Wpis z mikrobloga

@psi-nos: Szczerze wierzę w sukces ich gierki ww3, a jak będzie to zobaczymy. Na razie faktycznie mam dużo szczęścia.
Nie władowałem tych pieniędzy na raz tylko systematycznie kupowałem za to co udało mi się odłożyć z wypłaty.
@WiktorekS: tak jesli doskonale znasz sektor i spolki na nim dzialajace. ale nawet wtedy nie do konca. buffet nigdy nei ladowal w pojedyncza spolke wieceje niz 10% portfela. wyjatkiem byly spolki, gdzie przejmowal 100% udzialkow oraz apple. jesli jestes normalnym januszem do dane statystyczne mowia, ze trzeba dywersyfikowac i optymalna liczba to 15-20 spolek. najlepiej z roznych sektorow.
@libertacus: to jedna z najwazniejszych zasad inwestowania? Zeby inwestowac zgodnie z swoim wyksztalceniem/doswiadczeniem jako konsument.

Moim zdaniem jak operujesz budzetem ponizej miliona (z zalozeniem ze nie wrzucasz w indeks, tylko chcesz pokonac gielde) to 2-3 spolki wystarcza. Tzn. spolki ktore wiesz jak dzialaja, rozumiesz co robia, od czego zalezy ich dochod etc
@WiktorekS: mozesz wiedziec jak dzialaja itd. ale wystarczy ze zmieni sie otoczenie w ktorych spolka dziala np. prawo w kraju, gdzie ma zrodlo swoich dochodow i masz spory problem. bo strata bedzie raczej dotkliwa i pozostale 2 spolki moga ci nie nadrobic. kto co lubi. fakty sa takie ze dywyrsyfikacja ogranicza lekko zyski, ale znaczaco obniza molizowsc urwania duzej czesci portfela.
@libertacus: jezeli chcesz ograniczyc ryzyko to po co dywersyfikowac zamiast po prostu postawic na indeks gieldy?

Wybieranie pojedynczycj spolek ma sens gdy chcesz zarobic ponad to co srednio zaravia gielda
@WiktorekS: jesli budujesz portfel 15-20 spolek to tworzysz wlasny mini etf. czy to przeszkadza w zarobieniu wiecej niz sp500? nie sadze. owszem. za wiekszosc zyskw pewnie beda odpowiadaly 2-3 spolki z takiego portfela. ale nie zmienia to faktu, ze moze on pokonac indexy.
@zalzin93: teraz sprawdzilem, ta spolka jest obecnie warta prawie 500 baniek a przychody z ostatnich lat ledwo przekraczają 15 mln zł xD o gurwa xD to juz wole milion razy CD Projekt xD
@zalzin93: W sumie to zazdro, bo kupiłem pod premierę ww3 i się #!$%@?ło. Stop lossy były daleko ale odpalone i koniec przygody. Swego czasu ładnie zarabiałem na tej spółce na niedużych wahaniach.