Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
TL; DR: nie zgodziłem się na inwazyjną terapię trądziku u córki

Moja córka (lvl 17) ma problemy skórne, trądzik, może nie bardzo lagodny, ale też na pewno nie są to żadne drastyczne krosty. Dermatolog zaproponował izotek, nie próbując nawet czegokolwiek innego (np. oczyszczania, antybiotyków). W każdej książce do dermatologii czytałem, że izotek to lek ostatniej szansy i należy najpierw spróbować mniej obciążających organizm terapii.

Wobec tego stanowczo nie wyraziłem zgody na terapię córki izotekiem i stwierdziłem, że ma szukać sobie innego dermatologa, który spróbuje ją leczyć zgodnie ze sztuką. Żona trochę mnie popiera, a trochę widzę że zaczyna się litować nad córką. Generalnie w domu atmosfera grobowa. Dobrze zrobiłem? Jakieś rady jak to rozwiązać?

#rodzice #zwiazki #medycyna #dermatolog #zdrowie #rozowepaski

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60914d6c5a0849000ad36967
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 170
@AnonimoweMirkoWyznania: Uważam, że masz rację. Sam pamiętam swój pysk jak miałem 17 lat.

Nie ma co. Trzeba czasem iść do jednego albo dwóch lekarzy. Może ten obecny wiedział, że izotek ma największą szansę powodzenia a reszta może być bardziej uciążliwa pod względem czasu trwania ale nie o to chodzi, by mieć pacjenta z bańki.

Młoda niech się nie martwi. Mieliśmy w klasie dziewczynę, którą zwali "kibel" ze względu na to co
@AnonimoweMirkoWyznania: Antybiotykami będzie się z tym pieprzyć miesiącami nabywając przy okazji blizny i tracąc jedne z najlepszych lat swojego życia.
Pewnie już trochę zapomniałeś jak to jest być nastolatkiem, ale w tym wieku nie ma miękkiej gry, albo jesteś w miarę atrakcyjny albo przegrywasz i nie nadrobisz tego statusem czy czymś tam innym, nie ten wiek. Córka ci tego nie powie, ale to może byc w tym momencie dla niej najważniejsza
OP: Odpowiem:

przy prawidłowej kontroli lek jest bezpieczny


@baran_ofiarny: ale co to znaczy? Skoro trzeba kontrolować, to właśnie jest niebezpieczny – kontroluje się po to, by zobaczyć ewentualną materializację tego niebezpieczeństwa i przerwać stosowanie.

niezbędne jest też stosowanie antykoncepcji hormonalnej


@Karol1337: już stosuje

Ale izotretonina jest najlepsza i nie rozumiem hejtu na nią.


@Cobakel: jest najskuteczniejsza, ale też najbardziej szkodliwa, dlatego jest terapią ostatniego wyboru.

Może ten obecny
@AnonimoweMirkoWyznania tak, to jest silny lek, ale to nie znaczy, że nie można go używać. On nie ma jakiś strasznych przeciwwskazań ani skutków ubocznych. To nie jest chemioterapia, tylko lek na trądzik.

W nastoletnim świecie wygląd to wszystko, nic innego się nie liczy.

Losowe wykopki nie będą wiedzieć lepiej niż lekarz. Jasne, zaciągnięcie drugiej opinii jest super i nie ma co się przed tym powstrzymywać, ale nie nastawiaj się, że szukasz lekarza,
@AnonimoweMirkoWyznania: To już nie te czasy, że izka poniewierała człowiekiem choć może się zdarzyć jak z każdym lekiem. Mi tylko usta wysychały. Czy warto? No może w takim wieku i bez wczesniejszych prób z innymi lekami nie, ale ja brałem dużo później, bo praktycznie nic nie pomagało, a antybiotyk, to co najwyżej na chwilę pomagał.
Jest druga strona monety. Z jednej strony powikłania, a z drugiej kompleksy i zryta psychika.
@AnonimoweMirkoWyznania: maly procent chorych zareaguje na lek podwyzszeniem prób wątrobowych i lipidogramu. Jeśli wzrosty są znaczące to lek się odstawia i tyle, jakieś piorunujące przebiegi to jest kazuistyka, zresztą tetracykliny stosowane jako antybiotyki przy leczeniu trądziku to też nie są witaminy.
Wśród starszych ludzi myślę że dobre 30% stosuje grupę leków na nadciśnienie które również podlegają wstępnej kontroli laboratoryjnej, i co, i nic, zysk większy od ryzyka, tak samo tu.
Medycyna
@AnonimoweMirkoWyznania: Mordo, brałem izotek po może 2 miesiącach prób jakimiś gówno-kremami z antybiotykami itd. Moja dermatolog na luzie mówi, że dobra co się będziemy #!$%@?ć, izotek nie jest tylko na ciężki trądzik (którego de facto nie miałem) tylko też na upierdliwy (miałem np. po 6-10 krostek na policzkach, brodzie etc). Normalnie #!$%@? zamiast kilku tygodni czy iluś miesięcy na najniższej dawce cyk 7 dni przygotowania na jakiś 5 mg i potem