Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Hej, zrobiłem sobie pewien model (dość mały, bo wysokośc 1,5cm, szerokość 2cm) i zauważam, że przy druku na Enderze 3 V2 (wysokość warstwy 0,1mm, dysza 0,4mm) druki wychodzą innych rozmiarów niż w programie. Na przykład wysokość modelu mam 13,6mm, a w realu 14,1mm. Inne częśc modelu podobnie przez co wydrukowana część mi nie pasuje tam gdzie powinna :/ Trochę mnie ten fakt rozbieżności frustruje, bo kupiłem drukarkę z myślą też o druku części bardzo małych.

A jak zatem u Was z wymiarami? Czy macie jakieś sposoby na to? Czy to normalne, a może gdzieś popełniłem błąd?

PS. Używam aktualnie filamentu PLA Plast-Spaw.

#ender #ender3 #druk3d #fusion #fusion360
  • 19
@MisiekD: zmierz czy masz kroki prawidłowo ustawione.
Tylko jeżeli możesz to nie drukuj nic, żadnych modeli "kalibracyjnych" do tego - wykonaj przejazd o 100mm w każdej osi mierząc pozycję przed i po suwmiarką (od jakiegoś stałego punktu).

Jak to wyjdzie OK to wtedy wydrukuj coś wyższego i zobacz czy błąd będzie taki sam (w sensie to 0,5). Może trzeba flow doregulować i stół ustawić.

A do małych rzeczy polecam dyszę 0,2.
@mc_hammer: Świetny pomysł! Tylko nie wiem czy takie mierzenia suwmiarką będzie dokładne (w sensie rozkminiam jak tu dokładnie zaznaczać te części milimetra :)). Nie wiem czy nie byłoby czegoś właśnie dobrze druknąć (np. 15cm x15cm) i wtedy suwmiarką będzie łatwiej porównać.
Ale na necie też widziałem świetny pomysł, by porównać wymiary w fusion 360, potem suwmiarką porównać wymiary wydrukowanego obiektu, określić różnicę pomiarów (procentowo) i przy drukowaniu zeskalować dany obiekt o
@MisiekD: ok, wiec tak:

Skalowanie jest idiotyczne. Jeżeli musisz za każdym razem skalować model żeby uzyskać realne wartości to znaczy że liczba kroków w EEPROMie nie zgadza się z tą rzeczywistą. To jest pierwsza rzecz jaka należy skalibrować po zakupie chińskiej drukarki.

Mierzenie suwmiarką będzie dokładniejsze niż mierzenie modelu z prostego względu - drukując nakłada Ci się kilka błędów:
-zła liczba kroków (to powyżej)
-zły flowrate - będziesz "lał" za dużo
Skalowanie jest idiotyczne. Jeżeli musisz za każdym razem skalować model żeby uzyskać realne wartości to znaczy że liczba kroków w EEPROMie nie zgadza się z tą rzeczywistą. To jest pierwsza rzecz jaka należy skalibrować po zakupie chińskiej drukarki.


@mc_hammer: No rozumiem, ale zatem jak się kalibruje? Tak nawiasem, wersję oprogramowania w Enderze mam 1.0.2, chyba dość stara. A Ty jaką drukarę posiadasz? Jeśli Endera to jakie zabiegi kalibracyjne/programowe polecasz? Czy oficjalne
@MisiekD: Nie mam nic od Creality, ale na początek rada - nie mieszaj sobie z oprogramowaniem. Możesz sprawdzić na stronie producenta czy udostępnia cos nowego, ale najpierw zacznij na spokojnie drukować.

Co do kalibracji to szczerze polecam Youtube, tam znajdziesz nawet krok po kroku instrukcje.
Ustawienia EEPROM zmienisz podpinając drukarke przez USB do komputera. Potrzebujesz do tego terminala, albo Pronterface, albo Repetier.

I żadna kartka papieru. Mierz fizyczne elementy. Osią X
@MisiekD: a ja dorzucę pytanie z innej beczki - czy jesteś pewien że suwmiarka pokazuje dobrze? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak analogowa to nie mam pytań, jak cyfrowa - sprawdź np. linijką. Obstawiam że tu nie ma problemu ale warto to też wykluczyć bo ja się już na tym przejechałem.
@aso824: Tak, używam cyfrowej, ale na Enderze sprawdzałem też linijką. Co więcej, widać na oko, że jest większy model i też nie pasuje jak powinien, dlatego zaczęło mnie to zastanawiać :/
Możesz sprawdzić na stronie producenta czy udostępnia cos nowego, ale najpierw zacznij na spokojnie drukować.


@mc_hammer: Na stronie producenta udostępniono już nową wersję, ale wciąż się zastanawiam czy to ma większy sens i szkoda w sumie, że changelogu nie ma tam :/

Mierz fizyczne elementy. Osią X podjedź maksymalnie w lewo, zmierz odległość między ramą a obudową wentylatora. Potem przejedź 100 mm w prawo i zobacz o ile odległość sie zmieniła.
@MisiekD: Na wszelki wypadek - jak bedziesz chciał zmieniać kroki (po angielsku szukaj esteps) to najpierw zmierz każdą oś 5 razy i uśrednij wynik. Z ekstruderem podobnie, mierz to oczywiście na odczepionym bowdenie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mc_hammer: Tak, właśnie z viekawości oglądałem kalibrację ekstrudera, a przy okazji zobaczyłem testy flow rate i retrakcji, itd.
Natomiast co do rozmiaru tego modelu widzę, że chyba ciężko będzie z ogarnięciem realnego rozmiaru :| Chyba spróbuję to zrobić przez skalpwanie, innych pomysłów nie mam za bardzo :)