Wpis z mikrobloga

Jak dobrze rozumiem, jak mam grzałkę w piekarniku, 2kW, to jak podam 15kV, to prąd będzie taki mały żeby było te 2kW?


@kozi966: no tak, czego nie rozumiesz? :D

Generalnie czytam pod artykułem dyskusję na ponad tysiąc postów i zabawę mam przednią, wychodzi na to, że 90% narodu nie odróżnia napięcia od natężenia, a fakt, że ładowarka od telefonu ma wydajność do 2A czyni z niej śmiertelnie groźne urządzenie (a jak
Napięcie nie jest zależne od natężenia - możesz mieć prąd o dowolnym napięciu i natężeniu.


Cóż nie jest to do końca prawda ponieważ poniżej pewnego napięcia nie można przepuścić przez odbiornik większego natężenia ale nie ma problemu by przy zachowaniu wyższego napięcia zasilać odbiornik małym prądem.
Tak się dzieje odkąd mamy elektroniczne źródła prądowe i możemy ustalać maksymalne napięcie i natężenie ale tak jak pisałem wcześniej - możemy podać wysokie napięcie z
@aarahon: Źródło prądowe będzie regulować napięcie aby dopasować się do odbiornika. Więc nie ma szans, aby przy 15kV wyregulować sam prąd. Innymi słowy regulowane źródło prądowe nie poda 15kV na odbiornik.
Innymi słowy regulowane źródło prądowe nie poda 15kV na odbiornik.


@kozi966: xD

Źródło prądowe nie reguluje napięcia.
Podajesz 15kV na grzałkę a źródło prądowe odcina zasilanie grzałki gdy natężenie przekracza ~0,132A. Przy braku natężenia po odcięciu zasilania podpina je ponownie. Gdy natężenie przekracza ~0,132A znów je odcina. I tak 50 000 razy na sekundę.

Oczywiście lepiej zasilać odbiorniki dopasowanym do nich napięciem ale nie jest tak że nie można wyższym tylko
@Jarek_P:

napięcie nie jest zależne od natężenia

obniżysz napięcie z 230V do 5V to natężenie rośnie 46 razy

Czyli raz jest zależne a raz nie? Oni nawet nie potrafią spójnej logicznie wypowiedzi ułożyć XD
Niby szkolna fizyka a prawa Ohma nie zna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KaiserBrotchen: dla większości osób biorących udział w tamtej dyskusji oczywiste było, że ładowarka 2A jest groźniejsza od ładowarki 1A. nawet jakiś ekspert napisał, że już 60mA zabija, no to takie 2A to przecież kilkadziesiąt razy więcej.

Zresztą, co my się z fejsbuka naśmiewamy, a ile razy tu pod tagiem zdarzają się zapytania, czy użycie zasilacza 12V/2A w miejsce 12V/1A nie spali urządzenia?
@aarahon: jeśli masz odbiornik ze stałą rezystancją to podając większe napięcie zawsze popłynie taki prąd który będzie zależny od rezystancji. Jeśli chciałbyś zachować 2 kW mocy przy 15 kV napięcia, musiałbyś zwiększyć rezystancję grzałki tak aby zmniejszyć płynący prąd.

Jeśli z regulowanego źródła prądowego puścisz prąd mniejszy od maksymalnego dla danej rezystancji odbiornika to doprowadzisz do częściowego zwarcia źródła i napięcie spadnie do takiej wartości która spowoduje przepływ zadanego prądu przy