Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Budżetówka co roku dostaje 13 pensje, górnicy 13 i 14, emeryci też 13 i 14.

  Za to ja sobie obliczyłem moją sytuację po wprowadzeniu #nowylad i mi wyszło, że też dostanę 13. Tylko, że ta 13 będzie w formie podatku do zapłacenia, który rocznie wyniesie prawie tyle, ile zarabiam miesięcznie.

  Tak więc właśnie się dowiedziałem, że za niedługo będę otrzymywał tylko 11 wypłat rocznie. No ale bynajmniej na bombelki dali.

  #bekazpisu
  pokaż całość

  odpowiedzi (58)

 • avatar

  #psychiatria #stepujacypsychiatra

  Opisuję w dużym skrócie pod tym tagiem, z czym przychodzą pacjenci do psychiatry do gabinetu w poradni i na Izbę Przyjęć, a także jak wygląda leczenie.

  Raport z gabinetu w poradni nr 2.
  15 pacjentów

  1) Kobieta po 30tce w trzeciej ciąży, druga wizyta - silne dolegliwości lękowe, nie pomagają metody niefarmakologiczne, które ostatnio zaleciłem (psycholog itp) - boi się porodu po traumatycznym poprzednim. Włączono najbezpieczniejszą w takich sytuacjach sertralinę (SSRI) - jak się potem okazało, z pożądanym skutkiem.

  2) Wizyta kolejna, mężczyzna około 25 lat, natrętne myśli by dokonywać samouszkodzeń, trudno znosi odstawienie alkoholu (rozpoznane zab. obsesyjno-kompulsywne i alkoholizm, cechy zab. osobowości) - zwiększono dawkę paroksetyny, którą już przyjmuje, + do tego doraźny lek uspokajający "na już", jako że efekt paroksetyny zobaczymy dopiero za 2-4 tygodnie.

  3) Wizyta kolejna, pacjentka przed 50tką. Znamy się długo, po ponad rocznej terapii zab. depresyjno-lękowych proponuję próbę odstawienia leku (paroksetyna w małej dawce), nie ma na to zgody z jej strony. Spoko, może stosować dalej. Proponowanej psychoterapii nie podejmie.

  4) pacjentka nie zgłosiła się, przerwa na kawę

  5) Wizyta kolejna, teleporada. 65-latka z lękiem w syt. społeczych, któremu towarzyszą nagłe uczucie parcia na mocz i stolec - przez co, co logiczne, unika wyjść z domu. Po citalopramie (SSRI) względna poprawa, jeśli do kolejnej wizyty nie zobaczymy wyraźnych efektów, zmiana na SNRI (np wenlafaksyna).

  6) Wizyta kolejna, mąż pacjentki wyżej, razem z nią na teleporadzie (widzimy się na wideorozmowie z nimi). U niego problemy z bezsennością i nerwowością - stan po licznych przejściach somatycznych (wymiana zastawki, rak w wywiadzie). Poprawa po zast. leczeniu (minimalne dawki kwetiapiny i SNRI), kontynuacja.

  7) 85-latka z zaawansowanym otępieniem alzheimerowskim na drugiej wizycie (oczywiście z opiekunem) - z wymiotami, biegunką po próbie włączenia rywastygminy w związku z jej pobudzeniem, zaburzeniami zachowania (robi po kątach, nie śpi po nocach). Odstawienie w.w. leku, zostaje donepezil, zwiększenie dawki tiaprydu - jeśli to nie pomoże, mają dzwonić.

  8) Pacjent lat 40 kierowany na "detoks" alkoholowy w zeszłym tygodniu po ciągu picia. Dzwoni, że przez covid nie został przyjęty (to była jesienna fala, spory zamęt, rejonizacja ośrodków), w domu sobie radzi dzięki instrukcji dawkowania diazepamu malejąco przez 10 dni - jaką mu dałem spodziewając się tych trudności. Prosi o ZLA na ten tydzień, bo nie czuje się na siłach jeszcze wrócić do pracy - wystawiono.

  9) Wizyta kolejna, 35 lat, budowlaniec, liczne konsultacje u lekarzy od 2 lat w związku z licznymi doznaniami somatycznymi - szumy uszne, mrowienia w skórze, bóle głowy, ucisk w gardle - towarzyszy temu lęk, napadowe - lekarze nic nie znajdują, kupę kasy wydał na konsulacje u jakiegoś profesora laryngologii, pokierowali w końcu do psychiatry - słusznie, bo to zab. lękowe z somatyzacją - po zast. wenlafaksyny bez efektu, za to druga próba leczenia pregabaliną już skuteczna. Pacjent zdziwiony tym, bo sceptycznie podchodził do terapii.

  10) Kolejne okienko, bo pacjentka nie zgłosiła się po raz drugi - zapisano i przekazano rejestratorce, by nie umawiać jej na następne terminy, wskazać inną poradnię. Szanujmy swój czas.

  11) Stała pacjentka, 60 lat, od ponad dekady zab. lękowe uogólnione leczone perazyną. Mimo, że nie jestem fanem tego leku, jako że działa - kontynuacja. Próby odstawienia nieudane.

  12) 40-latka z alkoholizmem, pierwsza wizyta. Piła ostatnio tydzień temu. Mobilizacja do terapii. Trudno jej radzić sobie na trzeźwo z problemami w życiu, ciągnie ją znów do picia. Współistniejące dolegliwości lękowe, przepisano doraźny chlorprotyksen na gorszy dzień, wskazano poradnię terapii uzależnień.

  13) 35-latek uzależniony od amfetaminy, przerwał po tym jak 8 lat temu trafił do szpitala z psychozą ponarkotykową, obecnie nadal ma wrażenie że ktoś go śledzi, mu zagraża, doznania ksobne, ale jest co do tego krytyczny, niemniej wywołuje to lęk. Przepisano uspokajająco pregabalinę, kontynuacja też olanzapiny jako leku p-psychotycznego w małej dawce.

  14) Stały młody pacjent ze schizofrenią ze spektakularnym przebiegiem (raz na tle urojeń dźgnął ojca, przeżył). Obecnie stan po pobycie na oddz. neurologii z powodu pierwszego napadu padaczki - na tle. głębokiego niedoboru sodu, którego się nabawił pijąc dziennie ponad 7 litrów wody (tzw polidypsja psychogenna). Redukcja dawek leku mogącego nasilać zab. elektrolitowe.

  15) 60-latka będąca ofiarą wieloletnich prześladowań ze strony sąsiada na swej wiosze (nie zmyśla, wrzuca jej petardy w nocy na ogródek, niszczy zamontowany monitoring, policja ma z nim robotę, postępowania w sądzie itp) - z wtórnymi do sytuacji dol. lękowo-depresyjnymi - wizyta kontrola, kontynuacja stos. SSRI. Planuje się wyprowadzić.
  pokaż całość

  odpowiedzi (101)

 • avatar

  Gdzie zabrać jutro dziewczynę na miesięcznice (9 miesięcy)? Jak ciepło będzie to winko i plaża, a jak nie?

  odpowiedzi (44)