Wpis z mikrobloga

Czy jest na sali specjalista od #serwery ? Muszę zakupić do firmy nowy serwer. Będzie na nim baza oprogramowania Insertu, Rejestracji czasu pracy i kilka udostępnionych folderów na którym pracuje 6 kadrowych. Na serwerze będzie logować się raz w miesiącu 1-2 osób.
Potrzebuję coś 4 rdzeniowego/16GB Ramu
Waham się między SSD WD RED, a HDD 1TB... co będzie bardziej żywotne?
Iść w raid softwarowy(serwer nie będzie zbyt obciążony) czy iść w sprzętowy?
Jeśli sprzętowy to czy Windows 10 nie będzie miał problemów z instalacją i działaniem?
Wybrałem coś takiego:

https://dell24.pl/p/12918/Serwer-Dell-PowerEdge-T140-E-2224-16GB-1TB-H330-DVDRW-3Y
mocowo wystarcza...tylko czy idzie na RAID1 zainstalować Windows 10?

Drugie pytanie.
Ma od dwóch lat takie coś na Linuxie:
https://dell24.pl/product/view/id/12200 i chciałbym dołożyć RAID sprzętowy. Jaki kontroler muszę kupić aby zadziałało? Sprzedawca nie ma osobno RAIDa na sprzedaż i nie poleci.
#informatyka #windowsserver #windows10 #serwer
  • 25
@M4rcin: Standard, Essentials ma za dużo ograniczeń moim zdaniem. No ale to dużo większy wydatek. No i możesz chcieć się wstrzymać kilka miesięcy z zakupem systemu - wychodzi 2022 ;-)
@Koliat: chcę już teraz kupić. Interesuje mnie przede wszystkim cena ;) Tak jak wyżej pisałem to będzie tylko serwer SQL i kilka folderów. Tam by zwykła i5 wystarczyła.
@Koliat: tak z ciekawości "Dla MS Windows Server 2019 Essentials nie są wymagane licencje CAL (ograniczenie do 25 użytkowników lub 50 urządzeń)" mogę mieć 25 użytkowników zdalnych? czy tylko lokalnych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@M4rcin: to są licencje dostępowe dla użytkowników - to znaczy że mogą w ogóle używać i korzystać z zasobów wystawionych przez serwer - SMB, SQL, IIS itp
@M4rcin: Essentials ma sporo ograniczeń i wymagań - np. bycie własnym samym sobie serwerem AD. Nie wiem czy zdecydowałbym się na uruchomienie go w firmach, więc przetestuj najpierw czy Ci odpowiada ;-)
@M4rcin: Jak użyjesz Essentials to potrzebujesz - inaczej będzie się restartować w losowych godzinach :-) Nie musisz go wdrażać, ale zainstalowana i uruchomiona rola lasu musi być
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kryspin013: Essentials ma takie wymagania - i jak się ich nie spełnia np nie jest DCkiem albo jest za dużo użytkowników - bywa upierdliwy. Dodatkowo rdsa tam nie zainstalujesz też. To w rzeczywistości wersja demo Windows Server dla biedafirm - odradzam każdemu ta wersję ( ͡° ͜ʖ ͡°)