•  

  Mirki,
  byłam świadkiem wypadku, dwóch gości poszło na czołówkę i poszłam tam pomóc jak umiem, no i właśnie nie wiem czy jednak umiem. Jeden z poszkodowanych miał trudności z oddychaniem i rozbitą głowę, siedział skulony, poduszka wystrzeliła ale chyba i tak oberwał, no ale był przytomny i kontaktował, mówił że go w boku boli, pewnie poszły żebra. Stabilizowałam mu tylko głowę w pozycji zastanej i kontrolowałam oddech, zaraz dojechał strażak po cywilu i trochę przemocą odgiął mu głowę do tyłu, żeby udrożnić drogi oddechowe. Gościu wcześniej oddychał normalnie, przed odgieciem próbował się bronić i go chyba zabolało bo zajęczał.
  Moje pytanie brzmi więc czy ja popełniłam błąd, że tego nie zrobiłam? Uczono mnie na kpp, że jeżeli poszkodowany jest przytomny i oddycha, to się go nie rusza aż do przyjazdu pogotowia, żeby nie uszkodzić kręgosłupa. Drogi oddechowe się udraznia, jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i chcemy sprawdzić oddech.
  Próbowałam znaleźć na necie odpowiedź i zdania ekspertów z wp i Onetu są podzielone, więc chciałabym zasięgnąć opinii prawdziwych ratowników.

  #ratownictwomedyczne

  •  

   @Wirdo: dobrze zrobiłaś, u pacjentów urazowych drogi oddechowe udrażnia się przez wysunięcie żuchwy, a nie odgięcie głowy. Jeśli oddech jest wydolny a pacjent w kontakcie to nie ma potrzeby wykonywania żadnego manewru związanego z udrożnieniem dróg oddechowych. Jeśli był przytomny, to problem z oddychaniem o którym piszesz na 99% w tej sytuacji nie był związany z niedrożnością dróg oddechowych tylko np. przez połamane żebra, stłuczenie płuc lub przez odmę prężną spowodowaną uderzeniem w klatkę piersiową. Dziękuję, że zostałaś i pomogłaś poszkodowanym :)

  •  

   @ratollo: ufff, kamień z serca, już mnie to męczyło! Tak właśnie myślałam, że to kwestia żeber.
   Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź! ;)

  •  
   R.....R via Android

   0

   @Wirdo jedna z zasad ratownictwa: 16. Ratuj pacjentów przed strażakami.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  24.03.22, godz 18:12

  Ajezusmaria ależ błąd Szczęsnego! Przegrywamy z Rosjanami 1:0 już w 12' minucie. Musimy rzucić się do odrabiania strat
  #mecz #reprezentacja #kanalsportowy

  odpowiedzi (18)

 • avatar

  Nie wiem czy zauważyliście, ale oficjalnym sponsorem MŚ 22 w Katarze została marka Cotton World. Cr7 może i gardził colą, ale jak mu ktoś wyłoży pakiet slipów na ławę to na pewno nie odmówi.
  #mecz #cottonworld

  odpowiedzi (7)

 • avatar

  Cześć i czołem !
  Jako, że jesteśmy jeszcze zielonkami to musimy się z Wami jakoś przywitać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Jak najlepiej się witać? ano #rozdajo .

  W związku z tym każdy kto zaplusuje ma szansę otrzymać NATURALNY MIÓD LEŚNY o wadze 1.3kg

  Ogólnie tldw o naszej pasiece:

  pokaż spoiler Pasieka Tkaczuk to największe (3000 uli) i jedno z najnowocześniejszych gospodarstw pasiecznych w Polsce. Każdego lata pszczoły z ok. 80 naszych pasiek zapylają i zbierają miód z plantacji rzepaku, lasów lipowych, rozległych mazurskich łąk, a także śnieżnobiałych kwitnących pól gryki. Miód gryczany to zresztą nasz wiodący produkt, którego jesteśmy największym producentem nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.


  Także witamy się szczególnie na tagach #miod & #pszczelarstwo (✌ ゚ ∀ ゚)☞
  Ale liczymy, że będzie nam dane pojawić się czasami też na innych tagach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Jakby ktoś chciał to jesteśmy na Allegro -> KLIKNIJ
  No i Facebook -> TUTAJ
  pokaż całość

  odpowiedzi (38)