Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Co do podatku kastralnego to moim zdaniem powinien wyglądać on tak że pierwsze mieszkanie jest z niego zwolnione, a na każde kolejne to x% rocznie (gdzie x to ilość mieszkań powyżej jednego)
Czyli:
Mamy jedno mieszkanie: 0%
Mamy dwa mieszkania: pierwsze 0%, drugie 1%
Mamy cztery mieszkania: pierwsze 0%, pozostałe 3 koszt 3%
Ludziom nie będzie się opłacało trzymać większej ilości mieszkań, nawet dla wynajmu bo zrobi to konkurencję na rynku.
Ktoś wynajmujący 11 mieszkań musiałby podnieść ceny o wartość tych 10% gdzie Pan Janusz z mieszkaniem po babce tylko o wartość 1% (lub przepisał je na żonę i wtedy nie musiałby podnosić o ten 1%)
#nieruchomosci
  • 15
@Morus123: niestety bedzie tak, że pierwsze wprowadza to w taki mniej wiecej sposob z przyzwoleniem spoleczenstwa, a po kilku latach rozwina ten podatek na kazda nieruchomosc. Albo wcale go nie wprowadzac, albo w ch*** nas zrobią wszystkich, jak robili juz setki razy w podobny sposob
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Alusowy: i cyk żona/dziecko kopie Cię w dupę i jesteś mieszkanie w plecy ( ͡° ͜ʖ ͡°) nikt nie będzie sobie robił 10 dzieci żeby kupić 10-20 mieszkań xD
@patryk-kabacinski-1: no tutaj już potrzeba większego pomyślenia. Zawsze można zrobić maksymalną stawkę np 30% (zlikwidowało by to też patologie airbnb)
@Morus123: Kolega udziela mi pożyczki w wysokości rynkowej wartości nieruchomości a dla zabezpieczenia tej pożyczki ja dokonuję przewłaszczenia na zabezpieczenie. Kolega staje się właścicielem mieszkania (to np jego drugie więc nie płaci katastru) ale nie ma możliwości go zbyć, bo jestem wpisany w hipotece. W ten sposób obydwaj jestemy chronieni, a ja nie płacę podatku. I co mi zrobisz?
@Tytanowy_Lucjan: Załóżmy, że mam kolegę, który ma dość, żeby pożyczyć. Aktualnie podatek od pożyczki prywatnej PCC wynosi raptem 0,5% od wartości pożyczonej kwoty. Wydatek jednorazowy, ktory szybko się zwróci.
Ale to dopiero początek. Kataster dopiero od trzeciego lokalu? No to dwa mieszkania darowuję żonie z którą robię sobie rozdzielność majątkową, po dwa każdemu z dzieci i dwa zostawiam sobie. Podatek od darowizny w gr 0 nie występuje, zapłacę tylko jednorazowo PCC.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kiedysniebylembordo:
OK, ale weźmy poprawkę na to, że jesteśmy w Polsce i Polak Polakowi Polakiem i pomysł jest na dwa mieszkania na głowę DOROSŁEGO człowieka bez podatku.

Spodobał mi się twój wymyk z wzajemnym zabezpieczeniem, ale ilu znajdzie się ludzi godzących się na zablokowanie takiej gotówki na wieczność lub 18 lat do pełnoletniości dzieci przyjaciela? Bo przecież kiedyś trzeba oddać pożyczkę, więc wpis z hipoteki znika. Ile ludzi znajdzie się chętnych
@Tytanowy_Lucjan: > pomysł jest na dwa mieszkania na głowę DOROSŁEGO człowieka bez podatku.

Nie sądzę, żeby dało się zróżnicować sytuację dwóch podmiotów tylko w zależności od tego czy mają 17 czy 18 lat więc to już od razu się nie uda :) Niekonstytucyjne. Dzieci mogą mieć majątek jak dorosły, mają tylko ograniczenia w swobodnym dysponowaniu nim.

ale ilu znajdzie się ludzi godzących się na zablokowanie takiej gotówki na wieczność lub 18