Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Witam drogie Mirki i Mirabelki. Mam pewien problem i jestem ciekaw waszych opinii. A nuż, widelec spojrzę na swoją sytuację pod innym kątem. Zastanawiam się co zrobić z wolnymi środkami (40k zł) na swoim koncie. Na ten moment widzę trzy opcje:
1) spłata kredytu hipotecznego (całkowita spłata kredytu). Na ten moment rata w żadnym stopniu mnie nie boli, 0 innych kredytów czy zobowiązań.
2) zakup miejsca w garażu podziemnym (kwota z dodatkowymi opłatami ok 40k, Kraków, Prądnik Czerwony), w bloku w którym mam mieszkanie. Decydując się na ten punkt raczej zdaje sobie sprawę że będę mieszkał w obecnym miejscu dłuższy okres czasu ze względu na dłuższe odkładanie na wkład własny do nowego mieszkania.
3) odkładanie na wkład własny do kupna większego mieszkania. Na pewno nie chciałbym sprzedawać obecnego. Wraz z żoną jesteśmy młodzi (<30), i pomału myślimy nad potomkiem no i większe mieszkanie zawsze by się przydało z tego względu. W obecnym mieszkaniu myślę że raczej spokojnie pomieścimy się z jednym dzieciakiem (mieszkanie 50m2)

Z góry dziękuje za wszelkie cenne, konstruktywne porady.
#krakow #nieruchomosci #inwestycje

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #608d22355a0849000ad36407
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: marcel_pijak
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 11
@AnonimoweMirkoWyznania: Każda z tych opcji jest kusząca, popatrz z tej strony:
1. Kredyt hipoteczny masz nisko oprocentowany, skoro nazbierałeś 40k zapasu, to raty aż tak nie doskwierają
2. Garaż to według mnie najciekawsza opcja, mniejsze ryzyko kradzieży lub zniszczenia pojazdu przez jakąś agresywną grupę imprezowiczów
3. Miejsce w garażu zawsze możesz sprzedać i odzyskać środki przeznaczając je na wkład.
@AnonimoweMirkoWyznania garaż to najciekawsza opcja. Nie dostaniesz na niego tak nisko oprocentowanego kredytu jak hipoteka, jego cena pewnie wzrośnie. Można go wynająć lub używać. Kasa traci na wartości. Później wynajmiesz łatwiej mieszkanie z garażem i splacisz tym ratę większego mieszkania
@AnonimoweMirkoWyznania: jak nie masz problemu z parkowaniem i myślisz o wymianie mieszkania yto imgo moim zdaniem garaż to średnia inwestycja. Wynajmiesz później za 200zl i Ci się wróci za 15 lat :D

Ja bym spłacił kredyt i później ciułał na nowy wkład własny. Bez sensu trzymać to na koncie, ani z procenta Ci nie urośnie, inflacja zeżre a odsetek nie musisz spłacać. Skoro tata kredytu to dla Ciebie nie problem to
jak nie masz problemu z parkowaniem i myślisz o wymianie mieszkania yto imgo moim zdaniem garaż to średnia inwestycja. Wynajmiesz później za 200zl i Ci się wróci za 15 lat :D


@Aerwin: polemizowałbym. Zobacz jak rosną ceny miejsc postojowych. Jak gdzieś kupujesz za np. 20-25k to najczęściej za kilka lat ich wartość wzrasta o 50-100%. Z wynajmu nie ma interesu, ale jako lokata kapitału są w porządku. No i druga sprawa,
OP: @marcel_pijak: jeśli chodzi o zdolność kredytową to nie ma problemu bo sprawdzałem w wariancie z obecnym kredytem oraz bez niego, a obecnego mieszkania na pewno nie chciałbym sprzedawać.

@nnamrebmob: @Czill23: @bartez_94: co do garażu: też bardzo mnie kusi ta opcja ponieważ nie chce trzymać kasy na koncie bo inflacja, garaż byłby użytkowany przeze mnie póki bym mieszkał gdzie mieszkam, a wartość mysle że wzrośnie. Dodatkowo czuję
Mieszkanie Twoje i może służyć jako zabezpieczenie na poczet przyszłego kredytu, a do tego poprawia zdolność.


@marcel_pijak: wpływa na zdolność, ale jako wkład nie może służyć