Wpis z mikrobloga

Sejm Czteroletni, zwany również Wielkim uchwalił Konstytucję 3 Maja czyli Ustawę rządową w celu ratowania zagrożonej niepodległości państwa polsko-litewskiego. Jego efektem było wprowadzenie reform społecznych i ustrojowych w Rzeczypospolitej. Niestety mimo wielu zbiegów zdarzeń te doniosłe starania spełzły na niczym i ostatecznie konstytucja obowiązywała tylko rok.
Jak co roku hucznie obchodzimy obchody 3 maja. Prowadzone są dyskusje na różne tematy związane z tym aktem prawnym. Dyskutujemy nad sytuacją polityczną oraz możliwościami i szansami jakie dawała Konstytucja 3 Maja. Wiele się też mówi o ogromnych zmianach jakie wnosiła ona wnosiła. Jednak poza tym, iż ustawa znosiła Liberum Veto oraz elekcyjną monarchię niewiele się mówi o pozostałych zmianach, które też w znaczący sposób zmieniały system polityczno-społeczny Rzeczypospolitej.

Link do znaleziska - Co w ustroju Polski zmieniała Konstytucja 3 Maja?

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #prawo #ukraina #litwa #polska #youtube #konstytucja #europa
Pobierz sropo - Sejm Czteroletni, zwany również Wielkim uchwalił Konstytucję 3 Maja czyli Ust...
źródło: comment_1620029596p1rPcVuwhJCN0oZSHbPpnV.jpg
  • 37