•  

  821 + 1 = 822

  Tytuł: Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta
  Autor: Charles Montgomery
  Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
  ISBN: 9788394143428
  Ocena: ★★★☆☆☆☆☆☆☆

  Książka na samym początku opisuje czym jest szczęście a później probuje to odnieść do miejsc gdzie mieszkamy. Poruszane tam problemy to żadna nowość, kilka z nich zebrane są po prostu w jednym miejscu. Opisywane są miasta z różnych storn Świata np. Dania, USA, Kolumbia, które borykają się z różnymi problemami. Jednak cała narracja jest prowadzona w nudny sposób, nie kusi czytelnika aby zostać i dalej odkrywać kolejne przypadki ludzi żyjących w miastach.

  pokaż spoiler Jednak porażają tak niekompetentne anegdoty. Przykładem tego może być, że jakiś gość zrobił 'eksperyment' jeżdżąc po ulicach Londynu w kasku i bez. Poprzyczepiał sensorów i sprawdzał, na jakiej odległości wyprzedzają go pojazdy. Wyszło mu że jak jechał bez kasku to samochody na niego bardziej uważały a w kasku został potrącony dwa razy. Rozpowszechnianie takich rzeczy w książce jest co najmniej głupie i szkodliwe.
  Takich abstrakcyjnych przykładów jest niestety więcej.


  Książka jak już zaczyna jakiś ciekawy temat to bardzo szybko go ucina. Trochę jakby autorowi nie chciało się dalej zgłębić tematu. Wyszedł z jakąś tezą i jak natrafił na pierwszą sytuację ,która to potwierdza to na tym skończył.

  #bookmeter #czytajzwykopem #bookmeter

  źródło: cdn-lubimyczytac.pl

  •  

   Jednak porażają tak niekompetentne anegdoty. Przykładem tego może być, że jakiś gość zrobił 'eksperyment' jeżdżąc po ulicach Londynu w kasku i bez. Poprzyczepiał sensorów i sprawdzał, na jakiej odległości wyprzedzają go pojazdy. Wyszło mu że jak jechał bez kasku to samochody na niego bardziej uważały a w kasku został potrącony dwa razy. Rozpowszechnianie takich rzeczy w książce jest co najmniej głupie i szkodliwe.

   @leuler: Ej, ale zdajesz sobie sprawę, że to prawda? :D Jeżdżąc bez kasku jesteś mniej podatny na wystąpienie wypadku, bo sam bardziej uważasz i przede wszystkim kierowcy bardziej uważają?

   +: leuler
  •  

   @gobi12: Masz może gdzieś dostępne na to badania?

  •  

   @leuler: Jest ich wiele, bo były robione w różnych miastach (różne kultury jazdy). Pierwsze lepsze z googla: https://www.sciencedaily.com/releases/2006/09/060911102200.htm
   ale jak wyszukasz po słowach Helmet Cyclists Risk to dużo więcej znajdziesz.

   Głównie się sprowadza to do tego, że auta zostawiają o wiele mniej miejsca rowerzystom w kaskach.

   +: leuler
  •  

   @leuler: Oczywiście w przypadku zaistnienia wypadku/kolizji o wiele lepiej jest mieć kask niż go nie mieć.

   +: leuler
  •  

   @gobi12: Oo dzięki, super rozwinięcie tematu, sprawdzę.
   Właśnie chodziło mi m.in. o ten wniosek w książce sugerujący jazdę bez kasku ponieważ ktoś jeździł z kaskiem i miał dwa wypadki a jak jeździł bez to nic. W takiej książce sugerowanie jazdy bez kasku w mojej opinii jest conajmniej niebezpieczne. Bo jednak jakaś kolizja bez kasku wspomnianego gościa mogła by skończyć dość szybko jego badania.

  •  

   @leuler: Bo ta książka jest z zakresu socjologi miasta bardziej niż z samej urbanistyki czy planowania transportu itd. To o wiele bardziej miękkie podejście niż "techniczne" rozprawki jak zorganizować miasto.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  O, i to jest śpiulkolot jaki rozumiem i według mnie fajnie wyszło.

  #spiulkolot #mlodziezowesloworoku

  odpowiedzi (21)

 • avatar

  Moja mama, pielęgniarka. Zaszczepiona wszystkimi możliwymi dawkami, w tym co roku na zwykłą grypę. W poniedziałek zrobiła test, wczoraj przyszedł wynik - oczywiście pozytywny.
  Jak mi się ktoś jeszcze raz wynurzy z pierdoletami, że szczepienie ma być obowiązkowe, to go śmiechem zabiję na miejscu. Nie ma, NIE MA absolutnie kurwa żadnych argumentów za tym, żeby ludziom w tej kwestii odbierać wolną wolę. Szczepionka miała gwarantować, że nie zachorujemy - nie gwarantuje. Miała chronić przed roznoszeniem wirusa - nie chroni. Miała dawać łagodny przebieg choroby - no nie zgadniecie, nie daje.
  Chcesz się szczepić, to się szczep. Nie chcesz, to nie. A jak chcesz innym mówić co mają robić, to zostań majorem w wojsku, cholerny zamordysto.

  #koronawirus #oswiadczenie
  pokaż całość

  odpowiedzi (203)

 • avatar

  Sinéad O’Connor to ona w 1992 roku szkalował #papiez drąc jego zdjęcie w amerykańskiej tv.
  Niech jej ziemia lekką będzie.
  #2137 #wykopobrazapapieza

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (66)