Wpis z mikrobloga

@aei9077: Lubię czasem zaglądać na ruskie kanały w poszukiwaniu ciekawych smaczków i ostatnio natrafiłem na złoto. Gość porównuje stare zdjęcia przedwojennego Königsberga z nagraniami z dzisiejszego Kaliningradu. Wojna i PRL uczyniły dużo spustoszenia w poniemieckich miastach włączonych do Polski w 1945 roku, jednak skala dewastacji rosyjskiego Kaliningradu po wojnie przechodzi wszelkie ludzkie pojęcie. Nie ma drugiego tak zgwałconego przez wojnę i powojenne działania miasta w Europie. Widać starą dobrą sowiecką rękę, żeby z tak pięknego miejsca zrobić Rosję 100% to trzeba mieć talent. Najmocniejszy moment to 16:55, aż płakać się chce (,)

#rosja #rosjawstajezkolan #architektura #urbanistyka #kaliningrad #historia #ciekawostki #europa
  • 22
nie oglądałem filmu, ale czy miasto nie było totalnie zniszczone w czasie wojny? Myślę że historyczna odbudowa niemieckiego miasta była nisko na liście priorytetów ZSRR


@pilot1123: Rozbierano wszystko, nawet dużo budynków, które nadawały się do odbudowy. Rozumiem, że odbudowa niemieckiego miasta była nisko na liście priorytetów, ale jest jeszcze coś takiego jak dziedzictwo kulturowe, które dla Europejczyków jest sprawą ponadnarodową, jednak dla barbarzyńców ze wschodu jak widać nie ma żadnego znaczenia.
postaw się w sytuacji roku powiedzmy 46 i wyobraź sobie co społeczeństwo mogło myśleć o niemieckim dziedzictwie kulturowym.


@pilot1123: Mogli sobie myśleć co chcieli, a ja mam prawo ocenić to jako barbarzyństwo. W komunistycznej Polsce, jakoś udało się zachować dużo więcej tego niemieckiego dziedzictwa, mimo analogicznej sytuacji (straszliwej biedy i sowieckiej okupacji). To kwestia różnicy mentalnej.
ale jest jeszcze coś takiego jak dziedzictwo kulturowe, które dla Europejczyków jest sprawą ponadnarodową, jednak dla barbarzyńców ze wschodu jak widać nie ma żadnego znaczenia.


@aei9077: https://www.olsztyn.com.pl/artykul,zniszczono-cmentarz-ewangelicki-pod-elkiem-odpowiedzialny-za-to-ma-byc-proboszcz-rzymskokatolicki-zdjecia,32066.html

O innych cmentarzach, kirkutach, pałacach na Dolnym Śląsku, kamienicach na Ziemiach Odzyskanych nawet nie będę wspominał.

Inne kultury nie są zainteresowane pielęgnowaniem cudzych pamiątek. Niestety, ale to nie dotyczy wyłącznie Rosjan.
O innych cmentarzach, kirkutach, pałacach na Dolnym Śląsku, kamienicach na Ziemiach Odzyskanych nawet nie będę wspominał.

Inne kultury nie są zainteresowane pielęgnowaniem cudzych pamiątek. Niestety, ale to nie dotyczy wyłącznie Rosjan.


@Halbr: Chcesz mi powiedzieć, że skala degradacji przedwojennej kultury w Polsce i w obwodzie kaliningradzkim jest na tym samym poziomie? XD Ludzie, jakaś miara rzeczy.
Chcesz mi powiedzieć, że skala degradacji przedwojennej kultury w Polsce i w obwodzie kaliningradzkim jest na tym samym poziomie?


@aei9077: Nie, a gdzieś to napisałem?
Nie, a gdzieś to napisałem?


