Wpis z mikrobloga

Tejże ludzie z tagu #diy #elektryka #elektronika a też #prawo. Robię sobie różne rzeczy typu drewniana lampka na biurko, tak na własny użytek, hobby. Ostatnio ktoś się zainteresował moim dziełem i zastanawiam się jak ogarnąć legalnie sprzedaż takiego czegoś. Mam JDG (inna branża), z wykształcenia nie jestem elektrykiem no i nie mam uprawnień. Radca prawny, którego się pytałem, powiedział żebym używał atestowanych elementów jak oprawy świetlne, wystawił fakture i będzie ok. Ale mam wrażenie, że to nie do końca tak działa. Może kwestia nazewnictwa, np. sprzedać jako rzeźba?
  • 18
@wafel93 nie musisz mieć papierów elektryka by założyć kupiony kabel z wyłącznikiem i oprawkę żarówki. Nazewnictwo nikogo nie interesuje, byle na fakturze był odpowiedni VAT i ewentualnie klasyfikacja towaru.
@sberatel: możesz nieco jaśniej? W sensie że kupuję oprawę, jakieś tam drewno jako koszty na firmę swoją. A potem wystawiam fakturę sprzedażowa, z jakim tytułem - Lampa dekoracyjna? I wszystko jest ok, pod względem prawnym?
@wafel93 a co ci chodzi z tym względem prawnym ? Robisz produkcję, kupujesz materiały na fakturę i sprzedajesz gotowy towar na fakturę lub kasę fiskalna, lub sprzedaż ewidencjonowaną zależnie od twojej działalności
@wafel93 pkd związane właśnie z jakimiś rękodziełami. Sprzedajesz lampy dekoracyjne, lampy ozdobne. Zwykła restauracja wrzuca w vat i koszta kable, wiertarki i inne rzeczy. To nie jest tak, że w pkd musisz mieć instalacje elektryczne aby dostać zwrot vat za kabel. Ja co jakiś czas kupuje płyty osb, gume na m2 i butapren i mam to jako koszt, po co elektrykowi osb i reszta? Aby izolować go od ziemi.
@sberatel: @FilipWWL: o właśnie o to mi chodzi, to że sobie zrobię lampę i wiem że jest bezpieczna to jedno. Ale nie mam papiera na to i jakby jakiś dzieciak włożył palec w gniazdo, albo poleje woda i będzie pożar to co
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wafel93: w UE to producent wystawia deklaracje zgodności CE, w przypadku produktów wprowadzonych na rynek musisz spełniać założenia dyrektywy. w urządzeniach elektrycznych dodatkowo dochodzi do tego dyrektywa EMC i RED jak masz radio. Ostatecznie nawet jak masz akredytacje laboratorium to i tak jako producent/dystrybutor odpowiadasz za bezpieczeństwo urządzenia. Nie wiem jak sprawa wygląda w przypadku "rękodzieła", opisuję z perspektywy produktów elektronicznych bo tu mam doświadczenie.

https://europa.eu/youreurope/business/product-requirements/labels-markings/ce-marking/index_pl.htm

poczytaj dokładnie bo na niektóre
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wafel93: zawsze można kombinować z elementem ozdobnym, który nie jest przeznaczony do pracy z siecią energetyczną. Czyli nie sprzedajesz jako lampkę tylko dekorację :p Tutaj jednak powinien wypowiedzieć sie ktoś bardziej zaznajomiony.
@bahus735: swoją drogą, masz te wszystkie rękodzieła z ledami na OLX, pakamerze i innych hipsterskich portalach. Myślisz, że każdy projekt tam ma przyklepany CE projekt? xD To musi być jakiś wałek, tylko no właśnie nie wiem jaki :/
@wafel93: wałek jest taki, że nikt się tym w ogóle nie przejmuje. Kompletnie, po prostu robią i sprzedają.

Jest to jeden z plusów ludzi, którzy mało myślą - po prostu działają i odnoszą jakieś sukcesy, a nie obmyślają zbyt wielu opcji. Też tak mam, ze chciałbym wszystko ogarnąć na tip-top, ale czasami się po prostu nie da
@wafel93: Podejrzewam, że w tym przypadku najlepiej będzie jeśli zrobisz umowę na wykonanie takiej lampy specjalnie dla tego jednego kogoś na zamówienie. Wtedy to nie jest produkt który wprowadzasz na rynek. Jeśli chcesz sprzedawać produkt w UE to musisz mieć przynajmniej oznakowanie CE. To jest z jednej strony proste bo jest to "self declaration" czyli możesz sobie taki znaczek wstawić i jest to legalne, ale problemy się zaczynają jak się coś