Kontynuacja tego wpisu:

Po niespodziance w postaci braku zawodnika Realu Madryt w kadrze Hiszpanii na Euro 2020, postanowiłem prześledzić jak to wcześniej wyglądało na przestrzeni poprzednich Mistrzostw Europy. Oto wyniki:

Euro 2000
Real Madryt - 5 zawodników
FC Barcelona - 3 zawodników
Atletico Madryt - 2 zawodników

Mistrzem kraju zostało Deportivo La Corunia, a selekcjoner Jose Antonio Camacho z tego klubu powołał... tylko jednego zawodnika. Wicemistrzem została Barcelona, a Real Madryt zajął dopiero 5 miejsce. Podium uzupełniła Valencia, która wysłała 3 swoich zawodników na Euro 2000. Co ciekawe, Atletico zajęło przedostatnie miejsce w tabeli i zleciało do drugiej ligi. Patrząc z dzisiejszego punktu widzenia to w doborowym towarzystwie bo z Sevillą i Realem Betis. Mimo wszystko to na Mistrzostwa Europy pojechało więcej zawodników spadkowicza Atletico niż mistrza Deportivo La Corunia.

Euro 2004
Real Madryt - 4 zawodników
Atletico Madryt - 1 zawodnik

Mistrzem została Valencia, a selekcjoner Inaki Saez powołał z tego klubu aż 5 zawodników. Wicemistrzem została FC Barcelona. Ostatni stopień podium przypadło Deportivo La Corunia, z której na turniej wyjechało 4 zawodników. Real Madryt zajął 4 miejsce w lidze. Atletico Madryt zmagania zakończyło na 7 miejscu. Warto wspomnieć o tym, że Seaz zabrał 2 zawodników Athletic Bilbao, które sezon ukończyło na 5 miejscu i 1 zawodnika Realu Sociedad kończące na 15 miejscu. Nie było więcej powołań z innych klubów hiszpańskich niż te wymienione.

Euro 2008
Real Madryt - 2 zawodników
Atletico Madryt - 0 zawodników

Mistrzem kraju został Real Madryt, ale jak widać tylko 2 zawodników zabrał na Euro 2008 selekcjoner Luis Aragones. Wicemistrzem było Villarreal i w kadrze na turniej znalazło się 3 przedstawicieli tego klubu. 3 miejsce w lidze przypadło FC Barcelonie. Atletico Madryt było tuż za podium, na 4 miejscu, ale Aragones nie zabrał stamtąd nikogo. Na uwagę zasługuje fakt, że aż 4 zawodników Liverpoolu znalazło miejsce, więcej niż jakikolwiek klub hiszpański. Ciekawostką będzie fakt, że Valencia delegowała 3 swoich zawodników, mimo że zajęła 10 miejsce w tabeli.

Euro 2012
FC Barcelona - 7 zawodników

Real Madryt został mistrzem kraju, a Barcelona wicemistrzem. Oba kluby zdominowały powołania z krajowego podwórka. Atletico Madryt wysłało tylko jednego zawodnika, chociaż zajęli 5 miejsce w lidze i mieli tylko 5 punktów straty do Valencii która zamykała podium i też tylko ich 1 zawodnik znalazł uznanie w oczach Vicente del Bosque.

Euro 2016
FC Barcelona - 5 zawodników

Kolejna kadencja del Bosque jeszcze bardziej powiększyła dominacje zawodników Barcelony w kadrze Hiszpanii. Mistrzem został o 1 punkt więcej Real Madryt przed FC Barceloną. To był wspaniały i zacięty sezon w lidze hiszpańskiej bo Atletico było zaledwie 3 punkty za Realem i 2 punkty za Barceloną, kończąc zmagania na 3 miejscu. Jeszcze tylko 2 zawodników Bilbao, 1 zawodnika Villarreal, także 1 zawodnika Sevilli i 1 zawodnika Realu Sociedad widział trener hiszpańskiej kadry z boisk LaLigi, reszte drużyny narodowej uzupełnili gracze lig zagranicznych.

Euro 2020
Real Madryt - 0 zawodników

Jaki był to sezon chyba każdy pamięta bo zakończył się zaledwie wczoraj. Luis Enrique zaskoczył nie powołując żadnego zawodnika wicemistrza kraju Realu Madryt. Mistrzem zostało Atletico Madryt, ale tylko 2 ich zawodników z hiszpańskim paszportem dostąpiło zaszczytu zagrać na Euro 2020 w 2021 roku. Pierwszy raz doszło do sytuacji, że na Mistrzostwa Europy selekcjoner Hiszpanii powołał więcej zawodników z lig zagranicznych niż hiszpańskich boisk.

Taka mała dygresja na koniec: wiem, że Atletico to klub czołowy w lidze hiszpańskiej od stosunkowo niedawna, ale ta trzecia siła LaLigi tak często się zmieniała, że wybrałem ich dla kontrastu wielkiej dwójki, w dodatku zamieściłem trochę opisu jak to wyglądało w lidze przed turniejem z uwzględnieniem wyróżniających się drużyn.