Wpis z mikrobloga

Dzisiaj zabieramy was do Azji na wyspę Cypr, a dokładniej do Tureckiej Republiki Cypru Północnego.
Pomimo tego, że wyspa Cypr kojarzona jest z Europą to jednak geograficznie zaliczana jest do Azji.
A Jeszcze "ciekawiej" robi się kiedy spojrzymy na Turecką Republikę Cypru Północnego.

Cypr Północny, czyli inaczej Turecka Republika Cypru Północnego to państwo, o którym mało się słyszy, a także o którym mało kto wie. Przez lata państwo to jest blokowane na arenie międzynarodowej ze względu na dość skomplikowaną sytuację na wyspie.

Ale jak już wiecie wyspa Cypr podzielona jest na dwie części:
✅ Państwo Cypr - zamieszkane w znacznej większości przez Cypryjczyków pochodzenia greckiego
✅ Turecka Republika Cypru Północnego czyli potocznie Cypr Północny - zamieszkany głównie przez ludność wywodzącą się od Turków Osmańskich, którzy przybyli tutaj w XVI w.

Obecność Brytyjczyków na Cyprze niestety podzieliła Cypryjczyków. W 1950 roku przeprowadzono na Cyprze plebiscyt, w którym większość Greków Cypryjskich opowiedziała się za przyłączeniem Cypru do Grecji kontynentalnej, czemu sprzeciwiła się społeczność międzynarodowa.
Dalej było już tylko gorzej.
✅Na Cyprze pojawiło się greckie wojsko przeprowadzając zamach stanu i obalając ówczesnego pro-jednościowego prezydenta.
✅A kilka dni później na Cyprze pojawiło się także wojsko tureckie, pod pretekstem obrony tureckich braci.

✅ W 1983 roku proklamowana zostaje Turecka Republika Cypru Północnego, państwo pod protektoratem Turcji, uznawane na arenie międzynarodowej jedynie przez Turcję.
✅ Obecnie na Cyprze stacjonują wojska ONZ, a obie strony przedzielone są strefą zdemilitaryzowaną.

Zaglądnijcie na ZNALEZISKO i dajcie wykopa :)

Dlaczego Cypr jest podzielony - historia Cypru Północnego

#rudeiczarne #cypr #azja #europa #bliskiwschod #podroze #podrozujzwykopem #zainteresowania #zwiedzajzwykopem #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #konfliktynaswiecie

Zapraszamy do śledzenia hashtagu #rudeiczarne , jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi publikacjami.
Pobierz rudeiczarne - Dzisiaj zabieramy was do Azji na wyspę Cypr, a dokładniej do Tureckiej ...
źródło: comment_16219290211ejHWLvAmshtPJBzhhe4OV.jpg
  • 6
@rudeiczarne byłem i polecam z czystym sumieniem. Przed wyjazdem poczytałem różne opinie i większość osób twierdziła, że nie ma tam nic ciekawego. Bzdura. Byłem dwa tygodnie, zobaczyłem ciekawe miejsca, ludzie super, ceny również, piękne morze i pogoda. Do zwiedzania dużo ciekawych i niecodziennie spotykanych tematow. Polecam!