Wpis z mikrobloga

872 + 1 = 873

Tytuł: Peaky Blinders. Prawdziwa historia słynnych gangów Birminghamu
Autor: Carl Chinn
Gatunek: literatura faktu
ISBN: 9788381168816
Ocena: ★★★★★★

Książka wpadła w moje ręce zupełnym przypadkiem i przeczytałam, wiedząc, że to non-fiction ani żadna powieść. Pozycja nie jest zła, jednak mimo wszystko, chyba spodziewałam się czegoś innego.

Autorem jest wnuk jednego z członków prawdziwych peaky blinders. Jako historyk z wykształcenia, solidnie przyłożył się do przedstawienia tła historycznego Anglii z przełomu XIX i XX w.

Bardzo dużo przewija się tam nazwisk, konkretnych dat i wydarzeń. Mnogość przypisów (628!) i bibliografia, której autor wskazuje tylko wycinek, świadczy o tym, że to raczej rzetelne informacje, bo sama książka mieści się na niespełna 300 stronach.

Autor trochę prostuje wizerunek netflixowych gangusów, odwołując się do całkiem konkretnych faktów.
Chyba najciekawszy był dla mnie ostatni rozdział, gdzie opisuje postacie Billy'ego Kimbera, Alfiego Solomona i Darby'ego Sabiniego, bo takowe rzeczywiście istniały, jednak ich działalność trochę odbiegała od tej przedstawionej w serialu.

Całość wzbogacona licznymi historycznymi zdjęciami, co dodaje klimatu opisywanym historiom.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #books
Pobierz
źródło: comment_1620585281CIiSwwcXYzcNM1ycWcKheH.jpg
  • 1