Wpis z mikrobloga

Po co gniazdku bolec? - Znalezisko

Jaki jest bolec, to każdy widzi. Twardy, metalowy dumnie prężący się w gniazdku wisi nad dwoma dziurami. Widzimy go codziennie, ale czy wiemy, po co jest nam potrzebny?

Dobry bolec wchodzi we wtyczkę, aby zapewniać nam bezpieczeństwo. W trakcie normalnej, prawidłowej pracy urządzenia nie jest używany. Jednak jest przydatny w sytuacji, gdy przewód zasilający zostanie w jakiś sposób uszkodzony, a jego metalowa część będzie stykać się z obudową. W takiej sytuacji na obudowie pojawia się niebezpieczne napięcie, które może doprowadzić do porażenia. Prąd popłynąłby z gniazdka, przez obudowę urządzenia i przez twoje ciało, by na koniec wpłynąć do ziemi. Jednak wtedy do słowa dochodzi bolec…

Mówi wtem hola hola i pokazuje prądowi fajniejszą ścieżkę. Prąd elektryczny woli płynąć drogą, którą jest mu najłatwiej, więc większa część prądu popłynęłaby przez bolec, przewodem do ziemi a o wiele mniejsza przez twoje ciało. Przepływ dużego prądu przez bolec powoduje również zadziałanie zabezpieczeń, które mają za zadanie jak najszybciej wyłączyć napięcie i ochronić życie użytkownika energii elektrycznej.

Można zauważyć, że niektóre wtyczki nie mają otworu na bolec. Czy przez to są gorsze i powinniśmy patrzeć na nie z poniżeniem? Nie do końca, niektóre urządzenia jak na przykład suszarki, albo ładowarki mają obudowy zrobione z materiału, który nie przewodzi prądu, więc bolec jest dla nich nieprzydatny.

Działanie bolca i jego funkcja została opisana na przykładzie nowych instalacji, gdzie do gniazdka doprowadzane są przewody z trzema żyłami. W starszych instalacjach niestety nie w pełni wykorzystywano jego możliwości.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OFF-TOP

Przez jakiś czas pod moim tagiem #electromeissner publikowałem popularnonaukowe mini artykuły związane z elektrotechniką. Chcę odświeżyć moje hobby i poświęcić więcej czasu na blogowanie. W związku z tym założyłem blog pod nazwą „Notes Elektrotechnika”. Jeżeli jesteście dalej zainteresowani taką tematyką, zapraszam do śledzenia tego minibloga, mojej strony internetowej oraz strony na facebooku.

W związku z tym postem chciałem również prosić o "wykopanie" tego artykułu - jeżeli Ci się spodobał.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/6084331

Bezpośredni link do artykułu: https://noteselektrotechnika.eu/?p=446

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

#elektrotechnika #elektryka #ciekawostki #technologia #inzynieria #gruparatowaniapoziomu #budownictwo
M.....r - Po co gniazdku bolec? - Znalezisko

Jaki jest bolec, to każdy widzi. Twar...

źródło: comment_1619789345Y8qaX4yNWKNtT1eLVmgwUI.jpg

Pobierz
  • 43
niektóre urządzenia jak na przykład suszarki, albo ładowarki mają obudowy zrobione z materiału, który nie przewodzi prądu, więc bolec jest dla nich nieprzydatny.


@Meissner: dużo jest urządzeń z metalową obudową w II klasie ochronności i też nie mają bolca na obudowie, no. ogrom sprzętów rtv.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Meissner: ok, to chyba dobre miejsce, żeby mi coś wytłumaczyć. Mam urządzenia z metalową obudową. Jak je wpinam do kontaktu bez bolca, czuję delikatne mrowienie jak przejeżdżam palcem po obudowie. I tu ciekawostka - żadna ładowarka do smartfona nie ma bolca. Jak ktoś ma aluminiową ramką polecam sprawdzić - każda ramka będzie "mrowić" przy ładowaniu. Posmyrajcie się takim telefonem po uchu tak jakbyście rozmawiali. Dlatego polecam nie korzystać jak się ładuje
żadna ładowarka do smartfona nie ma bolca. Jak ktoś ma aluminiową ramką polecam sprawdzić - każda ramka będzie "mrowić" przy ładowaniu.


@slowrider: ja bym polecał zaopatrzyć się w porządną ładowarkę a nie jakiś chiński syf z ali za 1 dolara chociaż chyba nawet te są już bezpieczne. Wyjście ładowarki powinno być odizolowane galwanicznie na przetwornicy między wejściem a wyjściem, napięcie 5v czy nawet w przypadku PD do 20v raz nie będzie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@elemenTH: dlaczego zakładasz, że używam jakiejś nieoryginalnej? Miałem Sony XZ2 z fabryczną ładowarką, przez całe 3 lata posiadania mrowiła na ładowaniu. Moje obecne Xiaomi Mi10T również.
@slowrider: srogie piguły Sebastianie... lub ultra turbo chińska ładowarka, żadnych innych opcji pomiędzy. Ładowarka nie ma połączonych ze sobą wejścia i wyjścia, nie może Cię kopać prądem przez wymogi bezpieczeństwa. Kiedyś były takie gównoładowarki najprostsze z 3 elementami i tam takie rzeczy miały miejsce.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@elemenTH: nie kopie prądem, mrowi jak się przejedzie palcem po metalowej obudowie. Nie wiem o co Ci chodzi, we wszystkich swoich urządzeniach korzystam tylko i wyłącznie z fabrycznych ładowarek. Sprawdziłem teraz Microsoft Surface, również ma mrowienie.
przez kondensatory przeciwzakloceniowe. Sa spiete do obudowy a ta powinna byc do uziemienia.


@Voyo: jak chcesz uziemiać ładowarkę zrobioną w II klasie ochronności? Czy telefon do uziemienia? Dla mnie coś jest nie tak, nic takiego nie powinno mieć miejsca.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@elemenTH: nie wiem jak mam Ci to przedstawić, choć bardzo bym chciał. Wątpię, żeby jakiś miernik pokazał napięcie. Są jakieś domowe metody, które to zobrazują przed kamerą? Nowe budownictwo (więc zakładam, że instalacja elektryczna zrobiona według wszelkich współczesnych prawideł jeśli to ma jakieś znaczenie w tym przypadku), nowe urządzenia, fabryczne ładowarki. No i jest mrowienie, pomimo tego, że jak piszesz, powinno go nie być.