•  

  817 + 1 = 818

  Tytuł: Nomadland. W drodze za pracą
  Autor: Jessica Bruder
  Gatunek: literatura faktu
  Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

  Ameryka XXI wiek, potężne imperium, którego sporą część stanowią ludzie, dla których życie w domu/mieszkaniu stało się zbyt kosztowne. Czy to na skutek kryzysu, utraty pracy, nieudanych inwestycji czy innych przypadków zostali zmuszeni do zamieszkania w kamperach, przyczepach kempingowych i innych pojazdach przystosowanych do życia. Są to głównie ludzi starsi, często wykluczeni z rynku pracy. Sami siebie nie nazywają bezdomnymi, wolą nazwę „bezmiejscowi”. Żyją jakby poza społeczeństwem, często na uboczu, starają się jak najmniej rzucać w oczy. Kolejne miejsca ich postoju podyktowane są kolejnymi pracami, których się podejmują oraz zmianami pór roku. Żadnej pracy się nie boją, czy to zbiór buraka cukrowego, praca magazynie Amazona bądź obsługa miejsc biwakowych. Tworzą oni zżytą społeczność, łączą się w grupy na wspólnych obozowiskach, forach internetowych czy choćby zlotach ludzi żyjących w kamperach. Ich historie poznajemy dzięki autorce, która mocno zainteresowana ich życiem postanowiła prześledzić ich motywacje, sposoby radzenia sobie w niełatwej sytuacji i plany na przyszłość. Dzięki rozmowom, dołączeniu do ich społeczności, wspólnej pracy i wieloletniemu śledzeniu ich losów była w stanie przekazać jak najwięcej informacji o nich.

  Książka poruszająca ciekawy temat, pełna wnikliwych analiz i dokładnie prześledzonych źródeł. Mnogość postaci, wątków, przy jednoczesnych braku mocnego wątku głównego i częstych przeskokach czasowych trochę utrudniają jej odbiór, ale całościowo bardzo dobrze oddaje klimat życia bohaterów.
  Autorka poświęciła sporo czasu na analizę źródeł internetowych, do których w książce jest masa odnośników i linków co dodaje całej historii poczucie namacalności.

  Trochę boli mnie tytuł, na jaki zdecydował się wydawca, po angielsku brzmi on „Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century” co raczej powinno być przetłumaczone jako „Nomadland. Przetrwanie w Ameryce XXI wieku” co zdecydowanie lepiej oddawałoby klimat książki niż „Nomadland. W drodze za pracą”, ale to tylko drobna niewiele znacząca uwaga.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter

  źródło: cdn-lubimyczytac.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h