Wpis z mikrobloga

Zazwyczaj stronię od zbędnego paplania i mądrzenia się instagramowego, ale jakoś poczułem, że muszę o tym napisać. Uważajcie na te kruche istotki i pomagajcie im jeśli możecie, (unikajcie popularnego i zarazem szkodliwego mitu, że jeśli widzicie osłabioną pszczołe to podawajcie jej łyżkę miodu czy tam cukru, to dla nich szkodliwe) a jeśli nie chcecie to chociaż nie zabijajcie ich jeśli wlecą wam do pokoju czy do szklanki z napojem w wakacyjne wieczory, serio one nie chcą wam zrobić krzywdy a są dla nas- ludzi aż nadto pożyteczne. Pacjetnka na zdjęciu nie mogła odlecieć z kwiatka magnoli ponieważ zmokły jej skrzydełka. Po przeniesieniu jej pod zadaszenie i na słońce i po podaniu jej łyżeczki wody po paru minutach odleciała spowrotem pracować. Tak wiem, świata nie zbawię ratując jednego "robaka", ale jeśli choć kilka osób by postąpiło podobnie to może byśmy jakkolwiek pomogli tym bidulkom. Mieszkam w Nadarzynie w którym aktualnie panuje groźna epidemia 'Zgnilec pszczół Afrykański". Wjeżdżając do Nadarzyna często można zobaczyć złowieszcze żółte znaki ostrzegające przed wyżej wymienioną chorobą która dziesiątkuje i tak już zagrożone pszczółki.
Nie nie zgrywam tutaj wielkiego bohatera, chce zwrócić tylko uwagę na ten poważny, i mam wrażenie że pomijany problem.
Sorki za zabranie wam cennego czasu jesli ktoś to przeczytał
Pozdrowionka!
#ekologia #pszczoly #zalesie #problem #owady
Pobierz antekstr - Zazwyczaj stronię od zbędnego paplania i mądrzenia się instagramowego, ale...
źródło: comment_1619012551NxwcGYsYs6wHA80YdtrEzH.jpg
  • 19
@Niewiemja: fałsz, rzeczywiscie chwile po zjedzeniu miodu czy cukru pszczoła ożywa, jednakże zostaje oszołomiona z powpdu przyjęcia zbyt dużej ilości cukru ktorego sama nie zebrała. nie ważne czy sie klei czy nie im to nie robi różnicy przeciez to one ten miód produkują. Poprostu łyżeczka wody naprawde jej pomoże
@Niewiemja: nieprawda, kiedy go przyjmuja od wspomnianego przez ciebie pszczelarza to są w swoim otoczeniu gdzie nie są zagrożone, mowie tu o sytuscji gdy pszczoła sie nie rusza np. na deszczu. Ma wtedy dużo stresu i jest dosyc daleko od pasieki swojej
@antekstr: A co z pszczołami które nie mają swoich pasiek? Ja imo stosuje zasade że lepiej po prostu przenieść gdzieś na jakiś mocno pyłkowy kwiat ale jak nie ma żadnego w pobliżu no to woda z cukrem
@Niewiemja: ale jak pada deszcz? słuchaj ja naprawde nie jestem pszczelarzem i nie znam sie na tym za bardzo, mowie to co przeczytałem i słyszałem od znajomego pszczelarza, napisałem tylko krótka uwagę żeby przedewszystkim ich nie zabijać gdy wlecą nam np. do pokoju,a serio duzo osob tak robi ktore znalem
@antekstr: Jak pada deszcz to też na balkonie mam kwiaty ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale przecież ja nic nie mam do tego co napisałeś tylko zwyczajnie jestem ciekawy jaka jest prawda, zdanie pszczelarzy biore do siebie mocno tak sobie, bardziej mnie dzikie pszczoły martwią niż te z pasieki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@antekstr: tą troską warto objąć wszystkich zapylaczy. Pszczoły samotnice, trzmiele, motyle, bzygi a nawet zdaje się, że niektóre chrząszcze.

Na zdjęciu samiec murarki ogrodowej. Obudził się wczoraj i może w jakiejś szczelinie okiennej, bo spotkałam go wewnątrz domu. Za chwile również na kołdrze usiadła kolejna murarka. Wzięłam podstawiam palec pszczoła weszła i grzecznie pozwoliła się przetransportować na zewnątrz.
Pobierz T.....a - @antekstr: tą troską warto objąć wszystkich zapylaczy. Pszczoły samotnice, ...
źródło: comment_16190142911u5HcZnwAR8MCNrh0jbRut.jpg
@antekstr Dzikie pszczoły są cenionymi zapylaczami.
Ale czy to, że zapyla kwiaty jest najważniejsze? Dla sadownika, rolnika czy ogrodnika pewnie tak, ale dla zwykłego śmiertelnika jak ja, ważne jest że są ;)