@Halbr: Sugerujesz, że inne kultury nie są zainteresowane pielęgnowaniem cudzych pamiątek, podając przykład zniszczonego ewangelickiego cmentarza. U nas jakiś pojedynczy biskup Janusz wydał zgodę na zniszczenie cmentarza i jest afera na pół Polski, w Rosji taki niemiecki cmentarz to się rozwala bez pytania i nikt się nawet o tym nie zająknie. Na tym polega różnica.
Sugerujesz, że inne kultury nie są zainteresowane pielęgnowaniem cudzych pamiątek, podając przykład zniszczonego ewangelickiego cmentarza. U nas jakiś pojedynczy biskup Janusz wydał zgodę na zniszczenie cmentarza i jest afera na pół Polski


@aei9077: Teraz tak, ale co zdezelowano za komuny to jest inna sprawa. Bo cmentarz to świeża sprawa. Kiedyś to nikt się tym nie przejmował i nigdzie afery byś nie uświadczył. Identycznie jak w Sowietach.

Tak samo teraz w Królewcu
@Halbr: Wrzucam filmik z Rosji i na temat Rosji, piszę o skali zniszczeń na skalę niespotykaną nigdzie indziej. Zaznaczając, że u nas występowało to w znacznie mniejszej skali (a nie, że nie występowało) nawet mimo zainstalowanego sowieckiego systemu. Ale i tak znajdzie się ktoś, kto rzuci: patrzcie, u nas też tak było, też niszczyliśmy, nie jesteśmy lepsi! No przepraszam bardzo, ale nie wiem czemu ma służyć wrzucanie wątku polskiego w tym
@aei9077: No bo plujesz na i wyzywasz innych ludzi, całe narody. Kiedy Twoi rodacy zachowywali niewiele lepiej. Dla mnie to hipokryzja. To tak jakby Kim Ir Sen pluł na Mao, że ten drugi jest barbarzyńcą, bo wymordował tyle milionów ludzi (bo w końcu o rzędy wielkości więcej niż Kim Ir Sen).

Ale jak nie czujesz niestosowności, to nic na to nie poradzę. Elo.
No bo plujesz na i wyzywasz innych ludzi, całe narody. Kiedy Twoi rodacy zachowywali niewiele lepiej. Dla mnie to hipokryzja. To tak jakby Kim Ir Sen pluł na Mao, że ten drugi jest barbarzyńcą, bo wymordował tyle milionów ludzi (bo w końcu o rzędy wielkości więcej niż Kim Ir Sen).


@Halbr: No idąc twoją logiką, to muszę cię zmartwić, ale nie możesz mnie krytykować, ponieważ sam w życiu popełniasz błędy. Zatem
Kiedy Twoi rodacy zachowywali niewiele lepiej.


@Halbr: No tak, wystarczy porównać jak wyglądają poniemieckie miasta w Polsce i OK. Od czasu ustalenia granic między RFN a RP różnica jest gigantyczna.
No idąc twoją logiką, to muszę cię zmartwić, ale nie możesz mnie krytykować, ponieważ sam w życiu popełniasz błędy. Zatem krytykowanie mnie to hipokryzja XD. Ale jak nie czujesz niestosowności, to nic na to nie poradzę. Elo XD


@aei9077: Ale to właśnie twoja logika. Twój dyskutant zasugerował ci, że nie ma co oskarżać konkretnej narodowości o niszczenie cudzego dziedzictwa kulturowego, bo każda narodowość to robi. Można krytykować samo zjawisko, ale nie
@Tytanowy: część pewnie była w kiepskim stanie. Pytanie jak stare i jak dużą wartość miały te kamienice? Bo dzisiaj socjalistyczne bloki z lat 50 też nie są zbyt poważane, a te kamienice mogły być w podobnym wieku
@pilot1123: Wszystkie XIX w. kamienice Warszawy były w kiepskim stanie od momentu wybudowania, dlatego np. skuwano fasady, bo nikomu nie chciało się remontować. Nie z tego powodu jednak je burzono, a z powodu ideologicznego sojuszu polskich modernistów z socrealistami władz PRL-u.