Wpis z mikrobloga

#szachy

Co najlepiej studiować przy rankingu około 1000 na lichess? Rozwiązuję dużo zadań (ranking zadań około 1700, najwyższy to trochę ponad 1800, a jak jestem bardziej rozkojarzony to czasem spadnie lekko poniżej 1700), ale to co zniechęca mnie do gry to niepewność przy otwarciach (aczkolwiek tutaj raczej nie ma sensu poświęcać na to zbyt wiele czasu na tym poziomie) oraz brak ogłady w ogólnym planowaniu gry, atakowaniu, bronieniu. Chętnie przerobiłbym pozycję, która omówiłaby jakieś podstawy podstaw atakowania, bronienia, otwierania pozycji czy wykorzystywania słabości przeciwnika.

Po jakimśtam riserczu wyszło mi, że chyba najlepiej by było spróbować albo przerobić mimo wszystko taktyki (Predator at the chess board) albo Amateur Mind. Ktoś ma jakieś ciekawsze doświadczenia z jednym albo drugim lub ewentualnie inne ciekawe pozycje dotyczące właśnie bardziej "ogólnego" prowadzenia gry?
  • 6
@SpokojnyLudzik: Ostatnio zacząłem grać blitze i bullety troszkę, ale to taka bardziej zabawa niż coś rozwijającego imo. Normalnie staram się grać 10+5 ewentualnie 15+5, aczkolwiek gdybym miał trochę więcej czasu, to pewnie bym się pokusił o jakieś dłuższe pojedynki, bo jednak lubię mieć czas, żeby pomyśleć. Blitze i bullety (2+1) traktuję bardziej jako benchmark jak szybko potrafię kojarzyć i dostrzegać rzeczy, bo tam siłą rzeczy analiza pozycji jest szczątkowa.

Jeśli chodzi
@baalder363: na tym poziomie po prostu grać jak najwięcej i analizować błędy. szczególnie nie skupiaj się na samych podstawkach, ale sprawdzaj jaki ruch mogłeś zagrać lepiej w danej pozycji. na lichess masz analizę komputerową i tam jest taka opcja "ucz sie na własnych błędach". rób to sobie zawsze a szybko zaczniesz grać lepiej