Wpis z mikrobloga

Elo murki murarze, swych domów tynkarze ( ͡ ͜ʖ ͡) Stoję właśnie przed wyborem sposobu ogrzewania do swojej inwestycji - macie doświadczenia z wydajnością podłogówki, która miałaby być przykryta panelami drewnianymi albo klepką? Czy rzeczywiście drewno tak odczuwalnie upośledza przekazywanie ciepła do pomieszczenia? Mimo wszystkich zalet, żywię głęboką estetyczną niechęć do pomysłu drewnopodobnego gresu poza kuchnią/łazienkami, a panele winylowe wzbudzają we mnie flashbacki o linoleum :(

No i jeszcze jedna kwestia - czy mając drewnianą podłogę utrzymywanie zadanej temperatury w pomieszczeniu może wspomóc wylewka cementowa zamiast anhydrytowej + okna trzyszybowe? Na zasadzie, że większa bezwładność cieplna cementu pozwoli na dłuższe jego przekazywanie przez drewno, a 3 szyby dodatkowo zapobiegną jego ulatywaniu przez mostek cieplny.

#budownictwo #budujzwykopem #budowadomu #podlogowki
  • 12
@starface:
1. Drewno trochę wolniej przewodzi ciepło a dodatkowo jest zwykle grubsze niż gres. Z mojego własnego doświadczenia, nic się nie stało z olejowaną dębową klepką po 2 sezonach grzania podłogówką.
2. jeśli chcesz drewnianą podłogę to licz się z tym że stanowi ona opór dla ciepła, i więcej będzie uciekało "w dół". Pół biedy jeśli to podłoga na piętrze, ale jeśli masz grzać ziemię pod domem to już jest jakaś
@starface: Mam identyczne przemyślenia i obawy. Panele odpadają, płytek nie chcę, deska klejona po kilku latach wygląda słabo. Podobno na podłogówkę daje się specjalne drewno, które z natury jest suche (jakieś egzotyczne), ale nie wiem jak z izolacją i pracą takiego drewna. Dla tego prawdopodobnie będę robił ogrzewanie ścienne... Niby ma ono kilka wad (np problem jak się chce powiesić obraz na ścianie) ale chcę mieć na podłodze to co mi
@starface: od ponad 3 lat mam na podłodze jedne z tańszych paneli z Castoramy (Kronos, Krotos czy jakoś tak), całkiem nieźle udają efekt drewna na podłodze (zdjęcie wyszło nieco "zimne"). Podłogówka w całej chacie, wylewka anhydrytowa, na dole podczas zimy mam 22-24 stopnie, na górze 20-22. Czuć wahania temperatury, drugi raz chyba wziąłbym zwykłą wylewkę - wieczorem zanim pompa znowu zacznie grzać w taniej taryfie czuć, że podłoga jest nieco chłodniejsza
Pobierz
źródło: comment_1621509515Wd52Mj6N3Nl6aeOGeIiRgH.jpg