Wpis z mikrobloga

#mikrophysio

1) Pani Babcia, lat 71. Choroba zwyrodnieniowa lewego stawu ramiennego dosyć zaawansowana, do tego uraz wspólnego ścięgna stożka rotatorów jakieś 3 miesiące temu i osłabiony chwyt w tej kończynie, zakres ruchu w ramieniu nie większy niż 75 stopni zgięcia/odwodzenia. Pani zdecydowała się skorzystać z prywatnych usług, bo jak sama stwierdził, cytuję: „Ta rehabilitacja w przychodni z tymi laserami i ćwiczeniami na wyciągach to g*wno warta jest, a moja córeczka tutaj była u Was” ( ͡ ͜ʖ ͡) Działanie falą uderzeniową na rozbicie zwapnień, pełno mobilizacji, ultradźwięki z lekiem NLPZ i kopanie prądem przynosi powoli efekty.

2) Biegacz trailowy, lat 30. Właśnie dzisiaj brał udział w zawodach w biegu na 36km przez leśne szutry i górki, wyników jeszcze nie znam ale wystartował wiec mu pomogłem. W tygodniu po lekkim rozbieganiu bez żadnego urazu doznał zapalenia w okolicy dołu podkolanowego z promieniowaniem do łydki. Delikatnie spuchnięcie prawdopodobnie przez nagromadzenie się mikrourazów nie pozwalało mu doprostować kolana do końca. Działanie typowo antyzapalne, do tego w opór mocny taping na przód uda (prawie jak doping mechaniczny) i jak ta lala się udało.

3) Pani Instruktorka Jogi, lat 34. Trzy lata temu zerwany dwugłowy uda w części proksymalnej, skarży się na kucie, ból, pieczenie w trakcie wysiłku fizycznego. Wysłałem na USG, wyszła klasyczna blizna śródtkankowa. Tutaj praca jest trochę żmudna, bo trzeba w zasadzie co drugi dzień działać na tym obszarze poprzez ukrwienie i miejscowe rozciąganie. Na stole natomiast możemy podziałać falą uderzeniową, pinami i klasycznie moimi ulubionymi igłami - najlepsza rzecz na blizny w moim mniemaniu. W tym miejscu pozdrawiam @Kasahara

4) Młody Piłkarz, lat 11. Entezopatia więzadła rzepki - wiec można by rzec, ze typowy Osgood jednak tutaj zapalenie dotyczy przyczepu proksymalnego na rzepce. Fachowo to się nazywa zespół Sinding-Larsen-Johanssona. No cóż, nazwa nazwą ale w tym przypadku robię to co klasycznie poprzednio opisywałem, z tą różnicą, że potrzeba tutaj dłuższego odciążenia, wiec proces się delikatnie wydłuży.

5) Na zdjęciu można dostrzec cechy złamania przeciążeniowego gałęzi kości łonowej u dorosłego piłkarza połączone z naderwaniem przywodziciela długiego. Jednak tutaj do oceny przez rezonans magnetyczny, ponieważ cień kostnienia nie do końca odpowiada temu ze 100% pewnością. Objawy jakie tutaj się pojawiały to kujący ból przy przekraczaniu 90 stopni zgięcia w stawie biodrowym na początku ćwiczeń fizycznych, który znikał po „rozruszaniu”.

#fizjoterapia #mikrophysio #mikrokoksy #mirkokoksy #pracbaza
źródło: comment_1622914199xD8Qe1ZrKgYKYKdJMl0NpN.jpg
  • 25
@Poemat:

masz jakieś sprawdzone sposoby na "kolano skoczka"?

Sporo sprzecznych informacji lata po necie, jeden rabin powie że trzeba masować więzadło rzepkowe, drugi że to gówno daje, inny znowu zaleca izometrykę, drugi znowuż odradza.
@CLONE:

a byłeś u kogoś kto w ogóle wie co to tendinopatia czy chodzisz po ortopedach? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


co to w ogóle wnosi do tematu? Czekam na umówioną wizytę u fizjo, chcę do tego czasu działać coś sam, móc normalnie trenować i nie pogorszyć sprawy.
@Dr_Killjoy: zadałem ci proste pytanie czy ktoś ci w ogóle zdiagnozował tendinopatie, zrobił jakieś badanie funkcjonalne, RTG porównawcze obu kolan albo chociażby USG czy sobie wyczytałeś to sam w internecie bo "coś cie boli pod rzepka" XD
Ale ty zamiast odpowiedzieć jak człowiek to wolisz się unosić. To szukaj dalej filmików na necie jak sobie "wymasowac więzadło", rozluźnić powięź, rolować udo albo wzmacniać pośladek i rób to dalej na pałe XD
@Poemat: królu złoty. Zlituj się. Stwierdzono u mnie coś się nazywa Gandlion śródścięgnisty ( kolano lewe, z boku na ścięgnie). Co z tym powinienem zrobić. Bo mam to już od pierwszego lockdownu... Dziękuję
@Poemat kolego może dasz jakieś rady - Zerwane więzadła w kolanach ale jest ruchomość, kolana nie uciekają (bardzo xD) ale przede wszystkim bolą mnie łokcie i nadgarstki. Nie mogę zaciskać ręki bo boli. Nie mogę ręki z siatka podnieść, byle kilka kilo i muszę w dwie ręce brać.
@cloudymango: Ganglion albo można próbować rozwalić falą, albo operacyjnie wyciąć albo próbować zastrzykami miejscowymi ze sterydami - po kolei od metody z najmniejsza liczba skutków ubocznych do największej

@Tino: Napisałem, ze to nie jest pewne, jest delikatny cień na dole kości łonowej wiec do rozważenia przez mri, radiolog tak samo uważa
@mjkkl: Nas yebali za brak znajomości wszystkich odruchów dziecka do 12 miesiąca życia także też bym chciał coś takiego czytać wtedy ( ͡º ͜ʖ͡º)