Wpis z mikrobloga

Mireczki z #hipoteka. Jaki miesięcznie koszt oprócz raty pokrywacie regularnie i jakie są to koszty?
Zaczynam długofalowo myśleć o takim zakupie, jednakże mam rozkminę na temat kosztów pobocznych, które na pewno wystąpią.

Z tego co wiem, konieczne jest ubezpieczenie na życie, najpewniej jeszcze inne rzeczy, o których nie wiem.
Co to jest i ile mniej więcej muszę liczyć? Chciałbym poznać Wasze przykłady - powiedzmy że rata kredytu to 1200zł, ile do tego jeszcze muszę doliczyć mniej więcej pomijając czynsz?

#kredythipoteczny #kredyt #mieszkanie
  • 10
  • Odpowiedz
@Dpdp: no widzisz, czyli jest tych rzeczy trochę - ile to wszystko może kosztować przy założeniu, że wartość nieruchomości wynosi 500k?

Na ten moment widzę to tak: rata kredytu + czynsz + ubezpieczenie nieruchomości + ubezpieczenie na życie.
Coś jeszcze pominąłem?
  • Odpowiedz
@onionhero: Jeśli byłby to rynek pierwotny to do czasu wpisania hipoteki do księgi wieczystej płacisz jeszcze jedno ubezpieczenie. Ale wtedy zwykle płacisz mniejsze raty kredytu do czasu wybudowania.
  • Odpowiedz
@onionhero: Ja na przykład ma kredyt bez ubezpieczenia na życie jedynie ubezpieczenie nieruchomości.
Jeśli masz sprzedaż wiązaną (kredyt + konto w banku lub/i karta kredytowa) to tez musisz doliczyć do comiesięcznych kosztów.
  • Odpowiedz
konieczne jest ubezpieczenie na życie


@onionhero Nie jest konieczne, ja nie mam przy kredycie.

Jaki miesięcznie koszt oprócz raty pokrywacie regularnie i jakie są to koszty?


@onionhero Ubezpieczenie mieszkania - ok. 100 zł rocznie i nieobowiązkowe ubezpieczenie pomostowe - ok. 8k zł płatne na początku jednorazowo, bank PKO BP, który jest z tego ubezpieczenia płatnego jednorazowo znany :) To wszystkie koszty, mam jeszcze kartę kredytową ale koszt to 0 zł bo robię
  • Odpowiedz
@onionhero: 3 lata temu wynajmowałem mieszkanie 55m2 za 1000 miesięcznie, + opłaty takie jak woda, prąd, śmieci, fundusz remontowy, internet z telewizją, wychodziło łącznie jakieś 1500 miesięcznie.

Obecnie kredyt na dom, rata 1400 miesięcznie, do tego prąd 200zł miesięcznie, internet z telewizją 100zł i to wszystko - oczyszczalnia ścieków ekologiczna przydomowa, woda pobierana ze studni i filtrowana i grzana panelami slonecznymi. Jedyne dodatkowe koszty to ubezpieczenie domu na rok 290zł +
  • Odpowiedz
@onionhero: Kredyty hipoteczne są skomplikowanym produktami. Oprócz podstawowych parametrów jak marża i prowizja występuje w nich szereg obowiązkowych ubezpieczeń (pomostowe, niskiego wkładu, nieruchomości) i fakultatywnych produktów (ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie utraty pracy, karta debetowa, karta kredytowa, konto z wpływami itp.). Teoretycznie sprawę porównania powinno załatwić RRSO, jednak w praktyce okazuje się, że ten wskaźnik wprowadza w błąd. Istotny jest całkowity koszt kredytu, ale też rozłożenie tych kosztów w czasie. Do tego
  • Odpowiedz