Wpis z mikrobloga

Tym razem nie rzucamy pereł przed wieprze - dzisiejszy TYGODNIK NEUROPA wyłącznie na Mikroblogu. A będzie między innymi o zagładzie nowozelandzkich jeży, norweskiej drodze krajowej 17 i wykładach Richarda Feynmana.

Link: https://tygodnik.neuropa.pl/p/nr31

POLSKA
„Staram się od kilku lat walczyć z tą tezą, że nieheteronormatywność to coś, co przyszło do Polski z zewnątrz na przełomie lat 80. i 90. (…) Nawet takie pojedyncze relacje sprawiają, że argumentacja o «zachodniej modzie» przestaje mieć rację bytu. Podobnie jak historia Henryka z Lublina. (…) To, że nie znamy queer historii nie znaczy, że tych historii nie było.” Historyczka Joanna Ostrowska w rozmowie z Mają Heban opowiada o swojej najnowszej książce „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Noizz

Pod koniec maja Andrzej Duda złożył oficjalną dwudniową wizytę w Turcji. Sprawa była szeroko komentowana ze względu na trudne relacje tureckie z zachodnimi sojusznikami i szerzej całą Unią Europejską. Dzisiaj polecamy artykuł próbujący przedstawić sytuację z punktu widzenia Turcji i jej interesów. Zdaje się, że wizyta w Turcji była sukcesem głównie dla Erdoğana. Ankara nie tylko buduje swoja pozycję jako dostawca dronów, ale także zyskuje dodatkowy wpływ w UE, a przy okazji może wskazywać na jej zaangażowanie we wzmacnianie potencjału NATO. Wszystko w przededniu spotkania Edroğana z Bidenem, gdzie ten pierwszy będzie chciał przełamać kryzys w dwustronnych relacjach, spowodowanych m.in. zakupem przez Turcję rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-300. Al-Monitor

Zapisano kolejne karty w odwiecznej polskiej polemice o tym, czy powinniśmy dołączyć do cywilizacji Zachodu. Po jednej stronie barykady stoją Janusz Schwertner i Witold Jurasz z Onetu, którzy ze zniecierpliwieniem domagają się, aby Polska wreszcie stała się Zachodem. Po drugiej stronie barykady stoi Bartosz Bartosik z katolickiego magazynu „Więź”, twierdzący, że Polska powinna dołączyć do Zachodu wyłącznie na swoich warunkach i zachowując swoją tożsamość. Bartosik wskazuje ponadto, że nie warto idealizować Zachodu, ponieważ on też ma swoje własne problemy. Kto ma rację? W takich sprawach nie ma jednoznacznych odpowiedzi i dlatego rzeczona dyskusja będzie trwać. Onet, Więź

Więcej niusów TUTAJ.

#neuropa #tygodnikneuropa #swiat #europa #publicystyka #gruparatowaniapoziomu
k.....k - Tym razem nie rzucamy pereł przed wieprze - dzisiejszy TYGODNIK NEUROPA wył...

źródło: comment_1622806415LNqbDihQBT8AjhG0Qfuoit.jpg

Pobierz
  • 56
Więcej niusów TUTAJ


@koroluk: Parę ze swoich wrzutek do bieżącego Tygodnika jeszcze wrzuciłem rozpędem na Wykop, ale nie wszystkie (a pewnie odsetek w przyszłości jeszcze spadnie). Polecam zwłaszcza tę o finansach Wikipedii. Jakkolwiek dobry nieklepiący biedy obywatel powinien wspierać różne inicjatywy medialne (IMHO minimum jedno medium tradycyjne + jeden patronat), to zdecydowanie nie litujcie się nad Wikipedią, bo będziecie tylko karmić nienażartego potwora:

Pewnie nie raz przeglądając Wikipedię widzieliście agresywne banery
Państwa Azji Środkowej od dekad są źródłem imigrantów zarobkowych w Rosji. Jednak zaczynają się pojawiać nowe trendy – część z imigrantów zaczyna wybierać Kazachstan. Mimo tego, że pensje w Kazachstanie nadal są niższe, to w całościowym rozrachunku, różnica się zaciera. Koszty pozwoleń i podróży do Kazachstanu są ułamkiem kwoty potrzebnej, aby dostać się do Rosji. Dodatkowo, w największych miastach Rosji przybysze z Azji Środkowej padają ofiarą ataków ksenofobicznych; wydaje się natomiast, że
Takie pytanie z ciekawości: próbowaliście może ustalić jaka jest szansa na wykopanie/zakopanie tygodnika w zależności od tego kto wrzucał?


@BRTM: To nie ma większego znaczenia; ja mam relatywnie dużo followersów, a i tak mi zakopywano. Tygodnik ma zwykle dość wykopów, żeby wejść na główną po 30 minutach. Jeśli coś to powstrzymuje, to zorganizowana akcja zakopywania w ramach wojny o flagę, która (co pokazuje pewien inny projekt z Wykopu, z którym Neuropa
@BRTM: Ja mogę od siebie dodać, że powodem zakopywania znaleziska na pewno nie była kwestia tagu polityka, co udowodnili zresztą sami prawacy.

Dlatego bardzo do mnie przemawia twarde stanowisko Redakcji, która nigdy nie dała się zagonić w kozi róg i nie zaczęła tagować polityka. To był tylko pretekst, bo nawet prawacy zdają się mieć tyle poczucia przyzwoitości, żeby znaleźć choćby najgłupszy powód do zakopywania, a nie kierować się czystą nienawiścią
Republikanie w Senacie Stanów Zjednoczonych zablokowali powstanie niezależnej komisji na temat zamieszek na Kapitolu 6 stycznia bieżącego roku. Dla przypomnienia: grupa zwolenników Donalda Trumpa wdarła się na teren Kongresu i próbowała przeszkodzić w certyfikacji głosów elektorskich. Zamieszkom towarzyszyło 5 ofiar śmiertelnych. Więcej na temat zamieszek oraz uczestników można przeczytać w naszych wcześniejszych wydaniach (10., 11., 12., 13. oraz 14.).

NPR

W ubiegły weekend były doradca ds. bezpieczeństwa Donalda Trumpa i emerytowany generał