Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (232)

Ukraina
Ukraina przystąpi do NATO, a jedyne pytanie, jakie pozostaje, dotyczy warunków tego przystąpienia - uważa Olha Stefaniszyna, wicepremier ds. Integracji europejskiej i euroatlantyckiej. „Ukraina będzie członkiem NATO, zostało to już potwierdzone przez sekretarza generalnego, a w także przez kolegów z USA, Francji i Niemiec” - powiedziała Stefaniszyna. "Oczywiście jest to dość długi proces. Na przykład Macedonia Północna od prawie 20 lat dąży do realizacji samego MAP. Dopiero dziś zaczynamy dyskurs o uzyskaniu MAP - ta praca potrwa kilka lat, ale jednocześnie wnosimy ogromny wkład w bezpieczeństwo zbiorowe, bierzemy udział praktycznie we wszystkich istniejących ćwiczeniach NATO". Zdaniem wicepremier proces integracji euroatlantyckiej już trwa i nie da się go zatrzymać.
Źródło

Unia Europejska uważa, że Rosja próbuje stopniowo wchłaniać część wschodniej Ukrainy i rozważa sposoby wsparcia Kijowa - tak wynika z dokumentu przedstawionego w tym tygodniu państwom członkowskim. W dokumencie UE stwierdza się, że działania Kremla, takie jak zorganizowanie nielegalnych wyborów i wydawanie paszportów mieszkańcom, „mają na celu faktyczną integrację terytorium wschodniej (Donbasu) Ukrainy z Rosją”. Dokument UE przedstawia opcje, które UE może wykorzystać, aby zwiększyć odporność Ukrainy na rosyjską agresję. Włącznie z: wzmocnieniem wsparcia w walce z „zagrożeniami hybrydowymi, w tym przeciwdziałanie zagrożeniom cybernetycznym i dezinformacji”; pomoc dla ukraińskiego programu szczepień przeciwko koronawirusowi;zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w celu zmniejszenia zależności od Rosji; wzmocnienie środków braku uznania rosyjskich paszportów wydanych mieszkańcom Krymu i niektórych obszarów Donbasu; rozważenie kwestii dopuszczenia Ukrainy do udziału w niektórych projektach bezpieczeństwa UE. Według dokumentu dalsze sankcje wobec Rosji będą uzależnione od „dalszego poważnego pogorszenia się sytuacji w zakresie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy”.
Źródło

Podczas wizyty ministra gospodarki, finansów i odbudowy Francji Bruno Le Mer w Kijowie podpisane zostaną cztery strategiczne umowy międzyrządowe o wartości 1,3 mld euro."Te projekty pomogą poprawić warunki życia Ukraińców. Chodzi o wodę pitną, mobilność, bezpieczeństwo i ochronę ludności” - powiedział Le Mer. w 2020 r. "Łączna wymiana handlowa między Francją a Ukrainą osiągnęła 1,6 mld euro - bardzo ważna kwota, która pozostaje stabilna pomimo kryzysu COVID. - 19. Teraz chcemy zacieśnić i przyspieszyć współpracę gospodarczą między naszymi dwoma krajami. Taki jest cel mojej wizyty w Kijowie" - dodał minister.
Źródło

Białoruś
Aleksander Łukaszenka przyjął dziś listy uwierzytelniające nowego ambasadora Rosji Jewgienija Łukjanowa. Oprócz niego w uroczystości wzięli udział ambasadorowie pięciu kolejnych krajów: Iraku, Nikaragui, Rwandy, Arabii Saudyjskiej i Sierra Leone. Łukaszenka podkreślił, że Białoruś i Rosja mają bliskie więzi, i jeśli ktoś im się sprzeciwi, z pewnością odpowiedzą. Według niego trwa proces pogłębiania integracji między krajami. „Trwa dialog w celu pogłębienia naszej integracji w celu stworzenia równych warunków dla podmiotów gospodarczych i bardziej efektywnego wykorzystania nowych możliwości współpracy”.
Źródło

"Tworzymy Konstytucję przyszłości naszego państwa. A jeśli chcemy, aby państwo było szczere, uczciwe i sprawiedliwe, taka musi być Konstytucja, w tym duchu też musi odbyć się jej przyjęcie. Jeśli ludzie poprą nowy projekt Konstytucji, będzie ta Konstytucja. Nie poprą tego - mamy obecną konstytucję. Ale musimy się upewnić, że ludzie poprą nasz projekt nowej konstytucji. Aby uzyskać wsparcie, musi odpowiadać na potrzeby tych ludzi - powiedział Łukaszenka z Komisją Konstytucyjną. Komisja Konstytucyjna rozpoczęła prace na początku marca. W jej skład wchodzi ponad 30 osób. Komisja musi do 1 sierpnia 2021 r. przedłożyć Łukaszence wypracowane propozycje zmiany konstytucji w celu ich późniejszego poddania pod referendum.
Źródło

