Wpis z mikrobloga

Bantam czyli manleci w brytyjskiej armii
Kiedy w sierpniu 1914 roku rozpoczęły się działania wojenne minimalny wzrost żołnierzy wymagany przez armię brytyjską wynosił 160cm. Tego warunku nie spełniało tysiące mężczyzn którzy pochłonięci entuzjazmem rekrutacyjnym chcieli zaciągnąć się do wojska. Jednym z nich był pewien górnik z Durham który odbijał się od jednego biura rekrutacyjnego do drugiego ale wszędzie odmawiano mu zgody na dołączenie do armii ze względu na jego wzrost. W końcu mężczyzna wpadł w furię i ogłosił że będzie walczył z każdym wyższym rekrutem żeby udowodnić swoją wartość bojową, wściekłego górnika podobno obezwładniło i wyniosło z biura sześciu mężczyzn. Słysząc o tym zdarzeniu miejscowy poseł Alfred Bigland napisał do sekretarza stanu ds. Wojny, lorda Kitchenera list w którym poprosił o pozwolenie na utworzenie jednostki dla niskich, pełnosprawnych mężczyzn, którzy chcieliby walczyć o swój kraj. Argumentował to tym że wielu z nich pochodzi z regionów górniczych i przemysłowych, więc są dostatecznie silni i sprawni a jedynym czynnikiem uniemożliwiającym im służbę jest ich niski wzrost.
Zwierzchnictwo sił zbrojnych udzieliło stosownego pozwolenia i wkrótce 3000 żołnierzy, którzy nie dostali się wcześniej do armii zostało wybranych do dwóch batalionów nazywanych "Bantam". Przyjmowano tam mężczyzn nie jak w standardowych jednostkach od 160cm tylko od 150cm. Nazwa batalionów pochodzi od miasta Bantam w Indonezji, z którego rzekomo pochodzi rasa drobnego ptactwa domowego. Bantam była również kategorią wagową w boksie, która powstała w latach osiemdziesiątych XIX wieku i w której walczyło wielu znanych bokserów.
Pomysł szybko się rozprzestrzenił, a chętnych masowo przybywało. Pod koniec wojny istniało 29 batalionów Bantam w trzech dywizjach - dwóch brytyjskich i jednej kanadyjskiej. Zakładając około 1000 żołnierzy w każdym batalionie, biorąc pod uwagę ofiary i zastępstwa, do batalionów Bantam zaciągnęło się ponad 30 000 żołnierzy.
Dzięki temu że wielu Bantamanów było górnikami świetnie sprawdzali się w tworzeniu okopów na froncie I wojny światowej. Odznaczali się też dużą chęcią walki i heroizmem, przez co wielu z nich zostało po wojnie odznaczonych i stało się lokalnymi bohaterami. Często byli szykanowani oraz dyskryminowani ze względu na swój wzrost przez wyższych kolegów z armii. Ciężkie straty, transfery do wyspecjalizowanych kompanii tunelowych i pułków czołgów, wprowadzenie poboru do wojska i zastępowanie ich przez wyższych żołnierzy doprowadziły ostatecznie do tego, że jednostki Bantam stały się nie do odróżnienia od innych brytyjskich dywizji aż w końcu zanikły.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bantam_(military)
https://www.bbc.com/news/magazine-31023270
#przegryw #wzrost #ciekawostkihistoryczne #historia #wojsko #anglia #uk
Pobierz NiskiManlet - Bantam czyli manleci w brytyjskiej armii
Kiedy w sierpniu 1914 roku ro...
źródło: comment_1619952144RHwoxEdudS9SwGZhFgmuYf.jpg
  • 5