterów. Sam sposób w jaki się wypowiadają wiele o nich mówi. Nie bez powodu autorka byłą wielokrotnie nagradzana, widać niesamowity kunszt literacki, a co równie ważne umiejętność wysłuchania drugiego człowieka

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #rosja

  źródło: cdn-lubimyczytac.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h