Litwa
Podczas dwudniowej wizyty we Włoszech minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis będzie dążył do wzmocnienia stosunków dwustronnych i przekazania stanowiska Litwy w najpilniejszych kwestiach, przed którymi stoi obecnie UE i NATO, tj. omówi sytuację na Białorusi, Ukrainie oraz narastających napięć między UE a Rosją. Zdaniem ministra żaden kraj nie jest odporny na ewentualne prowokacje ze strony Rosji, więc na agresywne działania Kremla u któregokolwiek członka NATO lub UE należy odpowiedzieć solidarnie. Zapytany, czy brakuje bardziej aktywnego głosu Włoch w tych kwestiach polityki zagranicznej, minister podkreślił, że kraje UE powinny jednością, solidarnością reagować na działania Rosji. Przedstawiciele skrajnie prawicowych sił politycznych we Włoszech nie stronią od publicznych oświadczeń wzywających do złagodzenia lub nawet zniesienia sankcji wobec Rosji. Według Landsbergisa ta wizyta może pomóc w ujednoliceniu różnych poglądów.
Źródło

Łotwa
Ministerstwo Obrony zaprasza producentów żywności, firmy logistyczne, hurtowników i inne podmioty działające na rynku spożywczym do udziału w spotkaniu dotyczącym badań rynku zamówień żywnościowych. W najbliższych miesiącach planowane jest ogłoszenie przetargu na zakup żywności na potrzeby Narodowych Sił Zbrojnych w czasie pokoju i w sytuacjach kryzysowych. Celem zamówienia będzie zawarcie kompleksowej, wieloletniej umowy serwisowej z jednym dostawcą na współpracę w zakresie dostaw żywności na potrzeby Sił Zbrojnych Narodowych zarówno w czasie pokoju, jak i w potencjalnych sytuacjach kryzysowych, w tym tworzenie zapasów żywności.
Źródło

Estonia
Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym liczba transakcji na rynku nieruchomości w Tallinie przekroczyła tysiąc, kontynuując obecny sześciomiesięczny trend. Ostatni raz rynek był tak aktywny 12 lat temu, przed recesją gospodarczą w 2008 roku. „Nie było tak dużej liczby transakcji od 12 lat. W listopadzie ubiegłego roku było sześć transakcji poniżej 1000, w marcu było 1 004 transakcji, 1020 w kwietniu. Zobaczymy, czy nadal tempo będzie rosło”- powiedział w środę analityk ds. nieruchomości Tõnu Toompark. Kupujący domy stanowią 80 procent wszystkich transakcji, a 20 procent kupuje nieruchomości pod wynajem. Kapitał zagraniczny inwestuje również na estońskim rynku nieruchomości. Wartość nieruchomości wzrosła o 10 proc. od kwietnia 2020 r. Z kolei w okresie boomu w latach 2005-2006 wartość nieruchomości rosła o kilkadziesiąt procent rocznie.
Źródło

Informacja
Jutrzejsze wydanie CzW ok. godz. 18.30

Polecam:
Zdaniem niektórych rosyjskich komentatorów to co stało się wczoraj w Kijowie oznacza, iż Zełenski i jego ekipa dążą do zaostrzenia stosunków z Rosją, a może nawet sprowokowania Putina.
Walka Zełenskiego z oligarchami ma przekonać Biały Dom, że Ukraina dorosła do NATO)

Osłabiona pozycja Białorusi nie zmieniła jej tradycyjnych interesów ani gotowości Mińska do ich obrony. Staje się to coraz bardziej oczywiste, gdy białoruski reżim odzyskuje kontrolę nad sytuacją w kraju. Stosunki między Białorusią a Rosją nadal zaskakują obserwatorów swoją nieprzewidywalnością. Zaledwie rok temu oba kraje prowadziły twarde negocjacje w sprawie map drogowych nakreślających ich ściślejszą integrację, która, jak na ironię, tylko ujawniła ich rosnące różnice. Od lat za każdym razem, gdy Łukaszenka jedzie do Rosji, pojawiają się spekulacje, że przygotowuje się on do zrzeczenia się białoruskiej suwerenności. Ciekawy komentarz Dzianisa Meliantsou dla Centrum Carnegie.
Dlaczego obawy przed połączeniem Rosji i Białorusi nigdy się nie spełniają

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 2
Ukraina będzie członkiem NATO, zostało to już potwierdzone przez sekretarza generalnego, a w także przez kolegów z USA, Francji i Niemiec” - powiedziała Stefaniszyna.


@Ten_od_Hanki: Skąd biorą się tacy ludzie? Podstawowy warunek wejścia do NATO to uregulowane granice, oni najwyraźniej chcą by im Putin je uregulował, czyli z połowy kraju utworzył osobne państwo.