Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś- 15 kwietnia - Płać należne podatki

„Nigdy nie przydarzy mi się nic takiego, co przyjąłbym ze smutkiem lub złym humorem. Chętnie zapłacę należne podatki. A wszystkie rzeczy, które powodują narzekania lub obawy, są jak podatki należne życiu. Od nich, mój drogi Lucyliuszu, nigdy nie powinieneś spodziewać się zwolnienia lub ucieczki”.— Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 96.2

Możliwe, że do płacenia podatku dochodowego podchodzisz podobnie jak wiele osób: narzekasz na to, ile pieniędzy musisz oddać rządowi. Chcą mi zabrać czterdzieści procent wszystkiego, co zarobię? I co z tego będę miał?! Po pierwsze, podatki są wydawane na liczne programy i usługi,których dostępność uważamy za oczywistą. Po drugie, uważasz, że jesteś wyjątkowy? Ludzie narzekali na podatki przez tysiące lat, a teraz są już martwi. Pogódź się z tym. Po trzecie, dobrze jest mieć takie problemy. Znacznie lepiej niż na przykład zarabiać tak mało, że nie pozostaje nic, co można oddać rządowi. Lepiej niż żyć w anarchii i musieć płacić za wszystkie podstawowe usługi potrzebne w walce z naturą. Ważniejsze jest jednak to, że podatek dochodowy nie jest jedynym, jaki płacisz w swoim życiu. Ten akurat przyjmuje postać pieniężną, jednak z wszystkim, co robisz, powiązane są koszty. Oczekiwanie to podatek od podróżowania. Plotki i pogłoski to podatki od bycia osobą publiczną. Spory i sporadyczne frustracje to podatki pobierane w nawet najszczęśliwszych relacjach. Kradzież to podatek od bogactwa i posiadania rzeczy, na których zależy innym. Stres i problemy to obciążenia związane z sukcesem. Przykłady można mnożyć.W naszym życiu jest wiele rodzajów podatków. Możesz się z nimi nie zgadzać, możesz dokładać wszelkich — jednak ostatecznie daremnych — starań, by ich uniknąć, a możesz też po prostu je zapłacić i cieszyć się tym, co zachowałeś.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 17