Wpis z mikrobloga

Mirki znające się na #budownictwo - jakie ryzyka może nieść ze sobą zakup 20-letniego domu? Które elementy/instalacje mogą w takim budynku być bliskie dożycia swoich dni? Czy technologia używana do budowy te 20 lat temu mocno odstaje od tego, czego dziś używa pan deweloper? W przyszłym tygodniu będę oglądał segment, którym jestem zainteresowany - o co przede wszystkim pytać? Stan instalacji, dostęp do dokumentacji technicznej, koszty utrzymania, coś jeszcze? Na pierwszy rzut oka wygląda, że właściciele mocno dbali o budynek i instalacje - m.in. w zeszłym roku robiony był remont elewacji zewnętrznej.

#nieruchomosci #budowadomu #budowlanka #kiciochpyta
  • 13
@starface: w pracy mam gościa który kupił używany dom i cały czas coś grzebie przy nim - a to drzwi wejściowe, płytki na tarasie odpadające, coś na podwórku do poprawy, generalnie mówi że roboty na kilka lat - ale z tego co mówił to lubi grzebać na podwórku i w domu :D. z drugiej strony w deweloperce już po pół roku potrafią wyjść jakieś krzaczki przeszkadzające w użytkowaniu - niby na
@starface 20 lat temu standardy izolacji termicznej, paroizolacji były na dużo niższym poziomie niż dzisiaj. Jeżeli chcesz ograniczyć rachunki za ogrzewanie, najprawdopodobniej konieczna będzie termomodernizacja.
@starface: Oczywiście, że technologia zmienia się z roku na rok. Uśmiałem się jak napisałeś, że "właściciele mocno dbali o budynek i instalacje" a jako przykład podajesz remont elewacji xd Weź ty eksperta, który się na tym zna a nie pytaj wykopków o coś co na oczy nie widzieli.
@starface ogólnie na wilgoć itd, jeśli jest docieplone wełna i była wilgoć to ją szlag trafił. Blachodachowka ile lat? Starsze blachy były tłoczone często w firmie krzak, wkręty też miały słabe uszczelki często.
@zebatykocur: haha, no to moje pierwsze koty za płoty w poszukiwaniach, więc masz trochę racji xd Do oględzin wynajmuje się rzeczoznawcę, czy wystarczy znajomy właściciel firmy robiącej wykończeniowki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Jason_Stafford: Rozumiem z tego co piszesz, że na takie okazje najlepiej wynająć zewnętrznych serwisantów, którzy przyjdą i ocenią? Niezależnie od tego - jaki może być średni czas życia takiego pieca, przyjmując regularne serwisowanie i
a serwisant chwali jego stan.


@starface: Nigdy nie wierz ludziom bo po pierwsze kłamią a po drugie piece ulegają zużyciu. Po dwudziestu latach jednak może być już w słabym stanie.
Weź rzeczoznawcę choćby to miało kosztować 2 tys. Niedopatrzenie czegoś może Cię kosztować grube pieniądze.
Na pewno zwróć uwagę na świeże naprawy, czy było coś malowane, odnawiane, wymieniane co może sugerować że coś się dzieje. Np. malowanie może przykrywać wyłażący grzyb
@starface: zakup 20 letniego domu niesie za soba to, ze cos na pewno jest do odswiezenia.
Ogarneli elewacje zeby ladnie wygladal na pierwszy strzal do sprzedazy. W srodku tez pewnie zapach z odswiezacza i odmalowane sciany xD - na jakis czas idzie ukryc grzyb "panie sprzedajem bo dla nas juz za duzy, dzieci sie wyprowadzili, dwoje dziadkow na tylu metrach"

Na bank do sprawdzenia:
Okna - poparciale uszczelki, zapchane odwodnienia, jak